Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg
O TYM SIĘ MÓWI

Greta Thunberg człowiekiem roku według magazynu Time

Aktywistka ekologiczna została wyróżniona w wyjątkowy sposób!

Gabriela Czernecka 11 grudnia 2019 20:47
Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg

Niedawno nazwano ją liderką następnej generacji, teraz okrzyknięto ją człowiekiem roku. Greta Thunberg na okładce magazynu Time. Szwedzka aktywistka ekologiczna została wyróżniona przez prestiżowy  amerykański tygodnik! 

Greta Thunberg człowiekiem roku Time

Greta Thunberg zainicjowała międzynarodową akcję szkolnych strajków na rzecz ochrony klimatu. W tym roku była nawet nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, a zgłoszenie jej kandydatury tłumaczono, że „zapoczątkowała masowy ruch, który ma olbrzymi wkład w pokój na świecie”. Szwedzka aktywistka ekologiczna została wyróżniona prestiżową nagrodą amerykańskiego tygodnika. W maju 2019 roku aktywistka pojawiła się na okładce magazynu Time, który nazwał ją „liderką następnej generacji”. Teraz okrzyknięto ją człowiekiem roku. Tytuł ten przyznawany jest przez redaktorów pisma od 1927 roku człowiekowi, grupie ludzi, maszynie lub idei, która w danym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie.

Kiedy szesnastoletnia Greta Thunberg zaczęła swój protest przed szwedzkim parlamentem nie sądziła, że zostanie ikoną międzynarodowego ruchu młodzieży, której przyszłość naszej planety nie jest obojętna. W grudniu 2018 roku Greta wygłosiła przemówienie podczas szczytu klimatycznego COP24. Do Katowic przyjechała pociągiem. Kiedy tylko może unika korzystania z samolotów, które generują olbrzymie zanieczyszczenia. 

„Greta Thunberg w milczeniu siedzi w kabinie łodzi, która płynie przez Ocean Atlantycki. Wewnątrz na ścianie wisi czaszka krowy, wyblakła kula ziemska, żółty płaszcz przeciwdeszczowy dziecka. Na zewnątrz szaleje burza: deszcz oblewa łódkę, pokrywa lodem pokład, a morze walczy ze statkiem, który prowadzi dziewczynę, jej ojca i kilku towarzyszy z Wirgini do Portugalii. Przez chwilę wygląda to tak, jakby Greta była okiem huraganu, kałużą determinacji w centrum wirującego chaosu. Tutaj mówi cicho. Tam cały świat przyrody wydaje się wzmacniać jej cichy głos, krzycząc razem z nią”, piszą autorzy tekstu Charlotte Alter, Suyin Haynes i Justin Worland.

Cały artykuł (znajdziecie jego treść tutaj>>), a jest on relacją z ostatnich miesięcy w życiu Grety Thunberg - opisuje podróż morską do Lizbony, później do Madrytu. Zobaczcie, jak wygląda okładka Grety Thunberg: 

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.