książę Andrzej, księżna Sarah Ferguson
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Małżeństwo królewskich skandalistów. Oto nieznana historia księcia Andrzeja i księżnej Sarah

Nieokrzesana buntowniczka z nadwagą i skandalista, któremu wszystko uchodziło na sucho...

Gabriela Czernecka 15 października 2023 11:51
książę Andrzej, księżna Sarah Ferguson
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Nie tylko Diana naraziła się brytyjskiej rodzinie królewskiej. Księżna Sarah również nie była ich wielbicielką. Mówiło się o niej jako o skandalistce, chociaż w ostatnim czasie to już jej były mąż, książę Andrzej znacznie przyćmił jej zachowania. W czasie małżeństwa Sarah trwoniła ich pieniądze i zdradzała księcia. Z kolei on zamieszany był w skandal z molestowaniem seksualnym i oddalono go od pełnienia królewskich obowiązków. Jak wyglądała ich historia?

Książę Andrzej i Sarah Ferguson - jak się poznali?

Nie była pięknością, ale uwagę przykuwała jej burza rudych włosów. Sarah Ferguson księcia Andrzeja, syna królowej Elżbiety II, poznała dzięki księżnej Dianie. To ona zapoznała ich podczas wspólnego przyjęcia w 1985 roku. Co ciekawe, para znała się od dzieciństwa, ale dotychczas nie mieli okazji spędzać ze sobą zbyt wiele czasu. Wystarczyła chwila, by Fergie, jak nazywano Sarah Ferguson, zauroczyła księcia Andrzeja. Para cały wieczór nie odrywali od siebie wzroku i oboje do dziś mówią, że była to miłość od pierwszego wejrzenia.

Czytaj też: Elżbieta Dmoch ma nowe mieszkanie. Artystka może żyć w dobrych warunkach

książę Andrzej i księżna Sarah
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Ślub księcia Andrzeja z Sarah Ferguson

„On przekomarzał się z Sarah, próbując karmić ją czekoladowymi eklerkami. Ona odmawiała, udając żartobliwie, że bije księcia po ramieniu, i wymawiając się stałą dietą”, opisuje ich spotkanie Andrew Morton. Szybko zdecydowali się na zaręczyny. Brytyjska prasa była nią zachwycona. Sarah była naturalna, pełna energii, temperamentu i optymizmu. Odznaczała się także ogromnym poczuciem humoru. Osiem miesięcy później para była już zaręczona: „Początki zawsze są skromne, ale w pewnym momencie zaczęło się coś poważniejszego”, mówił książę Andrzej w wywiadzie.

Zobacz także: Katarzyna Kwiatkowska chwali późne macierzyństwo. Została  mamą w wieku 43 lat

książę Andrzej Sarah Ferguson
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

23 lipca 1986 roku stanęli na ślubnym kobiercu. Księżna Sarah miała na sobie suknię z bogato zdobionym gorsetem - można było tam dostrzec np. kotwice, które miały nawiązywać do zawodowej kariery księcia. Symboliczny był jednak przede wszystkim wianek z gardenii, które są ulubionymi kwiatami księcia Andrzeja. Wianek po złożeniu przysięgi został zamieniony na tiarę, co media opisały symboliczną przemianą kopciuszka w księżną. Do ołtarza księżną poprowadził tata.

książę Andrzej ślub
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images)

Ślub odbył się w Opactwie Westminsterskim, a wśród gości nie zabrakło celebrytów czy znanych osobistości, jak np. Margaret Thatcher. Co ciekawe, za suknię ślubną księżnej Sarah odpowiadała Lindka Cierach, projektantka polskiego pochodzenia. To ona odpowiadała też za stylizację mamy Kate Middleton, gdy ta brała ślub z księciem Williamem. Książę Andrzej miał za to na sobie  mundur porucznika marynarki wojennej.

Skandale księżnej Sarah, czyli królewskie rozstanie

Para szybko stworzyła zgrany i szczęśliwy związek. Już dwa lata później na świecie pojawiła się ich pierwsza córka, księżniczka Beatrice, a w 1990 roku księżniczka Eugenia. Poddani pałali miłością do nowej księżnej, która wydawała się naturalna, spontaniczna i otwarta na kontakty z ludźmi. Niestety samej Sarah ciężko było przestrzegać sztywnych zasad królewskiego protokołu, a ciągła nieobecność księcia Andrzeja w ramach obowiązków marynarki wojskowej sprawiła, że księżna zaczęła czuć się samotna.

książę Andrzej i księżna Sarah dzieci
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

książę Andrzej dzieci
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Królewski rozwód księcia Andrzeja 

Niestety, idąc w ślady Diany zaczęła szukać pocieszenia w ramionach innych mężczyzn. W 1992 roku brytyjskiej tabloidy opublikowały serię zdjęć księżnej Sarah w dwuznacznej sytuacji z Johnem Bryanem, jej amerykańskim doradcą finansowym. Na fotografiach gołym okiem widać było, że mężczyzna… całuje stopy księżnej. Ten romans doprowadził do rozpadu związku książęcej pary. Księżna Yorku próbowała wytłumaczyć, że była to jedynie „niewinna zabawa”, ale na nic się to zdało. Para ogłosiła separację. Sam książę Andrzej po latach przyznał, że on również ponosi winę za ich rozstanie. „Wyliczyliśmy z Sarah, że widywaliśmy się 40-50 dni w roku. Trudno się dziwić, że tak to się wszystko skończyło”, tłumaczył. W 1996 roku księżna i książę Yorku zdecydowali się na rozwód.

Po rozstaniu z księciem Sarah usunęła się w cień i próbowała zająć się działalnością finansową. Niestety wciąż będąc na świeczniku dała się nabrać i wpadła w pułapkę dziennikarza. Ten podając się za biznesmena zaoferował jej pół miliona dolarów za przekazanie interesujących informacji o księciu Andrzeju. Jeszcze tego samego dnia zdjęcia księżnej Yorku, przyjmującej łapówkę, obiegły świat. Sarah Ferguson przyznała wtedy, że popełniła duży błąd i publicznie przeprosiła. Ujawniła też w rozmowie z Oprah Winfrey, że winę za jej zachowanie ponosi… uzależnienie od alkoholu.

Sarah najbardziej znienawidzoną księżną 

Rozwód z księciem to jedno, ale ujawnianie tajemnic królewskiego dworu dla wielu członków rodziny królewskiej było niewybaczalne. Książę Filip otwarcie przyznał, że nie wytrzyma z Sarah w jednym pomieszczeniu nawet minuty i uprzedził, by nie zapraszać ich obojga na to samo wydarzenie, bo on na pewno się nie pojawi. Sarah Ferguson nazwano najbardziej znienawidzoną księżną. Ale mimo skandalu, książęcy tytuł wciąż otwierał jej wiele drzwi, co postanowiła wykorzystać. 

Prowadziła własne talk show, zarabiała na reklamach, wygłaszała mowy, pisała książki. Dziś trzyma się z dala od skandali, w pełni poświęca się działalności charytatywnej. Od jakiegoś czasu spełnia się także w roli babci - młodsza córka księżnej Sarah, księżniczka Eugenia, na początku 2021 roku została mamą synka Augusta, a starsza z córek, księżniczka Beatrice, powiła kilka miesięcy później, we wrześniu, córeczkę, której wraz z ukochanym nadali imiona Sienna Elizabeth. 

Czytaj też: Był mistrzem w swoim fachu, pracował z najlepszymi reżyserami. Tak wyglądała kariera Stanisława Radwana

Co dziś robi książę Andrzej? Życie po rozstaniu

Losy księcia Andrzeja po rozstaniu z Sarah też nie potoczyły się zbyt dobrze. Przez pierwsze lata po rozwodzie korzystał z życia i cieszył się mianem przystojnego księcia. Niestety w ciągu ostatnich dwudziestu lat o ukochanym synu królowej pisze się tylko w złym kontekście. Książę Andrzej w pełni korzystał z uroków życia. Impreza pod tytułem „Dzi*ki i alfonsi” w Nowym Jorku czy zabawa na jachcie wśród pań topless - nic więc dziwnego, że przylgnęła do niego łatka czarnej owcy. W 2015 roku do dziennikarzy zgłosiła się pewna Amerykanka, która twierdziła, że była wykorzystywana seksualnie przez znanych biznesmenów, polityków i ludzi z tak zwanych wyższych sfer, wśród których znalazł się właśnie książę Andrzej. Kobieta miała wyznać, że była zmuszana do seksu z księciem między 1999 a 2001 rokiem.

Ta sprawa wciąż się za nim ciągnie. Nowe informacje na ten temat ujrzały światło dzienne, gdy przebywający w areszcie Jeffrey Epstein, który był oskarżony o nakłanianie do prostytucji i wykorzystywanie nieletnich dziewcząt, został znaleziony martwy w swojej celi. Groziło mu 45 lat więzienia za pedofilię. Najnowsze ustalenia mówią, jakoby syn królowej działał jako wspólnik Epsteina. Jak podawało Daily Mail, w dokumentach sądowych stwierdzono, że książę Andrzej obcował z 17-letnią Virginią Roberts. Do sieci trafiło zdjęcie przedstawiające księcia Andrzeja z 17-latką, chwilę później tygodnik The Sunday Mail opublikował film, który pokazuje syna królowej w nowojorskiej rezydencji Epsteina. 

Film z udziałem brytyjskiego księcia nakręcono w... 2010 roku (!), czyli dwa lata po pierwszym wyroku skazującym Epsteina za stręczycielstwo i handel żywym towarem. Książę zarzeka się jednak, że jakiekolwiek sugestie, iż brał w tym udział, są obrzydliwe i szokujące. Królowa nie mogła pozwolić, by jej syn przedstawiany w mediach jako zwolennik działalności pedofilskiej, odwiedzał szpitale, fundacje czy reprezentował ją jako głowę państwa. Jego publiczne wystąpienia mogłyby być katastrofalne w skutkach. Książę zrezygnował więc z pełnienia królewskich obowiązków i usunął się w cień. Niestety, postanowił także udzielić wywiadu, w którym chciał przedstawić swoje stanowisko w sprawie. Jego pojawienie się telewizji było jednak na tyle niezręczne, że królowa zakazała synowi dalszych rozmów z prasą. 

Choć książę Andrzej i księżna Sarah od lat nie są już razem, to mają dobre relacje. Byłych kochanków łączy przyjaźń, a w mediach co rusz pojawiają się doniesienia, że być może znów do siebie wrócą. Gdyby tak się stało, to brytyjska rodzina królewska musiałaby zmierzyć się z małżeństwem prawdziwych skandalistów. To byłaby mieszanka wybuchowa i nie ma wątpliwości, że w głowach wielu pojawiłoby się pytanie, czy brytyjska monarchia jest na to gotowa... 

Książę Andrzej wciąż nie pełni królewskich obowiązków, chociaż mówi się, że William otrzymał tajne zadanie - pracować z nim na naprawę jego reputacji. Księżna Sarah z kolei co jakiś czas pojawia się w Polsce - jest wielką fanką naszego kraju i chętnie angażuje się w różne akcje charytatywne. 

Zobacz też: Wielka Brytania. Księżna Kate obiektem ataku. Kobieta nie przebierała w słowach

książę Andrzej ślub
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.