Aristotelis Onassis  Jackie Kennedy: historia miłości
Fot. Bettmann / Contributor/ Getty Images
NIEZWYKŁE HISTORIE

Małżeństwo Jackie Kennedy z Aristotelisem Onasisem zaszokowało Amerykę 

Dziś mija 93. rocznica urodzin byłej pierwszej damy USA, Jackie Kennedy

Dorota Falkowska 28 lipca 2022 07:45
Aristotelis Onassis  Jackie Kennedy: historia miłości
Fot. Bettmann / Contributor/ Getty Images

Kiedy Jackie Kennedy postanowiła poślubić Aristotelisa Onasisa, Amerykanie przecierali oczy ze zdumienia, a nagłówki w gazetach grzmiały: „JFK umarł po raz drugi”. 20 października 1968 r. Jacqueline Kennedy stała się żoną jednego z najbogatszych ludzi na świecie, a w oczach rodaków z ukochanej pierwszej damy zamieniła się w desperatkę, która „poleciała na pieniądze”. 

Jackie Kennedy i Onasis: "skromne" greckie wesele

Choć Onasis mógł wydać na ten ślub bajońskie sumy, to zarówno ceremonia, jak i wesele były zaskakująco skromne. Sakramentalne „tak” małżonkowie powiedzieli sobie w prawosławnej kaplicy na uroczej greckiej wyspie Skorpios na Morzu Egejskim. Wyspa ta była z resztą własnością miliardera od 1963 roku, ale kiedy ją kupił, nie było na niej jeszcze tysiąca drzew i plaży usypanych z piasku przywożonego z innych rejonów kraju. Onasis postanowił kawałek wyjałowionego terenu zamienić w luksusowy kurort. Jackie Kennedy pojawiła się na ceremonii w pięknej sukni zaprojektowanej przez Valentino, a na jej palcu lśnił zaręczynowy pierścionek z 40-karatowym diamentem, który trzydzieści lat później sprzedano na aukcji za 2,6 mln dolarów. 

Wesele wyprawiono na jachcie „Christina”, który należał do Onasisa. Było to dla pary miejsce bardzo symboliczne, bo to właśnie tutaj, w 1963 roku, pierwszy raz się spotkali. Żadne z nich nie mogło przewidzieć, że za kilka lat ich losy tak bardzo się odmienią. Jackie była wtedy jeszcze żoną prezydenta Stanów Zjednoczonych i ukochaną pierwszą damą Amerykanów. Dopiero po ślubie z greckim miliarderem opinia publiczna zaczęła na nią patrzeć z wielkim rozczarowaniem. Coco Chanel odniosła się do tej sytuacji w jednym z wywiadów: „Nie powinniśmy żądać zbyt wiele od kobiety niepozbawionej pewnej wulgarności. Godność nigdy nie była jej najmocniejszą stroną”. 

Czytaj też: John Kennedy Jr. i Carolyn Bessette, złota para Ameryki. Mieli przerwać klątwę...

Jackie Kennedy: stała się ukochaną pierwszą damą Ameryki 

Kiedy młoda Jacqueline Bouvier została zapytana, co chciałaby w życiu robić, miała na to pytanie stanowczo odpowiedzieć: „Na pewno nie zamierzam zostać kurą domową”. Nawet jeśli ta anegdota nie jest prawdziwa, to życiorys Jackie pokazywał, że mimo wszystko trzymała się tego postanowienia. Trudno się dziwić takim aspiracjom młodej dziewczyny, pochodziła ona bowiem z bogatego domu, skończyła prestiżową Miss Porter’s School, a później studiowała m.in. na paryskiej Sorbonie. Bycie kurą domową nie należało do jej świata i słownika. Zanim została pierwszą damą, Jackie Kennedy była ambitną dziennikarką. Po tym jak wygrała konkurs w „Voque”, otrzymała staż w redakcji prestiżowego magazynu, a później ofertę pracy w „The Washington Times-Herald”. Prowadziła tam rubrykę pt. „Ciekawski aparat”, w której zamieszczała swoje wywiady z przypadkowymi przechodniami.

Marzyła, żeby zająć się poważnym dziennikarstwem i rozmawiać z wpływowymi postaciami życia publicznego. W 1952 r. jej marzenie zostało poniekąd spełnione, bo na jednym z przyjęć miała okazję porozmawiać z utalentowanym politykiem. Był nim John Kennedy. Reszta potoczyła się bardzo szybko, bo już rok później młoda Jackie została żoną senatora, a swoje ambitne plany zawodowe odstawiła na bok. 

W 1960 r. John Kennedy został prezydentem Stanów Zjednoczonych, a Jackie stawiała pierwsze kroki w roli pierwszej damy. Szybko zyskała podziw i przychylność, nie mówiąc już o tym, że stała się ikoną stylu. Znani projektanci ją uwielbiali, a sama Jackie kreowała styl epoki. Włoski dom mody Gucci zaprojektował nawet torebkę sygnowaną jej imieniem. 

jacqueline kennedy
Fot. ullstein bild/ullstein bild via Getty Images

Jacqueline Kennedy i John F. Kennedy: historia małżeństwa

Małżeństwo prezydenta i pierwszej damy nie przypominało jednak idylli. John Kennedy notorycznie zdradzał żonę, a lista jego kochanek była długa. Znalazły się na niej zarówno sławne aktorki, jak i pokojówki czy prostytutki. Jedyny romans męża, na jaki Jackie nie przymknęła oczu, był ten z hollywoodzką gwiazdą Marilyn Monroe.  

Kilka miesięcy przed tragiczną śmiercią prezydenta, Jackie musiała zmierzyć się ze stratą trzeciego dziecka. Urodziła bowiem synka Patricka, ale chłopiec zmarł dwa dni po porodzie. Pierwsza dama bardzo przeżyła jego śmierć. Wtedy jej młodsza siostra, Lee Bouvier-Radziwiłł, chcąc pocieszyć Jackie, zabrała ją na rejs po Morzu Śródziemnym jachtem „Christina”, którego właścicielem był Arystoteles Onassis. Lee miała wówczas romans z greckim miliarderem. Onassis kiedy tylko poznał uroczą i dystyngowaną Jackie, z miejsca się nią zauroczył. Miał już za sobą nieudane małżeństwo z pierwszą żoną Athiną Livanos i tkwił w związku bez przyszłości ze słynną śpiewaczką operową Marią Callas.

Zobacz także: Były uosobieniem piękna, luksusu i stylu. Oto niezwykła historia Lee Radziwiłł i Jackie Kennedy

jacqueline kennedy
Fot. Bettmann / Contributor/ Getty Images

Jackie Kennedy i Aristotelis Onasis: historia ich związku

Po śmierci męża Jackie, Onasis postanowił rozwinąć relację z piękną wdową. „Kocham tylko ciebie, ale bardzo potrzebuję Jackie” – miał wyznać Callas, z którą mimo wielu zawirowań był emocjonalnie związany do końca życia. Miliarderowi zależało na tym, aby związek z Jackie zbliżył go do wpływowych środowisk w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu mógłby się jeszcze bardziej wzbogacić. 

Onasis potrzebował Jackie, a ona jego. Grecki miliarder zjawił się w jej życiu w idealnym momencie. Wdowa po Johnie Kennedym, w momencie gdy zginął również jej szwagier, Robert Kennedy, marzyła tylko o tym, aby uciec z Ameryki. Kiedy pojawiła się szansa, żeby poślubić starszego od niej o 23 lata starszego Onasisa i opuścić Stany Zjednoczone, z ulgą powiedziała "tak". 

Znudzony bogacz i upadła pierwsza dama

Wtedy właśnie zaczął się publiczny lincz na Jackie Kennedy wśród Amerykanów. Rodacy zarzucali byłej pierwszej damie, że się sprzedała. Zasłyszano, że kontrakt małżeński miał opiewać na miliony dolarów, które Jackie mogła wydawać na swoje zachcianki. 

Początki małżeństwa z Onassisem były idyllą. Para podróżowała po greckich wyspach i pomieszkiwała w licznych posiadłościach miliardera, m.in. w Paryżu. W stolicy mody Jackie mogła buszować w najmodniejszych butikach i kupować, co tylko dusza zapragnie. „Może robić to, co chce, podróżować, chodzić na zakupy, pokazy mody, do teatru ze znajomymi. A ja mogę robić to, co mi się podoba. Ona nigdy mnie o to nie pyta, a ja nie pytam jej” – opowiadał o ich relacji Onasis. 

Bajkowe chwile minęły wraz z powrotem Jackie do Nowego Jorku, a jej męża do robienia interesów i... romansowania. Miliarder nie mógł bowiem zapomnieć o swojej wcześniejszej miłości i zdradzał żonę z Callas. Onasis przeżył też wielką tragedię rodzinną — jego syn i zarazem spadkobierca majątku, Alexander, zginął w katastrofie lotniczej w styczniu 1973 r. Mimo przeżywanej żałoby nie szukał wsparcia i pocieszenia u żony. Ich małżeństwo już wtedy przeżywało wielki kryzys, a miliarder był Jackie mocno znudzony. Opowiadał znajomym, że iść z nią do łóżka, to jak położyć się obok trupa. 

Jackie Kennedy wdową po raz drugi 

Wkrótce stan zdrowia Onasisa wymagał szpitalnego leczenia, ale przy jego łóżku zamiast żony najczęściej widywano Callas. Po jego śmierci w 1975 r. okazało się, że Jacqueline w testamencie zapisał „tylko” kilkaset tysięcy dolarów. Ostatecznie była pierwsza dama uzyskała 26 mln dolarów, a to za sprawą deklaracji o niewnoszeniu przez nią innych roszczeń.

Małżeństwo Jacqueline Kennedy z Aristotelisem Onasisem było jej ostatnim oficjalnym związkiem, potem już nigdy ponownie nie wyszła za mąż. Nie było jednak tajemnicą, że później połączyła ją później głęboka relacja z Mauricem Tempelsmanen, biznesmenem specjalizującym się w handlu diamentami. 

Aristotelis Onassis  Jackie Kennedy: historia miłości
Fot. Bettmann / Contributor/ Getty Images

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
25% rabatu przy zakupie za min. 279 PLN*
25% rabatu przy zakupie za min. 279 PLN*
Rabat do wykorzystania w sklep... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO2024
Zobacz
+
25% rabatu przy zakupie za min. 279 PLN*
Online
Stacjonarnie

Rabat do wykorzystania w sklepie stacjonarnym Origins w Galerii Krakowskiej oraz na origins.eu. *Rabat nie obejmuje mini produktów i produktów już przecenionych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO2024
Zobacz
-20% na cały asortyment
-20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment m... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% na cały asortyment
Online

Rabat 20% na cały asortyment marki Awesome Cosmetics. Oferta i szczegóły dostępne na awesomecosmetics.eu

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Rabat przy zakupie min. 2 produktów
Rabat przy zakupie min. 2 produktów
Przy zakupie min. 2 produktów,... więcej»
Kod rabatowy:sloggi24
Zobacz
+
Rabat przy zakupie min. 2 produktów
Online
Stacjonarnie

Przy zakupie min. 2 produktów, -50% na drugi tańszy produkt. Rabat obejmuje wybrany asortyment dostępny we wszystkich salonach Triumph, outletach, wybranych sklepach partnerskich i na pl.sloggi.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:sloggi24
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat -30% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat -30% na cały asortyment, również produkty przecenione. Kupuj na www.gap.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 239 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 167,30 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.