Kalina Jędrusik, Alicja Migulanka
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum / EAST NEWS
Historia relacji

Alicja Migulanka dla Kaliny Jędrusik chciała urodzić dziecko. Ich relacja była bardzo tajemnicza

"Dbała o nią, by ta miała co jeść, robiła jej pranie, zakupy" mówiono

Aleksandra Frankowska 7 sierpnia 2023 19:51
Kalina Jędrusik, Alicja Migulanka
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum / EAST NEWS

Całe życie były bardzo blisko. Ich przyjaźń zaczęła się od studiów w krakowskiej PWST. Były współlokatorkami, a po ukończonych studiach wspólnie przeniosły się do Gdańska. O Kalinie Jędrusik i Alicji Migulance mówiło się w kontekście nie tylko przyjaźni, ale również lesbijskiego romansu. Jaka łączyła je relacja?

ZOBACZ TEŻ: Kalina Jędrusik i Wiesław Rutowicz: o ich romansie Magdalena Zawadzka dowiedziała się po latach

Kalina Jędrusik i Alicja Migulanka: historia relacji

Kalina Jędrusik zawsze otwarcie mówiła o relacjach w swoim życiu. Nigdy nie ukrywała tego, że jej małżeństwo było otwartym związkiem i sama przyznawała się do licznych romansów. A jednak w sprawie Alicji Migulanki milczała jak zaklęta. Była to przyjaźń, która przetrwała wiele lat… O Migulance mówiono, że jest opiekunką gwiazdy. „Kicia”, bo tak nazywała ją Jędrusik, była zawse przy niej.

"To była przyjaźń niezwykła, ogromna bliskość. (...) Kicia opiekowała się Kaliną już od czasu studiów. Bardzo się o nią troszczyła. Dbała o nią, by ta miała co jeść, robiła jej pranie, zakupy. Bo Kalina to było takie kociątko; kociątko, które przewracało rzęsami" – wspominał Jerzy Ernz-Woźniak, aktor Teatru Wybrzeże.

Słowa te potwierdzali również inni znajomi kobiet, zwracając uwagę na spore zagubienie i artystyczną duszę Jędrusik.

"Może to zagubienie tak przyciągało Alicję? Zajmowała się nią jak dzieckiem, zimą opatulała ją od stóp do głów, bo Kalina często chorowała. Bardzo o nią dbała. Zawsze była przy niej. Aktywna, praktyczna, umiejętna, wspaniały menadżer" – opowiadała Mayr w rozmowie z Piotrem Gackiem.

Kalina Jędrusik, Alicja Migulanka
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum / EAST NEWS

Alicja Migulanka chciała urodzić dziecko Jędrusik

Nadmierna bliskość kobiet powodowała, że wokół ich relacji powstawało wiele plotek. Ludzie mówili, że za przyjaźnią kryje się lesbijski romans, co bardzo negował Gustaw Gracki, znajomy Jędrusik. Jego staniem Kalina miała dar znajdowania wokół siebie osób, które potrafiła świetnie zmanipulować.

"Panna Migulanka dlatego była Kalinie potrzebna, że jej ojciec był podoficerem II Korpusu i przysyłał córce bogate paczki. A Kalinka pierwsza te paczki przeglądała i wydzielała z nich, co jej było potrzebne. Plotka zrobiła z nich parę lesbijek" – podkreślał Gracki.

CZYTAJ TEŻ: Kalina Jędrusik traktowała ją jak przyszywaną córkę. Aleksandra Wierzbicka jest jedyną spadkobierczynią artystki 

Nawet jeśli ze strony Jędrusik nie było miłości, a pazerność, to ze strony Migulanki już odwrotnie. Wielu jej znajomych sugerowało, że była ona śmiertelnie zakochana w Kalinie.

"Gdy Kalina związała się z Dygatem, Kicia przeżyła to boleśnie. Zupełnie się załamała. Wyciągaliśmy ją z dołka długi czas" – wspominał Jerzy Ernz-Woźniak.

Kiedy w 1955 roku Kalina Jędrusik poroniła, to właśnie Migulanka zaproponowała, że urodzi dla niej dziecko. Takich propozycji nie otrzymuje się od zwykłej koleżanki…

„Nie martw się, ja urodzę dla ciebie dziecko, chcesz? Urodzę dla ciebie i dla siebie, jeśli tylko tego zapragniesz” – mówiła.

Alicja Migulanka
Fot. EAST NEWS

Tajemnica relacji nigdy nie wyszła na jaw

Ich drogi rozeszły się, kiedy przeniosły się do Warszawy.  Tam Kalina Jędrusik błyszczała niczym gwiazda, stając się obiektem pożądania mężczyzn i zyskując kolejne angaże. Migulanka z kolei szybko przybrała na wadze i straciła swój urok. Proponowano jej głównie epizodyczne role. Według nieoficjalnych informacji Alicja i jej mąż Marek Bałłaban utrzymywali stały kontakt z Kaliną i byli jej prawdziwymi przyjaciółmi do końca. Migulanka zmarła w wieku 57 lat, Jędrusik odeszła równie szybko, zaledwie 1,5 roku później. O tym, co łączyło naprawdę obie kobiety, wiedzą już tylko one. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Odmienił swoje życie i kupił dom we Włoszech. Poznaj Sycylię Piotra Wojtasika 

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.