Michalina Olszańska
Fot. Justyna Rojek/Dzien Dobry TVN/East News
URODZINY GWIAZD

Uciekła z domu w samej piżamie, została aktorką mimo sprzeciwu mamy. Dziś Michalina Olszańska kończy 30 lat

Długo myślała, że zostanie pisarką lub skrzypaczką

Rafał Kowalski 29 czerwca 2022 15:55
Michalina Olszańska
Fot. Justyna Rojek/Dzien Dobry TVN/East News

Ja, Olga Hepnarova, Matylda, 1983, Córki Dancingu czy Pajęczyna to tylko niektóre produkcje, z których znana jest Michalina Olszańska. Zanim jednak obchodząca dziś 30. urodziny artystka wybrała aktorstwo, długo poświęcała się grze na skrzypcach i pisaniu książek. Nie wszystkim jej planom na życie kibicowali rodzice…

Pierwsze pasje Michaliny Olszańskiej, rodzice aktorki

Sztuka była Michalinie Olszańskiej pisana. Jej mama Agnieszka Fatyga, która zmarła 2 lata temu, zawodowo występowała na ekranie i w teatrze. Z kolei ojciec Wojciech Olszański jest absolwentem krakowskiej szkoły teatralnej, streamer i reżyserem inscenizacji historycznych. W ich domu zawsze obecny był artystyczny duch, który najpierw objawił się u małej Michaliny chęcią do malowania obrazów, gry na skrzypcach i tworzeniu książek. Ta ostatnia pasja zaczęła się, gdy dzisiejsza solenizantka miała 17 lat. Kilka jej powieści doczekała się nawet wydania – jak np. Dziecko Gwiazd Atlantyda, którą widać na fotografii poniżej.

Michalina Olszańska, 2010

Michalina Olszańska, 2010
Fot. VIPHOTO/East News

Sama Michalina przez lata była przekonana, że jeśli chodzi o zawodową przyszłość, będzie wybierała między muzyką a książkami. „Mam nadzieję, że uda mi się ciągnąć jedno i drugie. Pisanie jest pasją, która wyszła całkowicie ze mnie i to jest chyba moja największa pasja. Ale skrzypce to też część mojej osobowości, której absolutnie nie wyobrażam sobie, bym miała ją odłożyć. To jest niemożliwe”, opowiadała Światowi seriali.

OBEJRZYJ TAKŻE: Agnieszka Holland zdradza, co było najtrudniejsze w pracy nad serialem 1983

Czas dorastania był dla artystki także pełen różnych emocji związanych z mamą. Michalina towarzyszyła jej na scenie podczas autorskich recitali. I choć zbierała dużo pochwał, padały też porównania. „Zachwyty nad nią wpędzały mnie w kompleksy. Mama nigdy tego nie rozumiała”, opowiadała potem.

Gdy ulubienica widzów zakochała się w aktorstwie, Agnieszka Fatyga nie była zachwycona. Podobno wolała, by córka zarabiała jako notariusz lub lekarz. Ale Michalina Olszańska odważnie szła po swoje marzenia.

Michalina Olszańska z rodzicami, 1992

Michalina Olszańska z rodzicami, 1992
Fot. Maciej Osiecki / Forum

Michalina Olszańska: egzamin do Akademii Teatralnej, aktualne sukcesy i życie prywatne

W związku z nieciekawymi nastrojami w rodzinnym domu, na egzaminy do Akademii Teatralnej Michalina wybrała się w tajemnicy przed mamą… „Za to tata mi pomógł – mieliśmy sztamę. Zakładałam, że jeśli mi się nie uda, wrócę do skrzypiec. To była próba, eksperyment”, opowiadała aktorka w wywiadzie. Gdy o wszystkim dowiedziała się Agnieszka Fatyga, emocje wzięły górę. „Wywiązała się z tego powodu taka awantura, że uciekłam z domu boso i w piżamie", wspominała po latach dzisiejsza solenizantka.

Od 2011 roku, gdy Michalina Olszańska rozpoczęła naukę w Akademii Teatralnej w Warszawie, jej kariera nabrała tempa. Zagrała między innymi w Barwach szczęścia czy filmie Solange. Niestety musiała wysłuchiwać, że wszystko załatwili jej znani rodzice. „Z tym konfrontuje się dziecko każdego rodzica artysty i jest to bolesne. Mama nie chciała, żebym była aktorką, wolała mnie widzieć w roli lekarki albo prawniczki, więc ją te posądzenia bolały jeszcze bardziej niż mnie”, mówiła aktorka.

Dziś poza spełnianiem się na ekranie, wiele szczęście dają jej bliscy  - mąż Bartosz Rozbicki (adwokat) i niemal 3-letnia córka Luiza Zofia Akiko. Aktorka nie opowiada jednak o nich w mediach, bo chroni swoją prywatność. Mimo to w mediach społecznościowych znajdziemy kilka zdjęć pociechy gwiazdy.

Przy okazji urodzin życzymy spełnienia wielu marzeń! 

CZYTAJ TAKŻE: Agnieszka Fatyga: wybitna aktorka, piosenkarka, ale przede wszystkim oddana matka i żona...

źródło: Onet

Michalina Olszańska, Maciek Musiał, 2018

\Michalina Olszańska, 2018, Maciek Musiał
Fot. Piotr Molecki/East News

Michalina Olszańska teraz

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.