Maciej Stuhr, VIVA! 22/2018
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO
O tym się mówi

Maciej Stuhr o problemach z alkoholem. W wyjściu z nich pomogła mu jedna osoba…

„Być może uratowała mnie od gorszego losu”, mówił

Marcjanna Maryszewska 8 czerwca 2022 13:50
Maciej Stuhr, VIVA! 22/2018
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

Maciej Stuhr dał się poznać jako wybitny aktor, a jego ostatni występ w filmie „Powrót do tamtych dni” został właśnie nagrodzony prestiżową nagrodą filmową - Orłem 2022. W produkcji wcielił się w ojca alkoholika. Jednak problem ten jest mu bliski nie tylko na ekranie, ale również za sprawą osobistych przeżyć. W najnowszej rozmowie opowiedział o swojej najtrudniejszej walce, do której stanął u boku ukochanej żony.

Maciej Stuhr o walce o trzeźwość. Miał problemy z alkoholem

O zmaganiach aktora wiemy już od dłuższego czasu. Maciej Stuhr już na początku 2021 roku zwierzał się, że miał problemy z alkoholem, które były skutkiem ubocznym jego ciężkiej pracy na planie. W rozmowie z „Wysokimi Obcasami” zdradził, że zdarzało mu się występować po „kilku głębszych”... z zaskakująco pozytywnym skutkiem.

Czytaj także: Sympatię widzów zdobył rolą przyjaciela Magdy M. Jak dzisiaj wygląda życie Bartłomieja Świderskiego?

Maciej Stuhr, VIVA! 22/2018
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO
Maciej Stuhr, VIVA! 22/2018

„Kiedy człowiek upaja się karierą, miewa złudne poczucie, że może więcej niż inni. Dotyczy to również upijania się. W naszym środowisku bowiem istnieje spore przyzwolenie na picie. Więc odpowiadając wprost - wtedy się tego nie wstydziłem. Jeśli po spektaklu, w którym dzięki alkoholowi dokonałeś przekroczenia siebie samego, reżyser jest zachwycony twoją grą, to trudno się wstydzić. Gdybym dostał reprymendę od mistrza, pewnie szybciej zaprzestałbym tych praktyk”, tłumaczył. 

Chociaż po alkoholu zdarzało mu się dawać lepsze występy niż na trzeźwo, z czasem taki tryb życia zaczął dawać się aktorowi poważnie we znaki. W końcu przyszedł czas na życiową rewolucję. „Po prostu coraz gorzej się po tym czułem, a zamiast dawać mi odrobinę radości, alkohol przysparzał mi więcej smutków, rozterek, depresyjnych stanów i tak dalej. Stwierdziłem, że dużo lepiej czuję się bez niego niż z nim”, powiedział Pawłowi Piotrowiczowi w rozmowie dla Onetu.

Czytaj także: Fatalny romans, depresja, alkoholizm... Jak dziś wygląda życie Anny Majcher?

Maciej Stuhr, VIVA! sierpień 2016
Fot. Tomek Tyndyk
Maciej Stuhr, VIVA! sierpień 2016

Maciej Stuhr rzucił alkohol. Pomogła mu jego druga żona

Aktor przez cały czas mógł liczyć na wsparcie wyjątkowej osoby. W trudnej walce z trzeźwość pomogła mu jego ukochana żona, Katarzyna Błażejewska-Stuhr. Maciej Stuhr gorąco dziękował kobiecie, gdy odbierał swoją nagrodę podczas Orłów 2022. 

„To, jakim się jest człowiekiem, jest nierozerwalnie związane z tym, jakim jestem aktorem. Im kto więcej podróżuje, czyta książek, spotyka wartościowych ludzi czy żyje z nimi pod jednym dachem, tak aktorstwo staje się lepsze. Stąd podziękowanie dla mojej żony kochanej. Żona pozwala mi trzeźwo popatrzeć na rzeczywistość, jest też twardym krytykiem, miejscami bezwzględnym. I to nie tylko poczynań artystycznych, ale też takiego blichtru i celebryctwa. To, że prowadzimy dużo tego typu rozmów pozwala mi mocno stać na ziemi i nie odlatywać zbyt wysoko, bo dzięki niej wiem, jakie sprawy są ważne w życiu”, mówił w rozmowie z „Faktem” po odebraniu wyjątkowego wyróżnienia.

EN_01373469_0021, Maciej Stuhr, Katarzyna Błażejewska-Stuhr
Fot. Bartosz Krupa/Dzien Dobry TVN/East News
Maciej Stuhr, Katarzyna Błażejewska-Stuhr

Aktor wspomniał również o tym, że to jego ukochana żona pomogła mu podjąć radykalną decyzję. Maciej Stuhr nie ukrywa, że bez niej jego życie mogłoby legnąć w gruzach…

„Kiedy żona zobaczyła mnie w tych najbardziej hardkorowych scenach w filmie „Powrót do tamtych dni” cieszyła się, że etap większych romansów z alkoholem w moim życiu zakończyłem. Zresztą też dzięki niej, co było super ważne, bo być może uratowała mnie od gorszego losu. Akurat ten film bardzo lubi, choć nie można tego powiedzieć o wszystkich moich rolach”, przyznał.

Gratulujemy zdobytej nagrody i mamy nadzieję, że wszystkie najtrudniejsze chwile są już daleko za aktorem.  

Sprawdź również: Anna Karwan zwierzyła się ze swojej trudnej przeszłości. Piosenkarka była kiedyś bezdomna

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.