Królewskie synowe: niewierne żony synów króla Filipa Pięknego i ich kochanków spotkał przykry los...
Kobietom i ich kochankom przyszło zapłacić wysoką cenę za niewierność
Rok 1313 przyniósł prawdziwy skandal na dworze Filipa IV zwanego Pięknym. Żony jego trzech synów zostały oskarżone o niewierność. Mimo że jedna z księżniczek okazała się być niewinna, to pozostałe dwie spotkał przykry los... Jeszcze większą cenę przyszło zapłacić kochankom małżonek francuskich książąt. Mężczyźni zostali skazani na śmierć, przed którą cierpieli prawdziwe katusze...
Król Filip IV Piękny i jego polityka ślubna
Król Filip IV Piękny uchodził za jednego za najbardziej wpływowych władców ówczesnej Europy. Słynął z rozprawienia się z zakonem Templariuszy, umocnienia potęgi Francji, wypowiadania wojen jej nieprzyjaciołom oraz eliminowania ich poprzez stosowanie... polityki ślubnej. Swoją jedyną córkę, Izabelę, wydał za mąż za króla Anglii, Edwarda II. Monarcha miał także trzech synów, dla których także zamierzał znaleźć żony z wielkich rodów. Wybrał Burgundię i spokrewnionych z Kapetyngami władców. Kusiło go też interesujące terytorium.
Ludwik, najstarszy syn monarchy ożenił się w wieku 16 lat z Małgorzatą Burgundzką, córką księcia Burgundii. Po sześciu latach małżonkowie doczekali się jedynego dziecka, córki Joanny. Para w ogóle się jednak nie dogadywała. Ludwik zyskał miano Ludwika Kłótliwego, a Małgorzata powoli gasła przy mężu, który wolał grać w grę, poprzedniczkę dzisiejszego tenisa ziemnego, zamiast spędzać z nią czas. Dwaj młodsi bracia mężczyzny mieli więcej szczęścia w miłości. Filip ożenił się z Joanną II Burgundzką, dziedziczką i hrabiną Artois i Burgundii. Rzeczywiście ją kochał, pisał do niej miłosne listy, a ukochana dość szybko obdarzyła go pięciorgiem dzieci. Najmłodszy z braci, Karol IV, ożenił się z siostrą Joanny, Blanką. Na temat tego małżeństwa nie wiadomo zbyt dużo. Kronikarze zgodnie jednak przyznają, że konserwatyzm i upór Karola sprawiły, że związek ten był bardzo udany.
Król Francji Filip IV Piękny
Synowe króla Filipa Pięknego przyłapane na zdradzie
W 1313 roku do Francji przyjechała córka Filipa Pięknego, Izabela, już jako królowa Anglii. Z tej okazji jej bracia, Karol i Ludwik, wystawili teatrzyk kukiełkowy, którym była zachwycona. Być może pozwoliło jej to oderwać na chwilę myśli od homoseksualizmu męża, Edwarda II. Jeden z dworzan doniósł monarchini, że jej bracia są zdradzani przez swoje żony. Rozkazała więc dworzanom przygotować dla mężczyzn i ich żon ozdobne pugilaresy (daw. portfele). Po paru miesiącach para królewska zorganizowała przyjęcie w Londynie, na którym wśród gości znaleźli się między innymi bracia Gautier i Filip d ́Aunay, normandzcy rycerze. Królowa Izabela z ogromnym zdziwieniem zauważyła, że rycerze są w posiadaniu pugilaresów, które wcześniej podarowała swoim szwagierkom.
O zdradzie synowych postanowiła poinformować ojca. Filip IV słysząc wieści przynieisione przez córkę nie dał się ponieść emocjom. Nawet gdy Izabela narzekała na swoje życie w Anglii pozostawał na te uwagi głuchy. „To ani nie człowiek, ani bestia. To posąg”, zwykli mówić o królu jego wrogowie. Monarcha jednak nie ulega emocjom, ale zamiast tego działa. Natychmiast wydał więc rozkaz śledzenia braci d ́Aunay, którzy nieświadomie doprowadzają jego szpiegów do znajdującej się nad Sekwaną dawnej paryskiej wieży strażniczej. Później szpiedzy donoszą monarsze, że jego synowe, Małgorzata i Blanka, dopuściły się zdrady. Podejrzenia padły również na trzecią synową, Joannę, która prawdopodobnie wiedziała o niewierności kuzynki i siostry. Skandal wisiał na włosku. Zagrożona była dynastia Kapetyngów, gdyż król Filip IV obawiał się, że nieślubne dziecko urodzone z któregoś z tych związków mogłoby się domagać francuskiego tronu.
Zobacz także: Wielka Brytania. Na co choruje król Karol III? Lekarze zdradzają prawdę o stanie zdrowia monarchy
Izabella, córka Filipa IV Pięknego, królowa Anglii, około 1320 roku
Synowe Filipa IV i ich kochanków okrutnie ukarano
Król Filip Piękny natychmiast postanowił działać i ukarać synowe za ich niewierność. Publicznie wystąpił o oskarżenie zarówno kobiet, jak i ich kochanków o cudzołóstwo i dołożył wszelkich starań, by obie strony skandalu jak najszybciej poniosły konsekwencje i skończyły za kratami. Rycerze zostali uznani winnymi oraz skazani na śmierć. Jednak wcześniej okrutnie ich torturowano... Najpierw braci d ́Aunay wykastrowano. Potem zostali obdarci ze skóry, byli rozrywani na kole, a w końcu powieszeni. Według innych źródeł mężczyzn podtapiano i ćwiartowano. Za romans w królewskimi synowi ponieśli okrutną i nieludzką karę...
Żony synów Filipa IV miały nieco więcej szczęścia, dzięki temu, że w ich żyłach płynęła błękitna krew. Wszystkie trzy postawiono przed francuskim parlamentem. Małgorzata i Blanka bez wątpienia były winne i skazano je na dożywotnie więzienie. Dodatkowo na znak hańby, jaką sprowadziły na swoją rodzinę i cały ród, burgundzki księżniczkom ścięto włosy. Wina Joanny podlegała jednak wątpliwości. Nawet jej mąż, Filip V, bronił ukochanej przed parlamentem, by uchronić ją przed karą więzienia. Ostatecznie uwięziono ją w zamku Dourdan, ale po niecałym roku uwolniono i przywrócono do łask, głównie dzięki temu, że wstawiła się za nią królowa Klemencja Węgierska. Po rozprawie Ludwik unieważnił swoje małżeństwo, a jego niewierną żonę uwięziono w Château-Gaillard w Normandii. Kiedy jednak po śmierci ojca, Filipa Pięknego, Ludwik objął francuski tron, Małgorzata zmarła w niejasnych okolicznościach... Według niektórych historyków uduszono ją na rozkaz byłego męża, który ponownie pragnął założyć rodzinę i spłodzić męskich potomków. Po jej śmierci ożenił się z Klemencją Węgierską.
W Château-Gaillard skończyła także Blanka. Karol IV od 1314 roku starał się o rozwód, ale udało się to dopiero w 1322 roku, kiedy sam zasiadł na tronie. Papież Jan XXII unieważnił wtedy jego małżeństwo. Monarcha nie uwolnił jednak byłej żony po rozwodzie. Zamiast tego zaproponował jej... by wstąpiła do klasztoru. W 1322 roku Blanka Burgundzka złożyła śluby zakonne w opactwie w Maubuisson koło Pontoise i została tam do końca swoich dni. Karol ożenił się po raz kolejny. Z Marią Luksemburską, siostrą Jana Luksemburskiego, czeskiego króla. Skandal z niewiernymi żonami wpłynął negatywnie na zdrowie króla Filipa IV, wzbudził także podejrzenia francuskiej arystokracji. Na potomków rodziny królewskiej patrzono podejrzliwie, zastanawiając się, czy pochodzą z prawego łoża. Podejrzenia nie ominęły również córki Małgorzaty Burgundzkiej i Ludwika Kłótliwego, Joanny II Małej. Mimo że miała prawo do tronu, to uznano ją za bękarta, a zgodnie z salickim prawem wykluczającym kobiety z sukcesji, odsunięto ją od tronu.
Czytaj również: Wielka Brytania. Prawda o relacjach rodziny królewskiej na pogrzebie. Zgoda była tylko na pokaz?
Król Francji Filip IV Piękny, około 1300 roku
Źródło: turystyka.wp.pl