Ksiądz Wojciech Drozdowicz
Fot. East News
O NIM JEST GŁOŚNO

Kim jest ksiądz Wojciech Drozdowicz, który uczcił pamięć Kory?

O charyzmatycznym duchownym jest głośno od lat

Weronika Kostyra 1 sierpnia 2018 18:00
Ksiądz Wojciech Drozdowicz
Fot. East News

O tym wydarzeniu mówili wszyscy. Po zakończeniu niedzielnej mszy w parafii Edwarda Detkensa w Warszawie nagle z głośników popłynęła piosenka Krakowski Spleen Maanamu. Ksiądz proboszcz Wojciech Drozdowicz postanowił oddać w ten sposób hołd artystce. Dodatkowo dołączył on do utworu własny akompaniament na instrumencie dętym, suzafonie oraz na bębnach. Efekt był naprawdę wzruszający i zrobił wrażenie na wiernych obecnych w kościele. Wykonanie zostało nagrane i opublikowane w Internecie – cieszy się dużą popularnością i zbiera wiele pozytywnych komentarzy. Kim jest ksiądz, który wzbudził tak wielkie emocje?

Charyzmatyczny ksiądz Wojciech Drozdowicz

Pomysł uczczenia pamięci Kory w kościele nie spodobał się niektórym komentującym. Ksiądz Wojciech Drozdowicz odpowiedział im jednak: „W tym kościele żegna się podobnie wielu odchodzących. Często to osoby wielkie, powszechnie uznawane za prawe i szlachetne, inne to osoby też wielkie, ale z pokręconymi życiorysami, czasem upadające. Wszystkich w naszym kościele traktuje się podobnie – z miłością”.

Ksiądz od lat słynie z nietypowego podejścia do kwestii religii. Wierni, którzy go znają, przyzwyczaili się już do jego oryginalnych pomysłów. Jednym z nich jest wyjątkowa procesja w Niedzielę Palmową, która na w Lasku Bielańskim stała się już tradycją. Ksiądz sam wjeżdża do kościoła na osiołku. Osiołek Franek mieszka na stałe w zagrodzie obok kościoła. Często dokarmiają go dzieci oraz studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który jest tuż obok.

Ksiądz Drozdowicz najmniejszą parafię w Warszawie w pokamedulskim kościele ukrytym w Lesie Bielańskim objął w 1999 roku. Jednak już wcześniej był znany. Był twórcą i pierwszym prowadzącym, współscenarzystą katolickiego programu telewizyjnego dla dzieci i młodzieży Ziarno. W 1990 roku otrzymał za niego nagrodę Wiktora.

W 2002 roku razem z Ewa Błaszczyk założył fundację A kogo?. Ksiądz Wojciech Drozdowicz czynnie wspiera też Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Słynie z tego, że co roku w dniu finału odprawia mszę z czerwonymi serduszkami przyklejonymi do ornatu. Spotykał się z młodzieżą na słynnym Przystanku Woodstock.

Jego metody nie zawsze spotykają się z akceptacją środowiska katolickiego, ale ksiądz Drozdowicz stara się dotrzeć do wiernych w alternatywny sposób. 

Ksiądz Wojciech Drozdowicz
Fot. East News

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.