Kirk Douglas
Fot. GETTY IMAGES
POŻEGNANIE

„Legendarny aktor ze złotej epoki kina... ” Nie żyje Kirk Douglas. Miał 103 lata

Informację o jego śmierci opublikował syn - Michael Douglas

Rafał Kowalski 6 lutego 2020 07:10
Kirk Douglas
Fot. GETTY IMAGES

Smutne wieści napłynęły do nas dziś w nocy z Beverly Hills. W wieku 103 lat, wczoraj 5 lutego 2020 roku, odszedł uznany aktor, ojciec Michaela Douglasa – Kirk Douglas. Gwiazdor Hollywood miał w sumie czterech synów – poza wymienionym już Michaelem, był też tatą Erica, Petera i Joela. Sędziwy aktor doczekał się siedmiorga wnucząt. Na świecie pozostawił też stuletnią żonę – Annę Buydens. O śmierci laureata Oscara za całokształt twórczości poinformowano na Facebooku.

Śmierć Kirka Douglasa – oświadczenie syna. Role życia

W godzinach nocnych na Facebooku Michaela Douglada pojawiło się oświadczenie. „Z ogromnym smutkiem wspólnie z braćmi musimy ogłosić, że Kirk Douglas opuścił nas dzisiaj w wieku 103 lat. Był legendą, aktorem ze złotej epoki kina”, napisał syn gwiazdora Hollywood. „Dla mnie i moich braci był po prostu tatą, dla Catherine, wspaniałym teściem, dla wnuków kochającym dziadkiem, a dla żony Anne - znakomitym mężem”, dodał wzruszająco.

Michael Douglas wspomniał także o rolach ojca. „Kirk dobrze przeżył swoje życie, zostawia nam po sobie swoje filmowe dziedzictwo, które będzie trwało przez następne pokolenia. Był filantropem, który pracował dla społeczeństwa i walczył o pokój na świecie”, czytamy na Facebooku. Przypomnijmy, że aktor zasłynął z ról w takich filmach jak: Spartakus, Wikingowie, Pasja Życia (w roli Van Gogha, za którą dostał Złotego Globa), Champion, Piękny i zły, Układ czy Był sobie łajdak.

„Pozwólcie, że zakończę słowami, które mu powiedziałem w dniu jego ostatnich urodzin i które zawsze pozostaną prawdziwe: Tato - bardzo cię kocham i jestem dumny, że jestem twoim synem”, dokończył swoje oświadczenie Michael Douglas, a prywatnie mąż Catheriny Zeta-Jones. Fani z całego świata składają kondolencje artystycznemu klanowi Douglasów. Na ulicach największych miast Ameryki składane są kwiaty. Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się pogrzeb gwiazdora.

Kirk Douglas
Fot. east news

Kim był Kirk Douglas? Aktorstwo, życie prywatne

Przypomnijmy, że Kirk Douglas urodził się w amerykańskim mieście Amsterdam, w stanie Nowy Jork w 1916 roku. Jego prawidziwe imię i nazwisko brzmi Issur Danielovitch Demsky. Aktor był synem żydowskich emigrantów. Karierę rozpoczął od roli w filmie Dziwna miłość Marthy Ivers w 1946 roku. Dla Kirka Douglasa tak samo ważną rzeczą, jak kolejne angaże ekranowe, była działalność społeczna. Początkujący gwiazdor miał na przykład duży wpływ na likwidację tak zwanej czarnej listy – czyli spisu twórców filmowych z Hollywood, którzy w latach 50. XX wieku byli powiązani z działaniami ruchu komunistycznego.

Na swoim koncie Kirk Douglas uzbierał około 90 ról, jednego Oscara, nagrodę honorową Cezar i jednego Złotego Globa. Według Amerykańskiego Instytutu Filmowego artysta zasłużył na 17. Miejsce w rankingu najlepszych amerykańskich aktorów wszech czasów. Z kolei w 1981 roku z rąk prezydenta USA Kirk Douglas odebrał najwyższe możliwe amerykańskie odznaczenie – medal wolności.

Aktor odwiedził w swoim życiu Polskę. W 1966 roku był gościem łódzkiej szkoły filmowej, w której spotkał się ze studentami, ale i dziennikarzami. Z tego wyjątkowego dnia powstała nawet etiuda o tytule Welcome Kirk.

Prywatnie Kirk Douglas dwukrotnie się ożenił. Z pierwszą żoną Dianą Dill był od 1943 do 1951 roku. Aktorka urodziła podczas tego czasu dwóch synów – Michaela i Joela. Kolejna ukochana - Anne Buydens - była żoną aktora od 1954 roku aż do teraz. Owocem tego związku jest dwójka kolejnych synów – Peter i Eric, przy czym ten drugi zmarł 16 lat temu po tym, jak przedawkował alkohol i leki.

W 2015 roku jeden z dziennikarzy zapytał Kirka Douglasa, jaką radę miałby dla siebie, gdyby mógł cofnąć czas. „Chcesz wiedzieć, co powiedziałbym sobie młodszemu? Używaj kaskaderów! Każdego dnia płacę cenę za bycie brawurowym macho. Dwie aloplastyki kolana, problemy z plecami i tak dalej”, mówił magazynowi Variety. A czego życzył sobie legendarny gwiazdor? „Żeby dożyć setki”, dodał. Nie ma wątpliwości że Kirk Douglas spełnił w swoim pięknym i długim życiu większość ze swoich marzeń. 

Kirk Douglas nie żyje
Fot. east news

Kirk Douglas nie żyje
Fot. east news

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.