Matty Cash, Doha, Katar, sesja reprezentacji Polski, 18.11.2022 rok
Fot. Dan Mullan - FIFA/FIFA via Getty Images
O NIM SIĘ MÓWI

Matty Cash: potomek polskich emigrantów, pracował w sklepie z zabawkami. Oto jego tajemnice!

Był jednym z objawień Mundialu 2022

Konrad Szczęsny 5 grudnia 2022 14:17
Matty Cash, Doha, Katar, sesja reprezentacji Polski, 18.11.2022 rok
Fot. Dan Mullan - FIFA/FIFA via Getty Images

Ma 25 lat, gra na pozycji obrońcy w reprezentacji Polski i w trakcie Mundialu w Katarze pokazał swoje niezwykłe umiejętności. Matty Cash to potomek polskich emigrantów, który przez lata mieszkał i wychowywał się w Wielkiej Brytanii. W 2019 zadeklarował chęć grania w naszej drużynie narodowej, zaś dwa lata później – dzięki potwierdzeniu jego obywatelstwa – stało się to możliwe. Jakie tajemnice skrywa prywatnie?

Matty Cash: burzliwe losy polskiej rodziny piłkarza

Urodził się 7 sierpnia 1997 roku w mieście Slough na terytorium geograficznym Anglii. Jest synem piłkarza Stuarta Casha, zaś od strony matki ma polskie korzenie. Ojciec Barbary, Ryszard Tomaszewski, został bowiem w 1940 roku wraz z matką i dwiema siostrami deportowany na Syberię. Po zesłaniu, które trwało niemal dwa lata, na mocy układu Sikorski-Majski, zostali zwolnieni i zaczęli poszukiwać swojego miejsca na świecie. I tak przebywali przez krótki czas m.in. w Iranie czy Indiach, ale koniec końców osiedli w Tanganice. Tam przez jakiś czas zamieszkiwali na polskim osiedlu, ale w 1948 roku na pokładzie statku przedostali się do Liverpoolu w Wielkiej Brytanii.

Tak rozpoczęła się ich wyspiarska przygoda. Tam Ryszard Tomaszewski w 1964 roku poznał swoją przyszłą żonę Janinę, zaś trzy lata później na świat przyszła ich córka Barbara – matka Matty'ego. W 1974 roku dziadkowe przyszłego gwiazdora futbolu otrzymali brytyjskie obywatelstwo. Zawodowo jego dziadek był inżynierem, zaś babcia pielęgniarką. Para doczekała się jeszcze jednej córki. Obie latorośle płynnie porozumiewają się w języku polskim.

Czytaj także: Wojciech Szczęsny pocieszał syna po przegranym meczu. Mały Liam nie krył łez...

Matty Cash: piłkę docenił dzięki pracy w sklepie z zabawkami

Matty Cash talent wykazywał od najmłodszych lat. Nic dziwnego, w końcu jego ojciec również jest piłkarzem. Pierwsze profesjonalne kroki zaczął stawiać w tej branży jako nastolatek: gdy miał 13 lat, rozpoczął kształcenie w akademii angielskiego Wycombe Wanderers. Ale problemy finansowe sprawiły, że klub – gdy Matty Cash miał 16 lat – rozwiązał drużyny juniorskie. W tym czasie rodzice postanowili wysłać syna do pracy... w sklepie z zabawkami!

Chcieliśmy, aby doświadczył prawdziwej pracy i to okazało się dla niego doskonałe. Uświadomiło mu, czym będzie życie bez piłki nożnej. Ta praca dała mu motywację, aby powiedzieć: „Nie chcę tego robić, chcę zostać piłkarzem”, tłumaczył w rozmowie z BBC Sport Stuart Cash.

Jednocześnie Matty trenował w akademii piłkarskiej w Bisham. W 2014 roku rozpoczął grę w profesjonalnym klubie i od tamtej pory jego kariera rozwija się nieustannie...

Czytaj także: Ile obecnie zarabiają piłkarze reprezentacji Polski? Te kwoty robią wrażenie...

Matty Cash: z ziemi brytyjskiej do Polski

Deklarację, że chce być częścią reprezentacji Polski, złożył już w 2019 roku. Zapewniał, że jest niezwykle przywiązany i dumny z polskich korzeni. „W mojej rodzinie ta dyskusja odbyła się dużo wcześniej. Nie podjąłem jej ot tak, że chcę grać dla Polski”, dodawał.

Początkowo jego wniosek został jednak odrzucony. „Grałem jeszcze wtedy w Nottingham Forest i dowiedziałem się, że prezydent federacji polskiej mnie nie chciał. Nie urodziłem się w Polsce, nie umiałem mówić po polsku. To było fair, taka była ich decyzja”, tłumaczył w podcaście Bena Fostera.

Wszystko zmieniło się, gdy selekcjonerem został Paolo Sousa. „Dostałem telefon i usłyszałem: „Cześć, Matty, wiemy, że uważasz się za Polaka”. Powiedziałem: „Tak, tak”. Później otrzymałem sygnał, że bardzo mnie chcą i zrobią wszystko, żebym mógł grać dla Polski. Skończyło się na tym, że prezydent Polski bardzo szybko zorganizował dla mnie paszport”, zdradził.

Wniosek o potwierdzenie polskiego obywatelstwa złożył we wrześniu 2021 roku, zaś 26 października na zasadzie ius sanguinis (nabywanie obywatelstwa dzięki pochodzeniu przynajmniej jednego z rodziców)  został on zaakceptowany przez odpowiednio: prezydenta Andrzeja Dudę, wojewodę Radziwiłła i władze PZPN w Pałacu Prezydenckim. Matty Cash opublikował wówczas w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym pozował z rodziną. Nie ukrywał swojego szczęścia!

To bardzo ważny dzień dla mnie i mojej rodziny. Mój wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa został zatwierdzony przez polskie władze. Dziękuję panu prezydentowi, mojej rodzinie i innym osobom, które mi w tym pomogły. Teraz czas na nowe wyzwania, dam z siebie wszystko dla tego kraju”, zapewnił w podpisie.

Czytaj także: Anna Lewandowska miała trudne dzieciństwo… Co po latach chciałaby przekazać „małej Ance”?

Matty Cash: życie prywatne

Ma dwójkę rodzeństwa: brata Adama, który również gra w piłkę nożną oraz siostrę Hannah, która jest na stypendium golfowym w USA. 25-latek obecnie jest singlem, jednak jeszcze niedawno dużo mówiło się o jego życiu osobistym. Najpierw przez cztery lata była w związku z Sophie Draper, właścicielką salonu kosmetycznego. Z kolei latem 2021 roku zaczął spotykać się z Kady McDermott, finalistką brytyjskiej edycji „Love Island”. Para chętnie przechadzała się razem po ulicach Londynu. Ostatecznie relacja nie przetrwała próby czasu. Dlaczego?

„Kady i Matty spędzili ze sobą naprawdę dobre kilka miesięcy, ale zdecydowali, że nie są dla siebie odpowiednimi osobami”, twierdził informator „The Sun”.

Matty Cash: wzrost, wiek. Czy mówi po polsku?

Matty 7. sierpnia 2022 roku skończył 25 lat. Ma 185 centymetrów wzrostu. Niestety, nie mówi zbyt dobrze po polsku, co było widać w trakcie niedzielnego meczu z Francją. W chwili, gdy biało-czerwoni odśpiewywali hymn narodowy, w pewnym momencie Matty Cash chciał po raz trzeci powtórzyć refren „Mazurka Dąbrowskiego”. Szybko jednak zorientował się, że popełnił błąd i zaczął bacznie obserwować kolegów z boiska, by za nimi nadążyć.  

Czytaj także: Kiedy miała 12 lat, jej ojciec odszedł od rodziny. Anna Lewandowska ma za sobą bardzo trudne chwile...

Matty Cash, Doha, Katar, sesja reprezentacji Polski, 18.11.2022 rok
Fot. Dan Mullan - FIFA/FIFA via Getty Images

Matty Cash, Doha, Katar, sesja reprezentacji Polski, 18.11.2022 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.