Wojciech Szczęsny, VIVA! grudzień 2016
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
O tym się mówi

Mocny apel Wojciecha Szczęsnego: „Nie mogę już dłużej nie reagować i udawać, że nic złego się nie dzieje”

„W żyłach mojego syna płynie ukraińska krew”

Marta Nawacka 27 lutego 2022 07:50
Wojciech Szczęsny, VIVA! grudzień 2016
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

W obliczu rozgrywającej się w Ukrainie wojny, polscy piłkarze podjęli decyzję, że nie wezmą udziału w meczu z Rosją podczas eliminacji do Mistrzostw Świata. Wojciech Szczęsny postanowił zabrać w tej sprawie głos i zaapelował do FIFA i UEFA. „Wiem, że moja decyzja jest tylko symboliczna, jednak wzywam FIFĘ i UEFA, aby podjęły działanie i pociągnęły Federację Rosyjską do odpowiedzialności za jej czyny”.

Polscy piłkarze nie zagrają w eliminacjach do Mistrzostw Świata

Polska kadra piłkarska jednogłośnie podjęła decyzję, że nie weźmie udziału w meczu eliminacyjnym z Rosją podczas eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze. Spotkanie miało odbyć się 26 marca. Po ataku rosyjskich wojsk na naszych wschodnich sąsiadów, sportowcy nie chcą brać udziału w rozgrywkach i z całego serca wspierają Ukrainę. Piłkarze zdecydowali się zamieścić w mediach społecznościowych wpisy uzasadniające tę decyzję.

Czytaj też: Mąż Małgorzaty Opczowskiej pojechał jako korespondent do Lwowa. „Wracaj bezpiecznie”

Ukraina, flaga ukraińska
Fot. Adobe Stock // aviavlad

Wojciech Szczęsny apeluje do FIFY i UEFA

Jednym z nich jest Wojciech Szczęsny, który prywatnie jest mężem pochodzącej z Ukrainy Mariny Łuczenko oraz ojcem ich wspólnego synka, Liama. Bramkarz zamieścił na swoim Instagramie poruszający apel. „Moja żona urodziła się na Ukrainie. W żyłach mojego syna płynie ukraińska krew. Część naszej rodziny nadal przebywa w Ukrainie. Wielu z moich pracowników to Ukraińcy. Wszyscy są wspaniałymi ludźmi. Gdy widzę cierpienie i strach na ich twarzach, zdaję sobie sprawę, że nie mogę już dłużej nie reagować i udawać, że nic złego się nie dzieje. W chwili gdy Putin postanowił rozpocząć inwazję na Ukrainę, wypowiedział wojnę nie tylko Ukrainie, ale i wszystkim wartościom, które są drogie całej Europie. Wolności, niezależności, ale przede wszystkim pokojowi”, napisał.

W dalszej części wpisu piłkarz zaapelował do federacji piłkarskich, by podjęły działania. „26 marca mieliśmy zagrać mecz z Rosją w barażach do MŚ w Katarze. Choć moje serce łamie się, gdy to piszę, moje sumienie nie pozwoli mi zagrać. Reprezentowanie swojego kraju to największy honor w karierze piłkarza, ale nadal jest to wybór. Odmawiam grania przeciwko sportowcom, którzy decydują się reprezentować wartości i zasady pokazane obecnie przez Rosję! Odmawiam stania na boisku w kolorach mojego kraju, gdy z głośników słychać będzie hymn Rosji! Odmawiam wzięcia udziału w wydarzeniu sportowym, które godzi się na działania rosyjskiego rządu. Wiem, że moja decyzja jest tylko symboliczna, jednak wzywam FIFĘ i UEFA, aby podjęły działanie i pociągnęły Federację Rosyjską do odpowiedzialności za jej czyny”, napisał Wojciech Szczęsny.  

Zobacz także: Lara i Magda Gessler ruszają z pomocą Ukrainie. Łączą przy tym kulinarne siły

MaRina Łuczenko-Szczęsna, Wojciech Szczęsny, VIVA! 24/2016
Fot. BARTEK WIECZOREK

Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko-Szczęsna w sesji dla magazynu VIVA!, 2016 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.