Jerzy Pilch, VIVA! 2015, Jerzy Pilch nie żyje. Jerzy Pilch mieszkanie
Fot. Olga Majrowska
Z ŻYCIA GWIAZD

Pozostała z nim do samego końca... Kim jest żona Jerzego Pilcha? 

„Kiedyś myślałem, że można żyć bez miłości, ale takie życie jest trudne”

Gabriela Czernecka 15 grudnia 2021 12:19
Jerzy Pilch, VIVA! 2015, Jerzy Pilch nie żyje. Jerzy Pilch mieszkanie
Fot. Olga Majrowska

Wybitny polski pisarz i publicysta zmarł 29 maja 2020 roku w swoim domu w Kielcach. Gdyby żył, w tym roku obchodziłby swoje 69. urodziny. U jego boku do samego końca wiernie trwała ukochana żona Kinga. 

Zobacz też: Toczył zaciętą walkę z chorobą Parkinsona, ale gdyby nie ona, wciąż  byłby w szponach nałogu

Jerzy Pilch żona - kim jest Kinga Strzelecka

Publicysta, dramaturg, scenarzysta, laureat najważniejszych nagród literackich, w tym Nike.  Jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy skończyłby w tym roku 69 lat. Od 2012 roku Jerzy Pilch chorował na Parkinsona. W ostatnim czasie jego stan znacząco się pogorszył. Jerzy Pilch poruszał się na wózku inwalidzkim. Miał także problemy z ciśnieniem. Zmarł w swoim domu w Kielcach, w piątkowe popołudnie. O śmierci pisarza poinformowała jego żona, Kinga Pilch. „Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życie, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać”, powiedziała w rozmowie z Gazetą Wyborczą żona pisarza, Kinga.

Jerzy Pilch, VIVA! 2015, Jerzy Pilch nie żyje. Jerzy Pilch mieszkanie
Fot. Olga Majrowska

Choć toczył z chorobą zaciętą walkę, w jednym z wywiadów przyznał, że gdyby nie ona, wciąż  byłby „w szponach nałogu”: „Otóż gdyby nie choroba, to najprawdopodobniej, a może nawet – dajmy sobie spokój z prawdopodobieństwem, bo na pewno – ja dalej byłbym w szponach nałogu. Co pewien czas bym się w to zanurzał, tak jak się zanurzałem, z coraz gorszymi skutkami. Prawdopodobieństwo, że prędzej czy później znaleziono by mnie martwego, było wielkie. Pan Bóg, jeśli oddać sprawę w Jego ręce, przyglądał się mojemu przypadkowi i mówił tak: >>Jedyną rzeczą, która może mu trochę pomóc, jest Parkinson. Bo na Parkinsona będzie chorował dłużej<<”,  pisał na łamach publikacji Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak

Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życie

Dokładna przyczyna śmierci pisarza nie została podana do wiadomości publicznej, ale w mediach pojawiła się jednak informacja, że pisarz miał w ostatnich dniach problemy z ciśnieniem. Jego śmierć potwierdziła w rozmowie z Gazetą Wyborczą żona Kinga Strzelecka. O życiu prywatnym pisarza jednak niewiele wiadomo. Pisarz starał się chronić swoją prywatność. Wiadomo jedynie, że przed laty związany był z dziennikarką, Joanną Racewicz. Ostatnie lata życia spędził jednak u boku Kingi Strzeleckiej. Niestety, próżno szukać w sieci informacji na jej temat. Żona Jerzego Pilcha w grudniu 2019 roku pokazała się jednak u jego boku podczas sesji zdjęciowej dla tygodnika Polityka. Artysta udzielił wówczas wywiadu na temat życia na wózku inwalidzkim. Wiadomo jedynie, że żona Jerzego Pilcha trwała u jego boku do końca. Wraz z mężem przeprowadziła się z Warszawy do Kielc, gdzie Jerzy Pilch spędził ostatnie lata życia.

Jerzy Pilch nie ukrywał, że zajmuje ważne miejsce w jego życiu. Zapytany oto, czy można żyć bez miłości, wyznał wprost: „Nie. Chociaż dawniej sądziłem, że tak, ale po latach zmieniamy poglądy. Życie bez kogoś bliskiego, kto siedzi obok, jest trudne. Kiedyś wydawnictwo przysłało mi książkę i okazało się, że nie ma nikogo, z kim mógłbym o niej porozmawiać, pomyślałem: piekło jest na ziemi”, mówił Elżbiecie Pawełek dla magazynu VIVA!  

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.