Jerzy Pilch, VIVA! 2015, Jerzy Pilch nie żyje. Jerzy Pilch mieszkanie
Fot. Olga Majrowska
O TYM SIĘ MÓWI

Pozostała z nim do samego końca... Kim jest żona Jerzego Pilcha?

Towarzyszyła mu w ostatniej drodze

Gabriela Czernecka 29 maja 2020 21:51
Jerzy Pilch, VIVA! 2015, Jerzy Pilch nie żyje. Jerzy Pilch mieszkanie
Fot. Olga Majrowska

W piątek wieczorem dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Jerzy Pilch. Jak podała Gazeta Wyborcza, wybitny polski pisarz i publicysta zmarł w swoim domu w Kielcach. W sierpniu skończyłby 68 lat. U jego boku do samego końca wiernie trwała ukochana żona Kinga. 

Jerzy Pilch żona - kim jest Kinga Strzelecka

Publicysta, dramaturg, scenarzysta, laureat najważniejszych nagród literackich, w tym Nike. Jerzy Pilch nie żyje. Jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy w sierpniu skończyłby 68 lat. Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o stanie zdrowia wybitnego pisarza. Od 2012 roku Jerzy Pilch chorował na Parkinsona. W ostatnim czasie jego stan znacząco się pogorszył. Jerzy Pilch poruszał się na wózku inwalidzkim. Od kilku dni miał problemy z ciśnieniem. Zmarł w swoim domu w Kielcach w piątkowe popołudnie. O śmierci pisarza poinformowała jego żona, Kinga Pilch. „Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życie, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać”, powiedziała w rozmowie z Gazetą Wyborczą żona pisarza, Kinga.

Jerzy Pilch, VIVA! 2015, Jerzy Pilch nie żyje. Jerzy Pilch mieszkanie
Fot. Olga Majrowska

Choć toczył z chorobą zaciętą walkę, w jednym z wywiadów przyznał, że gdyby nie ona, wciąż  byłby „w szponach nałogu”: „Otóż gdyby nie choroba, to najprawdopodobniej, a może nawet – dajmy sobie spokój z prawdopodobieństwem, bo na pewno – ja dalej byłbym w szponach nałogu. Co pewien czas bym się w to zanurzał, tak jak się zanurzałem, z coraz gorszymi skutkami. Prawdopodobieństwo, że prędzej czy później znaleziono by mnie martwego, było wielkie. Pan Bóg, jeśli oddać sprawę w Jego ręce, przyglądał się mojemu przypadkowi i mówił tak: >>Jedyną rzeczą, która może mu trochę pomóc, jest Parkinson. Bo na Parkinsona będzie chorował dłużej<<”,  pisał na łamach publikacji Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak

Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życie,

Jak na razie przyczyna śmierci Jerzego Pilcha nie jest znana, ale w mediach pojawiła się jednak informacja, że pisarz miał w ostatnich dniach problemy z ciśnieniem. Jego śmierć potwierdziła w rozmowie z Gazetą Wyborczą żona Kinga Strzelecka. O życiu prywatnym pisarza jednak niewiele wiadomo. Pisarz starał się chronić swoją prywatność. Wiadomo jedynie, że przed laty związany był z dziennikarką, Joanną Racewicz. Ostatnie lata życia spędził jednak u boku Kingi Strzeleckiej. Niestety, próżno szukać w sieci informacji na jej temat. Żona Jerzego Pilcha w grudniu ubiegłego roku pokazała się jednak u jego boku podczas sesji zdjęciowej dla tygodnika Polityka. Artysta udzielił wówczas wywiadu na temat życia na wózku inwalidzkim. Wiadomo jedynie, że żona Jerzego Pilcha trwała u jego boku do końca. Wraz z mężem przeprowadziła się z Warszawy do Kielc, gdzie Jerzy Pilch spędził ostatnie lata życia.

Jerzy Pilch nie ukrywał, że zajmuje ważne miejsce w jego życiu. Zapytany oto, czy można żyć bez miłości wyznał wprost: „Nie. Chociaż dawniej sądziłem, że tak, ale po latach zmieniamy poglądy. Życie bez kogoś bliskiego, kto siedzi obok, jest trudne. Kiedyś wydawnictwo przysłało mi książkę i okazało się, że nie ma nikogo, z kim mógłbym o niej porozmawiać. Pomyślałem: piekło jest na ziemi”, mówił Elżbiecie Pawełek dla magazynu VIVA!.

Niestety dziś poinformowano o śmierci Jerzego Pilcha. Najbliższych składamy wyrazy głębokiego współczucia.  

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.