Kabula, Martyna Wojciechowska
Fot. Instagram
O TYM JEST GŁOŚNO

Martyna Wojciechowska podzieliła się ogromnym sukcesem Kabuli!

21-latka z albinizmem ma kolejne marzenie...

Rafał Kowalski 2 marca 2020 13:57
Kabula, Martyna Wojciechowska
Fot. Instagram

Historia Kabuli wstrząsnęła kilka lat temu całą Polską. Dziewczynka, która od dziecka jest albinoską, 9 lat temu stała się ofiarą mieszkańców Tanzanii, którzy odcięli jej rękę. Wszystko przez to, że część miejscowej ludności prześladuje osoby chore na bielactwo. Wierzą oni, że części ich ciała mają moc amuletów… Przeszłość 21-latki poruszyła też Martynę Wojciechowską. Podróżniczka nie tylko zrobiła o niej reportaż, ale i zaadoptowała dziewczynkę. Teraz dziennikarka podzieliła się kolejnym sukcesem przyszłej pani prawnik.

Martyna Wojciechowska o ukończeniu szkoły przez Kabulę i jej planach

W jednym z ostatnich wydań Dzień dobry TVN wyświetlono materiał o Kabuli. Dowiedzieliśmy się z niego, że dziewczynka ukończyła właśnie szkołę! „Na początku nie było łatwo. Większość osób mnie nie akceptowała. Pierwszy raz doświadczyłam dyskryminacji chyba w czasie przerwy w lekcjach. Mimo wszystko nie pozwoliłam im się złamać i uczyłam się dla siebie. Nie dla szkoły”, mówiła marząca o zostaniu prawnikiem 21-latka.

W uroczystości zakończenia roku szkolnego uczestniczyła między innymi biologiczna mama Kabuli. „Jestem bardzo dumna z Kabuli. To była wspaniała uroczystość. Przyszło wielu jej przyjaciół. To dla nas wielki dzień”, mówiła Lemi Ngwambeleja przed kamerą. W Tanzanii nie zabrakło też samej Martyny Wojciechowskiej! „Ona jest najdoskonalszym dowodem na to, że niemożliwe nie istnieje, bo jeśli ona - z małej miejscowości, przy takich wyzwaniach fizycznych, z którymi musi się zmagać, może być najlepszą uczennicą, jeśli może spełniać swoje marzenia, to każdy może to zrobić”, opowiadała na wizji wyraźnie wzruszona dziennikarka.

Martyna Wojciechowska zwróciła też uwagę na przemianę Kabuli, która poza prawem zainteresowana jest też modą. „Sukienka, którą widzieliśmy w materiale – ta kwiecista – to uszyty strój przez samą Kabulę. W Tanzanii nie ma zbyt wielu sklepów z ubraniami, więc kupujemy kolorowe materiały i Kabula szyje kreacje. Widziałam, jak to robi – pomaga sobie brodą, ramieniem. Ma się wrażenie, że dla tej dziewczyny nie ma żadnej przeszkody”, mówiła Martyna Wojciechowska w TVN. Na Instagramie pokazała z kolei zdjęcie 21-latki ubranej w inną piękną stylizację. „Odważne kolory, modne dodatki - Kabula chce się podobać! Mimo swoich tragicznych wspomnień, chce dzisiaj żyć normalnie - cieszyć się z małych rzeczy i też po kobiecemu godzinami wybierać odpowiednie kapelusze/torebki/biżuterię do koloru sukienki! Kto by o tym pomyślał kilka lat temu…”, czytamy na Instagramie Fundacji Unaweza.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Fundacja UNAWEZA (@unaweza.foundation)

Kolejne marzenie Kabuli. Budowa domu dla dzieci z albinizmem

Fundacja Martyny Wojciechowskiej postawiła przed sobą poważny cel. Pokrywa się on z marzeniem Kabuli, a jest to ukończenie budowy domu, w którym w przyszłości zamieszkają dzieci chore na bielactwo. UNAWEZA chce też umożliwić młodzieży ukończenie szkół średnich. „Obecnie naszym najbardziej pilnym projektem jest budowa domu z albinizmem w Tanzanii, o którym było w materiale. W tej chwili mamy już pięć podopiecznych i tych dzieciaków mam nadzieję będzie więcej. (...) Potrzebujemy jeszcze około 200 tysięcy złotych”, mówiła Martyna Wojciechowska w Dzień Dobry TVN. 

Kabula odwiedziła już dom, w którym niedługo zamieszka. Na razie został dla niej przygotowany mały pokój z pięknym widokiem. W przyszłości, gdy 21-latka ukończy kolejny stopień edukacji i zostanie prawnikiem, będzie mogła przenieść się do większego pomieszczenia, które będzie też jednocześnie jej biurem. Martyna Wojciechowska podkreśliła w materiale, że Kabula jest inspiracją dla wielu swoich koleżanek, które też chcą pójść w jej ślady.

Dla wielbicieli dziewczynki mamy jeszcze jedną niespodziankę. Okazuje się, że adoptowana córka Martyny Wojciechowskiej po raz drugi odwiedzi w kwietniu Polskę! „Kabula będzie w Polsce na miesiąc albo dwa – na zasłużone wakacje. Będzie morze, będą góry, może wizyta w Dzień Dobry TVN – wszystko będzie”, opowiadała dziennikarka na wizji.

Już nie możemy doczekać się kolejnych pięknych, rodzinnych zdjęć Kabuli i Martyny! Wszystkich, którzy chcą pomóc ukończyć budowę tanzańskiego domu zapraszamy na stronę Fundacji UNAWEZA, na której można dokonywać wpłat. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world)

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.