Donald Tusk, VIVA! 10/2007
Fot. Robert Murawiecki
O TYM SIĘ MÓWI

Donald Tusk podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc Ukrainie: „Piszecie piękną kartę w historii Polski”

Poruszony polityk nagrał specjalne wideo

Rafał Kowalski 2 marca 2022 11:03
Donald Tusk, VIVA! 10/2007
Fot. Robert Murawiecki

Szósty dzień inwazji wojsk Władimira Putina na Ukrainę przynosi nowe informacje, ale też kolejne formy pomocy udzielanej naszym przyjaciołom ze wschodu. Polacy mocno mobilizują się, by wspierać zarówno osoby walczące w wojnie oraz rodziny, które uciekły ze swojego kraju i muszą zacząć szybko nowe życie. Zaangażowanie rodaków zauważył dumny Donald Tusk.

Donald Tusk wyraził radość z postawy Polaków

Na Instagramie polityka pojawił się wpis i wideo, w którym mówi on wiele pięknych słów pod adresem wszystkich obywateli Polski zaangażowanych w wspieranie Ukrainy. „Muszę wam to powiedzieć, jesteście naprawdę wspaniali. Mówię do tysięcy Polek i Polaków, młodszych i starszych, którzy od kilku dni na okrągło przez dzień i noc pomagają naszym braciom i siostrom z Ukrainy. Jesteście naprawdę wspaniali”, powiedział Donald Tusk i dodał, że przywódcy innych państw są zachwyceni naszą postawą.

To nie koniec ciepłych słów. „Wykonujecie kapitalną robotę. Cała Europa jest z was dumna. Ja najchętniej bym was wszystkich wyściskał: tych, którzy są w Korczowej, w Hrebenne, w Krościenku, w Medyce, ale też w całej Polsce”, dodał i podziękował za wszelkie formy pomocy – transport, zbiórki pieniężne, przyjęcie imigrantów do domów.

Trudny czas wojny udowodnił, że mimo podziałów w słusznej sprawie potrafimy się zjednoczyć. „Dajecie dziś przykład całej Europie co znaczy autentyczna, wspólna solidarność. Nie sparaliżował was strach, nie opanował egoizm. Jesteście naprawdę wspaniali. Dziękuję wam z całego serca. Piszecie piękną kartę w historii Polski”, słyszymy w wystąpieniu polityka.

Zobacz teżOligarchowie, czyli rosyjscy biznesmeni. Co wiadomo o ich wpływach i przyszłości?

Całość dostępna jest poniżej.

Jak pomóc Ukrainie? Jakich błędów nie popełniać?

Przez ostatnie dni rozpoczęto wiele zbiórek, które wsparły obywateli Ukrainy. Organizatorzy  doszli już do pierwszych wniosków i w związku z tym proszą o zachowanie przy dalszej pomocy kilku zasad. Najbardziej potrzebna jest odzież ciepła i w bardzo dobrym stanie, każda bielizna powinna być nowa i nigdy nieużywana.

Ważną sprawą są też leki. Nie należy opróżniać własnych domowych apteczek z tego, co nie jest już nam potrzebne. Organizatorzy zbiórek lekarstw proszą o wcześniejszy kontakt. Dzięki temu dokładnie wskażą, jakie preparaty są w Ukrainie najbardziej pożądane. Jedynie takie materiały jak środki opatrunkowe czy dezynfekcyjne można przynosić bez ograniczeń – apelował ministerstwo zdrowia.

Więcej informacji na temat udzielania mądrej i rozsądnej pomocy obywatelom Ukrainy znajdziesz TUTAJ. 

Zobacz też: Wpis Ołeny Zełenskiej rozdziera serce: „Słońce już widać przez dym z ostrzału”

Ukraina, flaga ukraińska
Fot. Adobe Stock // aviavlad

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?