Marie Fredriksson
Fot. Getty Images
WSPOMNIENIE

Pomimo ciężkiej choroby Marie Fredriksson nigdy nie zrezygnowała ze swoich marzeń...

Wokalistka Roxette odeszła dwa lata temu...

Ksenia Krasko 9 grudnia 2021 06:51
Marie Fredriksson
Fot. Getty Images

Marie Fredriksson zasłynęła jako wokalistka znanego na całym świecie szwedzkiego zespołu Roxette. W ciągu 30-letniej kariery muzycznej nagrała dziesiątki hitów, również do znanych filmów. Melodyczne utwory przypadły do gustu milionom fanów na całym świecie i od dawna uznane są za klasykę, która nie starzeje się nawet z biegiem lat. Wspominamy gwiazdę, która odeszła dwa lata temu...

Marie Fredriksson - kim była?

Gun-Marie Fredriksson urodziła się 30 maja 1958 roku, w malutkim miasteczku Össjö. Dzieciństwo spędziła w wiosce Östra-Ljungby, w południowej Szwecji. Mieszkała z rodzicami i czwórką rodzeństwa. Aby wyżywić dużą rodzinę, dorośli musieli ciężko pracować i często zostawiali dzieci bez opieki. Marie już wtedy zaczęła marzyć o karierze muzycznej – śpiewała najpierw przed lustrem, a potem organizowała kameralne występy dla najbliższych i sąsiadów.

W nastoletnim wieku nauczyła się grać na gitarze i fortepianie, brała udział w spektaklach teatru studenckiego, a wkrótce postanowiła całkowicie skoncentrować się na karierze piosenkarki. Marie Fredriksson debiutowała w małych klubach, położonych w uniwersyteckim miasteczku Halmstad. Tu zdobyła serca pierwszych fanów, i to właśnie tutaj producenci muzyczni zwrócili na nią uwagę.

Rodzicom przyszłej gwiazdy nie spodobały się plany córki, ponieważ obawiali się, że wpadnie w złe towarzystwo i nie zdoła uniknąć problemów, typowych dla wielkiego świata muzyki. Marie mogła jednak liczyć na ogromne wsparcie starszych sióstr, dlatego nie zrezygnowała ze swojego marzenia.

Czytaj także: Wizerunek twardej i niezależnej kobiety był u Dolores O'Riordan tylko iluzją!

Roxette: historia zespołu

Początkowo występowała w chórkach, ale w 1984 roku udało jej się nagrać swój debiutancki album Het Vind, a singiel Ännu doftar kärlek podbił szwedzkie stacje radiowe. Czas na prawdziwy sukces nadszedł w 1986 roku, kiedy połączyła siły z wieloletnim kolegą, Perem Gessle. Właśnie wtedy powstał duet Roxette, znany dziś na całym świecie.

Marie Fredriksson i Per Gessle w Rotterdamie, 1991 rok

Marie Fredriksson
Fot. Getty Images

W 1988 roku hit The Look znalazł się na pierwszej pozycji na liście przebojów w Stanach Zjednoczonych. Dwa lata później singiel It Must Have Been Love powtórzył ten sukces – do dziś uważany jest za najbardziej znany utwór zespołu Roxette, obok przeboju Listen to Your Heart, który zdobył sławę dzięki ścieżce dźwiękowej do filmu Pretty Woman.

Pomimo fenomenalnego sukcesu Roxette, Fredriksson skupiała się również na solowej karierze. Nagrała dziesięć albumów solowych, i każdy z nich został ciepło przyjęty zarówno przez fanów, jak i krytyków.

CZYTAJ TEŻ: Wokalistka i aktorka Aaliyah zginęła 20 lat temu. Czy księżniczka r&b mogła uniknąć tragedii?

Życie osobiste i choroba Marie Fredriksson

Piosenkarka nie ukrywała, że najważniejszym mężczyzną w jej życiu był mąż, Mikael Bolyos. Zakochani wzięli ślub w 1994 roku, w towarzystwie jedynie najbliższych im osób. Para powitała na świecie dwójkę dzieci – córkę Inez Josefin i syna Oscara.

Życie Marie Fredriksson zmieniło się raz na zawsze w 2002 roku, kiedy lekarze zdiagnozowali u niej guza mózgu. Musiała przejść pilną operację, a później czekał ją długi okres rehabilitacji. W trakcie leczenia miała problemy ze wzrokiem i pamięcią, straciła umiejętność czytania i liczenia, ledwo mogła chodzić...

W tym trudnym czasie Marie zajęła się malarstwem, aby – jak wyznała w swojej biografii – wykorzystać nagromadzony potencjał twórczy. W 2009 roku powróciła na scenę. Znów mogła występować na dużych trasach koncertowych, chociaż ze względów zdrowotnych musiała śpiewać, siedząc na krześle.

Czytaj także: Złamane życie pasierba Pierce'a Brosnana. Christopher walczy z uzależnieniami

Marie Fredriksson
Fot. Getty Images

Marie Fredriksson wyróżniała się ogromną wolą życia, dlatego nie myślała o zakończeniu kariery. Musiała zmienić zdanie w 2016 roku, kiedy jej stan się pogorszył. Za namową lekarzy zrezygnowała z koncertów, a zespół Roxette oficjalnie przestał istnieć. Wciąż nagrywała piosenki solo w swoim domowym studio.

Niestety, słynna wokalistka przegrała z chorobą. Zmarła 9 grudnia 2019 roku.  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.