Elton John MT
Fot. Getty Images
O NIM JEST GŁOŚNO

Elton John po ponad 50. latach kończy karierę! Wszystko przez pogarszający się stan zdrowia?!

Olga Figaszewska 26 stycznia 2018 16:00
Elton John MT
Fot. Getty Images

Sir Elton John,  jeden z najlepiej sprzedających się artystów w historii muzyki, po ponad pięćdziesięciu latach kończy karierę! Wszystko przez pogarszający się stan zdrowia?!

Zobacz też: Elton John o znanym Polaku: „Jestem dumny, że mogę być jego przyjacielem” O kim mowa? VIDEO

Elton John kończy karierę. Dlaczego?

Decyzja o odejściu ze sceny jest podyktowana pogarszającym się stanem zdrowia artysty. Rok temu Elton John trafił do szpitala na oddział intensywnej terapii z powodu śmiertelnej bakterii, którą zaraził się podczas trasy koncertowej w Ameryce Południowej. Muzyk odwołał wtedy wszystkie koncerty aż do czerwca. „Czas zejść z drogi, by móc całkowicie poświęcić się następnemu istotnemu rozdziałowi w moim życiu”, napisał teraz na stronie internetowej. Dla artysty najważniejsza jest rodzina i to jej w najbliższym czasie pragnie się poświęcić, a przede wszystkim swoim dzieciom - 7-letniemu Zachary'emu i 5-letniemu Elijahowi, których wychowuje z mężem, Davidem Furnishem. „Dzieci są dla mnie najważniejsze. Miałem fantastyczną karierę, chce podziękować fanom i się pożegnać”, dodał. „Nie zamierzam już koncertować, poza ostatnią trasą, która rozpocznie się we wrześniu tego roku. Moje priorytety zmieniły się w ciągu ostatnich 10 lat. (...) To będzie najlepsza produkcja, jaką kiedykolwiek zrobiłem”, podkreśla.

Polecamy też: Gwiazdy, blichtr i szczytny cel. Pooscarowa impreza u Eltona Johna robi ogromne wrażenie. Zobaczcie!

Pożegnalna trasa koncertowa Farewell Yellow Brick Road

Fani legendy muzyki są zrozpaczeni. Jednak Elton John nie odejdzie na emeryturę bez pożegnania. Planuje światowe tournee.  Ostatnia trasa koncertowa - „Farewell Yellow Brick Road” rozpocznie się 8 września w Stanach Zjednoczonych, a za kończy w 2021 roku. W tym czasie artysta zagra ponad 300 koncertów w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji oraz Australii i Oceanii. Elton John odwiedzi również Polskę. Już 4 maja 2019 r. wystąpi w Krakowie.

Polecamy też: Dramatyczne doniesienia na temat stanu zdrowia Eltona Johna! Czy jeszcze kiedyś zaśpiewa?

Dokonania Eltona Sir Eltona Johna

Kontrowersyjny, ekscentryczny, odważny, ale jednocześnie niesamowicie utalentowany – tak określamy niekwestionowaną osobowość świata muzyki. Sir Elton John na scenie zadebiutował w wieku 15 lat! Od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. Od początku swojej kariery w 1969 roku, zagrał ponad 4 tysiące koncertów w przeszło 80 krajach. Do niedawna nie zwalniał tempa, a w planach miał kolejne imponujące projekty. Należy do ścisłego grona najbardziej utytułowanych artystów. Elton zapisał się w historii muzyki swoimi  niesamowitymi kompozycjami. Wypracował unikalny styl. Spokojny głos, fortepian i piękno ballad pokochały miliony. Magazyn „Rolling Stone”, zaklasyfikował go na 49. miejscu największych artystów wszech czasów. Artysta znalazł się na 38. miejscu rankingu najlepszych wokalistów. W czasie swojej długoletniej pracy artystycznej wydał ponad 33 albumy. Na swoim koncie ma ponad 250 milionów sprzedanych płyt i prestiżowe wyróżnienia światowego rynku fonograficznego. Jest laureatem sześciu nagród Grammy, czterech statuetek Brit Awards, Złotego Globu, w tym najważniejszego Oscara. Jego singel "Candle in the Wind" został sprzedany w nakładzie ponad 33 milionów kopii na całym świecie. 

Zobacz też: Kolorowy, wyjątkowy i niezastąpiony. Elton John kończy 70 lat

Działalność charytatywna i społeczna Eltona Johna 

Oprócz swojej działalności muzycznej, Elton John angażuje się w akcje charytatywnie. Od końca lat 80-tych, działa w kwestii walki przeciwko AIDS. Jego nieoceniony wkład w pomoc ludziom i osiągnięcia muzyczne w 1998 roku otrzymał tytuł szlachecki od Królowej Elżbiety II. W 1992 założył fundację pomagającą dzieciom zakażonym wirusem. Kompozytor osobiście walczy o fundusze, dyskutuje i współpracuje z zastępem polityków, artystów, działaczy społecznych i przyjaciół oraz organizacji rządowych na całym świecie. „Tej choroby nie uleczy cudowna szczepionka. Pokonać ją mogą jedynie otwarte serca i umysły. I dzięki wspólnym wysiłkom możemy złamać społeczne bariery i zacząć budować mosty współczucia” - podkreśla Sir John. Oprócz tego stara się aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym. Organizuje przy tym projekty, na naprawdę dużą skalę. W 2008 roku zakupił 120 terenowych motocykli dla służb medycznym w Lesotho. Każdego roku organizuje bal charytatywny dla sław. Dwa lata temu, artysta zwrócił się do władz Ukrainy z prośbą o zmianę podejścia w stosunku do praw człowieka i osób LGBT.

Wybierzecie się na ostatni koncert Eltona Johna w Polsce?

Polecamy też: Elton John przestał pić i zaczął kolekcjonować zdjęcia. Ma ich już 8 tysięcy. Właśnie organizuje wystawę!

TAGI #Elton John

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.