Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS

1 grudnia 2021 07:10

Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS - święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Na całym świecie odbywają się konferencje oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki zakażeń wirusem HIV, w które angażują się też media i celebryci. Dziś dzięki postępowi medycyny z wirusem HIV można żyć długo, a śmiertelność w wyniku AIDS wynika głównie z biedy. Choroba dziesiątkuje społeczności tam, gdzie nie ma funduszy na profilaktykę. Szacuje się, że aktualnie nosicielami wirusa jest 37,7 mln ludzi na świecie, a większość z nich żyje w Afryce Subsaharyjskiej. Warto pamiętać jednak, że jeszcze niedawno nie istniały metody walki z wirusem. Na AIDS umierali ludzie na całym świecie, w tym gwiazdy. Poznajcie najsłynniejsze ofiary choroby w naszej galerii. 

1/10
Rock Hudson
Copyright @East News
1/10

Rock Hudson (1925-1985)

 

Był jedną z największych gwiazd kina lat 50. i 60.. Na ekranie towarzyszyły mu takie sławy jak Doris Day, Julie Andrews czy Elizabeth Taylor. Hudson wystąpił w takich filmach, jak „Olbrzym”, „Telefon towarzyski” i w serialu „Dynastia”. Hudson był pierwszą hollywoodzką gwiazdą, która zmarła na AIDS. Gdy odszedł Elizabeth Taylor z którą się przyjaźnił założyła fundację specjalizującą się w walce z AIDS American Foundation for AIDS Research.

2/10
Freddy Mercury
Copyright @East News
2/10

Freddie Mercury (1946-1991)
Frontman legendarnej brytyjskiej grupy „Queen”, eskcentryk, wielka gwiazda. Krótko przed śmiercią stworzył wideo do „These Are the Days of Our Lives” - nostalgicznego utworu, w którym wspominał chwile młodości. Zmarł w 1991 roku, zaledwie dzień po tym jak publicznie ogłosił, że cierpi na AIDS.

3/10
Liberace
Copyright @East News
3/10

Liberace (1919-1987)
Amerykański artysta estradowy pochodzenia polsko-włoskiego. Świetny showman szokował ekstrawaganckimi strojami i zachwycał grą na fortepianie. U szczytu kariery był jednym z najlepiej zarabiających wykonawców (znalazł się nawet w Księdze Guinessa) i występował dla największych gwiazd i dygnitarzy. Za wszelką cenę starał się ukryć prawdę o swojej chorobie. Liberace wywarł znaczący wpływ na amerykańską kulturę masową. Wzorowali się na nim Michael Jackson, Boy George, Elton John, a nawet Lady Gaga. W 2013 powstał film opowiadający o jego życiu „Wielki Liberace” na podstawie książki Scotta Thorsona.

4/10
Amanda Blake
Copyright @East News
4/10

Amanda Blake (1929-1989)
Największą sławę przyniosła jej rola Miss Kitty w filmie „Gunsmoke”. Kochała zwierzęta. Była aktywną działaczką na rzecz ich praw.  Na plan przychodziła ze swoim lwem Kemo. Razem ze swoim trzecim mężem Frankiem Gilbertem prowadziła jeden z pierwszych programów rozmnażania gepardów w niewoli. Zmarła w wieku 60 lat w wyniku powikłań po AIDS. Wirusem HIV prawdopodobnie zaraził ją jeden z mężów.

5/10
Ofra Haza
Copyright @East News
5/10

Ofra Haza (1957-2000)
Izraelska piosenkarka, kompozytorka i aktorka. Przyszła na świat w rodzinie biednych żydowskich imigrantów z Jemenu. Była najmłodszą z dziewięciorga dzieci, miała dwóch braci i sześć sióstr. W swojej twórczości korzystała z jemeńskiego folku, który łączyła z muzyką taneczną. Nagrała 25 płyt. Sławę przyniosła jej współpraca z zespołem Sisters of Mercy, z którym nagrała hit „Temple of love”. Piosenkę „Deliver Us” śpiewała w 17 językach. A w filmie animowanym „Książę Egiptu” użyczyła głosu Jokebed - matce Mojżeza, w którego wcielił się Val Kilmer. Zmarła w wieku 42 lat.

6/10
Rudolf Nureyev
Copyright @East News
6/10

Rudolf Nuriejew (1938-1993)
Urodził się w Związku Radzieckim. Był jednym z najlepszych tancerzy baletowych łączących taniec klasyczny z nowoczesnymi elementami, wielu twierdzi, że jedną z największych osobowości tanecznych w XX wieku. Dzięki niemu tancerze mężczyźni przestali być postrzegani tylko jako dodatek do tancerek. Występował w The Royal Ballet w Londynie. W latach 1983-1989 kierował Operą Paryską.

7/10
Robert Mapplethorpe
Copyright @East News
7/10

Robert Mapplethorpe (1946-1989)
Anmerykański fotograf znany ze swoich wielkoformatowych fotografii i odważnych tematów. Na wystylizowanych czarno-białych zdjęciach uwieczniał gwiazdy, piękne kobiety i mężczyzn, kwiaty. Pozowały mu największe osobowości epoki, jak Grace Jones, Patti Smith czy Andy Warhol, ale też ludzie z półświatka i bywalcy gejowskich klubów. Otwarcie mówił o swoim homoseksualizmie. Wiele uwagi w swojej twórczości poświęcił tematyce sado maso. Zmarł w wieku 42 lat wskutek komplikacji związanych z AIDS.

8/10
Andy Warhol i Keith Haring
Copyright @East News
8/10

Keith Haring (1958-1990)

Jeden z najważniejszych amerykańskich artystów współczesnych tworzących w nurtach pop-art i street art. Otwarcie mówił o swoim homoseksualizmie. Gdy w 1998 roku wykryto u niego wirusa HIV, założył Keith Haring Foundation - fundację zbierającą fundusze na rzecz organizacji opiekujących się dziećmi i dorosłymi cierpiącymi na AIDS. Zmarł w wieku zaledwie 31 lat.

(na zdjęciu z Andym Warholem).

9/10
Anthony Perkins
Copyright @East News
9/10

Anthony Perkins (1932-1992)
Największą sławę przyniosła mu rola Normana Batesa, morderczego właściciela motelu w „Psychozie” Alfreda Hitchcocka. Jednak już wcześniej został doceniony przez krytyków - miał na koncie nominację do Oscara za film „Przyjacielska perswazja”. Po "Psychozie" zagrał między innymi w „Procesie” Orsona Wellesa na podstawie Kafki. „Wielu wierzy, że ta choroba to zemsta Boga, ale uważam, że została zesłana na ludzi, by nauczyć ich jak kochać, rozumieć i odnosić się do siebie ze współczuciem” - ogłosił niedługo przed śmiercią. Odszedł w 1992. W ostatnich chwilach wspierała go żona Berry Berenson i dwóch synów.
 

10/10
Angelina Jolie "Gia"
Copyright @East News
10/10

Gia Carangi (1960-1986)
Jedna z najpopularniejszych modelek lat 70. i 80. Nazywana „Pierwszą światową supermodelką”. Gościła na okładkach takich magazynów, jak „Vogue” czy „Cosmopolitan” i w reklamach gigantów, jak Armani, Versace czy Christian Dior. I to wszystko zanim skończyła 23 lata. Otwarcie przyznawała się do biseksualizmu i prowadziła imprezowy styl życia. Była pierwszą sławną kobietą, która zachorowała na AUDS. Zmarła w wieku 26 lat  w Filadelfii. W 1993 roku Stephen Fried wydał jej biografię, a w 1998 w filmie „Gia - samozniszczenie” HBO wcieliła się w nią Angelina Jolie (na zdjęciu powyżej).

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…