Anna Starak, Jerzy Starak, państwo Starakowie
Fot. VIPHOTO/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Modelka, restauratorka i jedna z najważniejszych kobiet w życiu Piotra Woźniaka-Staraka

Kim jest Anna Woźniak-Starak?

Gabriela Czernecka 30 sierpnia 2019 20:42
Anna Starak, Jerzy Starak, państwo Starakowie
Fot. VIPHOTO/East News

Tragiczna śmierć Piotra Woźniaka-Staraka wstrząsnęła Polską. Czwartkowego wieczoru z producentem filmowym mieli okazję pożegnać się rodzina, przyjaciele i miłośnicy kina. Piotr Woźniak-Starak zaginął z soboty na niedzielę w wyniku wypadku na jeziorze Kisajno na Mazurach. Akcja poszukiwawcza była niezwykle skomplikowana, niestety w czwartek po pięciu dniach od zaginięcia znaleziono ciało producenta. Informacje podał Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński: „Wszystko wskazuje na to, że ciało Piotra Woźniaka-Staraka zostało odnalezione. Wyrazy współczucia Rodzinie i Najbliższym”, napisał na Twitterze. W social mediach szybko pojawiły się wpisy przyjaciół Piotra Woźniaka-Staraka, żegnających go w poruszających słowach. Nie zabrakło także krótkiego oświadczenia od rodziców, Anny i Jerzego Staraków. W mediach pojawiły się także krótkie wspomnienia ludzi, którzy mieli okazję pracować z Piotrem. Jeden z nich wyznał, że najważniejszą kobietą w jego życiu była właśnie mama. Kim jest Anna Starak? 

Kim jest mama Piotra Woźniaka-Staraka, Anna Starak?

Anna Starak urodziła się w 1951 roku. Z wykształcenia jest historykiem - ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 90. u boku Bogny Sworowskiej, Ilony Felicjańskiej występowała na wybiegu. Wówczas znana była jako Grażyna Sobolak i robiła karierę jako modelka. „Teraz modelki z nadętą młodą buzią chodzą po wybiegu jedna za drugą. Jak gęsięta. Coś noszą, ktoś im gra. Pokazują ubrania, o których nic nie wiedzą, przed pierwszym rzędem celebrytek i celebrytów, którzy też nic o nich nie wiedzą … Gdzie im do mody? W czasach Mody Polskiej modelkami były młode, ale jednak świadome siebie kobiety. Dziewczyny te studiowały, pracowały, były żonami znanych panów”, wspominał Jerzy Antkowiak.

Dziś Anna Woźniak-Starak należy do jednej z najbogatszych rodzin w Polsce. Jest właścicielką restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Lokal przez lata gościł wiele ważnych osobistości, m.in. prezydenta USA Billa Clintona, prezydenta Rosji Władimira Putina czy kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Restauracja od ponad dwudziestu lat rekomendowana jest także przez przewodnik Michelin. Jest także właścicielka kilku innych lokali oraz firmy caterignowej. Wraz z mężem, Jerzym Starakiem są wielbicielami sztuki. Mają sporą kolekcję dzieł XX wieku, na które składają się prace Wilhelma Sasnala, Magdaleny Abakanowicz, Henryka Stażewskiego, Wojciecha Fangora, a także Xawerego Dunikowskiego. Małżeństwo posiada kilka posiadłości, m.in. na Mazurach, w Konstancinie, w Zakopanem i pod Genewą.

Para prowadzi także razem Fundację Rodziny Staraków, której celem jest wspieranie i promowanie zdolnych i młodych ludzi poprzez programy stypendialne. Według tygodnika Wprost są obecnie trzecią najbogatszą rodziną w Polsce. Ich majątek szacuje się na 5,9 mln zł. 

Anna Woźniak-Starak życie prywatne

Przypomnijmy, że Anna Woźniak-Starak dwukrotnie wyszła za mąż. Piotr jest synem z pierwszego małżeństwa, a z drugim mężem Jerzym ma córkę Julię. W Uwadze poświęconej Piotrowi Woźniakowi-Starakowi, dowiedzieliśmy się, że mama była jedną z najważniejszych kobiet w jego życiu. To ona wspierała go i zachęcała do rozwijania pasji. Piotr Woźniak-Starak od samego początku starał się budować własną, niezależną pozycję na rynku. Nie chciał być tylko synem bogatych rodziców. Z pewnością mu się to udało, choć początki nie były łatwe. Zaczynał pracując w restauracji mamy. Jego pierwszym prawdziwym biznesem była firma Kings&Queens, która zajmowała się produkcją i handlem odzieżą skórzaną.

Następnie studiował reklamę i komunikację w Bostonie i Nowym Jorku, gdzie odbył staż w agencji reklamowej McCann. Później odkrył w sobie fascynację światem filmu. Nabierał doświadczenia przy produkcji takich filmów jak Katyń Andrzeja Wajdy czy Opowieści z Narnii, do której zdjęcia kręcono w Polsce.

Gdy założył własną firmę producencką Watchout, która zrealizowała w 2012 roku nagrodzony na Festiwalu Debiutów Filmowych w Koszalinie Big Love (z Antonim Pawlickim i Aleksandrą Hamkało) sukcesem podzielił się  z mamą. To ona obejmuje dziś także udziały w jego firmie.  

Jerzy Starak, Anna Woźniak-Starak
Fot. Akpa

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.