Senegal
Fot. Adobe Stock
PODRÓŻE

Już dziś mecz Polska - Senegal! Czego nie wiecie o tym afrykańskim państwie? 

Senegalczycy robią maciure swoim owcom!

Damian Duda 19 czerwca 2018 11:24
Senegal
Fot. Adobe Stock

Mecz Polska-Senegal już dziś! Co za tym idzie, to ostatni dzwonek, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym afrykańskim państwie. Prezydent Andrzej Duda dyplomatycznie mówi, że Senegal jest naszym największym sojusznikiem w tej części świata. My, jednak sprawdzamy inne ciekawostki, którymi warto podzielić się ze znajomymi podczas przerwy w meczu. Wiedzieliście, że niektórzy taksówkarze przyczepiają do swoich aut ogon kozy na szczęście? Tak, to prawda, wcale nie blefujemy. Tak samo jak prawdą jest to, że Senegalczycy ubóstwiają owce! A co dokładnie z nimi robią? Przeczytajcie!

Owce w Senegalu 

Owca kojarzy nam się z wełną i... serem! Do głowy by nam nie przyszło, aby robić jej manicure! Senegalczycy mają jednak inne zdanie na ten temat i lubią jak ich owce są bardzo zadbane. W każdą niedzielę na przedmieściach Dakaru kąpią zwierzęta w ocenie, używając do tego mydła i szczotki. Później na ich raciczkach wykonują manicure. Dlaczego tak robią? Jak czytamy w New York Times, Senegalczycy wierzą, że im czystsze zwierzę, tym lepsza ofiara (w kraju większość osób wyznaje islam). Senegalczycy owcom nadają również imiona. Trzymają je w domu, organizują zawody na najlepszą owcę! 

Bezpieczeństwo w Senegalu

Senegal to jedno z najbezpieczniejszych państw w Afryce. I jedyne państwo w Afryce Zachodniej, w którym nie doszło do żadnego zamachu. Kiedy w 2016 roku prezydent Senegalu Macky Sall odwiedził Warszawę, media z całego świata śledziły tę wizytę. „Może pan liczyć na wsparcie Senegalu’’, podkreślił Sall w rozmowie z Andrzejem Dudą.

Senegalczycy kupią Koronę Kielce?

W tym roku Senegalczycy byli zainteresowani zakupem kieleckiego klubu. Mimo poważnych planów transakcja nie doszła do skutku. Radni, którzy dyskutowali na temat sprzedaży Korony Kielce, twierdzili, że inwestor jest dosyć egzotyczny.  „Klub należał w 100 procentach do miasta, rocznie kosztował około 10 mln. Byliśmy za tym, żeby go sprzedać. Prezydent Kielc znalazł potencjalnego kupca na zakup większościowego pakietu akcji. I byli to inwestorzy z Senegalu’’, wyznał w rozmowie z serwisem naTemat Marcin Chłodnicki, radny SLD. I w ostatecznym głosowaniu radni zgodzili się na sprzedaż Korony. Jak informowały media, inwestor, który wpłacił wcześniej milion złotych, zapadł się pod ziemię. Na szczęście Zbigniew Boniek ruszył z pomocą, chcąc znaleźć zaginionego milionera. 

Religia i związki w Senegalu

Bez wątpienia to kraj muzułmański. Jednak nie obowiązuje tu rygor ubioru. Kilka lat temu, w obawie przed terroryzmem, zakazano zakrywania kobietom twarzy. I, jak się okazuje, nie brakuje tam Polaków. W Senegalu mieszka około stu naszych rodaków.

Zgodnie z prawem każdy mężczyzna może mieć do czterech żon. Poligamia jest w tym kraju na porządku dziennym, choć w większości krajów muzułmańskim mężczyźni posiadają zwykle tylko jedną żonę. Tak naprawdę, mało kogo po prostu stać na utrzymanie większej rodziny. 

Zjawiskowe Jezioro Różowe położone jest niedaleko Dakaru, stolicy Senegalu

Senegal, Jezioro Różowe
Fot. Adobe Stock

W każdą niedzielę na przedmieściach Dakaru Senegalczycy kąpią owce w ocenie

Senegal, kąpiel owiec w oceanie
Fot. East News

Senegal to jedno z najbezpieczniejszych państw w Afryce

Senegal
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…