Krzysztof Kalczyński i Halina Rowicka
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER
HISTORIA MIŁOŚCI

Halina Rowicka i Krzysztof Kalczyński byli małżeństwem przez 46 lat. Oto ich historia miłości

Zaprosił ją do tańca i natychmiast się oświadczył...

Weronika Kostyra 4 maja 2022 20:10
Krzysztof Kalczyński i Halina Rowicka
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Krzysztof Kalczyński zmarł 10 września 2019 roku. Miał 82 lata. Aktor wystąpił w wielu produkcjach telewizyjnych i filmowych. Widzowie mogli go oglądać między innymi w Klanie, Na Wspólnej oraz Plebanii. Jego odejście było wielkim ciosem dla rodziny: ukochanej żony Haliny Rowickiej oraz trójki dzieci. Para była małżeństwem przez 46 lat... Oto wyjątkowa historia ich miłości.

Halina Rowicka i Krzysztof Kalczyński: jak się poznali?

Para poznała się podczas obozu studenckiego w Olsztynku. Halina Rowicka właśnie skończyła pierwszy rok warszawskiej szkoły teatralnej, a 14 lat od niej starszy Krzysztof Kalczyński był instruktorem.

,,Poznałam Krzysztofa, jak miał 35 lat. Był już wtedy dojrzałym mężczyzną, takim superamantem, polskim Alainem Delonem. Był bardzo przystojny. Stał się całym moim światem, moim życiem. Pierwsza miłość, pierwsze i jedyne małżeństwo. Każdy dzień w bliskości. Przypominam sobie, jaki był zaborczy i zazdrosny (uśmiech). Bardzo mnie kochał, podkreślał to na każdym kroku. A im byliśmy starsi, a nawet już bardzo starzy, to tym częściej wyznawał mi miłość i mówił, jakie ma szczęście, że jest ze mną. I rzeczywiście ta miłość jakby w nim rosła. To było coś niesamowitego. Mieliśmy różne okresy, ale im byliśmy ze sobą dłużej, tym nasze zespolenie było pełniejsze", wspominała Halina Rowicka w wywiadzie dla Vivy! z 2021 roku. 

To była miłość od pierwszego wejrzenia, początkująca aktorka zrobiła na nim bardzo duże wrażenie. Po powrocie nie mógł o niej zapomnieć i szukał sposobów, by lepiej ją poznać. Podczas imprezy, którą zorganizował, zaprosił ją do tańca i natychmiast się oświadczył. W 1973 roku wzięli ślub.

Czytaj też: Syn Andrzeja Strzeleckiego spełnił marzenie zmarłego taty. „Zrobiliśmy to! Tak jak było zaplanowane!”

Krzysztof Kalczyński na planie filmu "Placówka", 1979 r. 

Halina Rowicka Krzysztof Kalczyński  historia miłości
Fot. INPLUS/East News

Halina Rowicka podczas realizacji serialu telewizyjnego pt. "Dom", 1995 r. 

Halina Rowicka Krzysztof Kalczyński  historia miłości
Fot. PAP/Witold Rozmyslowicz

Historia miłości Haliny Rowickiej i Krzysztofa Kalczyńskiego

Od tamtej pory przez 46 lat byli nierozłączni. Oboje byli spełnionymi zawodowo aktorami i wychowali trójkę dzieci – znaną dziennikarkę Annę, a także Filipa i Marię. Dzieci były dla nich priorytetem. Zrobili wszystko, aby wychować je jak najlepiej. „Jako młoda dziewczyna mieszkałam w akademiku, potem w internacie i zawsze tęskniłam za domem. Brakowało mi bezpiecznej przystani. Dlatego starałam się ją stworzyć dzieciom”, powiedziała Halina Rowicka w rozmowie z Rewią.

Zobacz też: Anna Kalczyńska poruszająco o tacie: „Uczył mnie odwagi i kochał mnie bezwarunkowo”

Nie zawsze było jednak łatwo. „Miłość ma różne oblicza. Kiedy mija pierwsze zauroczenie, zaczyna się patrzeć na drugiego człowieka krytycznie. Wtedy potrzeba wiele tolerancji, żeby małżeństwo mogło trwać”, wyznała. Mieli zupełnie inne charaktery – ona jest impulsywna, a on był spokojny, ale uparty.

„Jestem energiczna, na wiele rzeczy reaguję żywiołowo. Krzysztof jest bardziej stateczny i czasem narzeka, że wszystko robię pod prąd. Na dodatek na każdy temat mam własne zdanie”, mówiła aktorka. Z czasem jednak nauczyli się, jak żyć w zgodzie. Zawsze wspierali się wzajemnie i podziwiali swoje dokonania. Halina Rowicka zawsze doceniała też uczciwość, poczucie humoru oraz talent kulinarny męża. Po śmierci mężczyzny żona i córka w poruszających słowach opowiedziały o jego odejściu. Córka aktora w wywiadzie z Krystyną Pytlakowską dla VIVY! zdradziła również, że to rodzicom zawdzięcza to, kim dzisiaj jest. Ojciec zaś kochał ją bezwarunkowo...   

Zobacz także: Elżbieta Zapendowska o trudnych relacjach z córką: „Między nami jest ciągle zimna wojna”

Krzysztof Kalczyński i Halina Rowicka
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Krzysztof Kalczyński i Halina Rowicka
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.