Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS

1 grudnia 2021 07:10

Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS - święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Na całym świecie odbywają się konferencje oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki zakażeń wirusem HIV, w które angażują się też media i celebryci. Dziś dzięki postępowi medycyny z wirusem HIV można żyć długo, a śmiertelność w wyniku AIDS wynika głównie z biedy. Choroba dziesiątkuje społeczności tam, gdzie nie ma funduszy na profilaktykę. Szacuje się, że aktualnie nosicielami wirusa jest 37,7 mln ludzi na świecie, a większość z nich żyje w Afryce Subsaharyjskiej. Warto pamiętać jednak, że jeszcze niedawno nie istniały metody walki z wirusem. Na AIDS umierali ludzie na całym świecie, w tym gwiazdy. Poznajcie najsłynniejsze ofiary choroby w naszej galerii. 

1/10
Rock Hudson
Copyright @East News
1/10

Rock Hudson (1925-1985)

 

Był jedną z największych gwiazd kina lat 50. i 60.. Na ekranie towarzyszyły mu takie sławy jak Doris Day, Julie Andrews czy Elizabeth Taylor. Hudson wystąpił w takich filmach, jak „Olbrzym”, „Telefon towarzyski” i w serialu „Dynastia”. Hudson był pierwszą hollywoodzką gwiazdą, która zmarła na AIDS. Gdy odszedł Elizabeth Taylor z którą się przyjaźnił założyła fundację specjalizującą się w walce z AIDS American Foundation for AIDS Research.

2/10
Freddy Mercury
Copyright @East News
2/10

Freddie Mercury (1946-1991)
Frontman legendarnej brytyjskiej grupy „Queen”, eskcentryk, wielka gwiazda. Krótko przed śmiercią stworzył wideo do „These Are the Days of Our Lives” - nostalgicznego utworu, w którym wspominał chwile młodości. Zmarł w 1991 roku, zaledwie dzień po tym jak publicznie ogłosił, że cierpi na AIDS.

3/10
Liberace
Copyright @East News
3/10

Liberace (1919-1987)
Amerykański artysta estradowy pochodzenia polsko-włoskiego. Świetny showman szokował ekstrawaganckimi strojami i zachwycał grą na fortepianie. U szczytu kariery był jednym z najlepiej zarabiających wykonawców (znalazł się nawet w Księdze Guinessa) i występował dla największych gwiazd i dygnitarzy. Za wszelką cenę starał się ukryć prawdę o swojej chorobie. Liberace wywarł znaczący wpływ na amerykańską kulturę masową. Wzorowali się na nim Michael Jackson, Boy George, Elton John, a nawet Lady Gaga. W 2013 powstał film opowiadający o jego życiu „Wielki Liberace” na podstawie książki Scotta Thorsona.

4/10
Amanda Blake
Copyright @East News
4/10

Amanda Blake (1929-1989)
Największą sławę przyniosła jej rola Miss Kitty w filmie „Gunsmoke”. Kochała zwierzęta. Była aktywną działaczką na rzecz ich praw.  Na plan przychodziła ze swoim lwem Kemo. Razem ze swoim trzecim mężem Frankiem Gilbertem prowadziła jeden z pierwszych programów rozmnażania gepardów w niewoli. Zmarła w wieku 60 lat w wyniku powikłań po AIDS. Wirusem HIV prawdopodobnie zaraził ją jeden z mężów.

5/10
Ofra Haza
Copyright @East News
5/10

Ofra Haza (1957-2000)
Izraelska piosenkarka, kompozytorka i aktorka. Przyszła na świat w rodzinie biednych żydowskich imigrantów z Jemenu. Była najmłodszą z dziewięciorga dzieci, miała dwóch braci i sześć sióstr. W swojej twórczości korzystała z jemeńskiego folku, który łączyła z muzyką taneczną. Nagrała 25 płyt. Sławę przyniosła jej współpraca z zespołem Sisters of Mercy, z którym nagrała hit „Temple of love”. Piosenkę „Deliver Us” śpiewała w 17 językach. A w filmie animowanym „Książę Egiptu” użyczyła głosu Jokebed - matce Mojżeza, w którego wcielił się Val Kilmer. Zmarła w wieku 42 lat.

6/10
Rudolf Nureyev
Copyright @East News
6/10

Rudolf Nuriejew (1938-1993)
Urodził się w Związku Radzieckim. Był jednym z najlepszych tancerzy baletowych łączących taniec klasyczny z nowoczesnymi elementami, wielu twierdzi, że jedną z największych osobowości tanecznych w XX wieku. Dzięki niemu tancerze mężczyźni przestali być postrzegani tylko jako dodatek do tancerek. Występował w The Royal Ballet w Londynie. W latach 1983-1989 kierował Operą Paryską.

7/10
Robert Mapplethorpe
Copyright @East News
7/10

Robert Mapplethorpe (1946-1989)
Anmerykański fotograf znany ze swoich wielkoformatowych fotografii i odważnych tematów. Na wystylizowanych czarno-białych zdjęciach uwieczniał gwiazdy, piękne kobiety i mężczyzn, kwiaty. Pozowały mu największe osobowości epoki, jak Grace Jones, Patti Smith czy Andy Warhol, ale też ludzie z półświatka i bywalcy gejowskich klubów. Otwarcie mówił o swoim homoseksualizmie. Wiele uwagi w swojej twórczości poświęcił tematyce sado maso. Zmarł w wieku 42 lat wskutek komplikacji związanych z AIDS.

8/10
Andy Warhol i Keith Haring
Copyright @East News
8/10

Keith Haring (1958-1990)

Jeden z najważniejszych amerykańskich artystów współczesnych tworzących w nurtach pop-art i street art. Otwarcie mówił o swoim homoseksualizmie. Gdy w 1998 roku wykryto u niego wirusa HIV, założył Keith Haring Foundation - fundację zbierającą fundusze na rzecz organizacji opiekujących się dziećmi i dorosłymi cierpiącymi na AIDS. Zmarł w wieku zaledwie 31 lat.

(na zdjęciu z Andym Warholem).

9/10
Anthony Perkins
Copyright @East News
9/10

Anthony Perkins (1932-1992)
Największą sławę przyniosła mu rola Normana Batesa, morderczego właściciela motelu w „Psychozie” Alfreda Hitchcocka. Jednak już wcześniej został doceniony przez krytyków - miał na koncie nominację do Oscara za film „Przyjacielska perswazja”. Po "Psychozie" zagrał między innymi w „Procesie” Orsona Wellesa na podstawie Kafki. „Wielu wierzy, że ta choroba to zemsta Boga, ale uważam, że została zesłana na ludzi, by nauczyć ich jak kochać, rozumieć i odnosić się do siebie ze współczuciem” - ogłosił niedługo przed śmiercią. Odszedł w 1992. W ostatnich chwilach wspierała go żona Berry Berenson i dwóch synów.
 

10/10
Angelina Jolie "Gia"
Copyright @East News
10/10

Gia Carangi (1960-1986)
Jedna z najpopularniejszych modelek lat 70. i 80. Nazywana „Pierwszą światową supermodelką”. Gościła na okładkach takich magazynów, jak „Vogue” czy „Cosmopolitan” i w reklamach gigantów, jak Armani, Versace czy Christian Dior. I to wszystko zanim skończyła 23 lata. Otwarcie przyznawała się do biseksualizmu i prowadziła imprezowy styl życia. Była pierwszą sławną kobietą, która zachorowała na AUDS. Zmarła w wieku 26 lat  w Filadelfii. W 1993 roku Stephen Fried wydał jej biografię, a w 1998 w filmie „Gia - samozniszczenie” HBO wcieliła się w nią Angelina Jolie (na zdjęciu powyżej).

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.