matylda kirstein corka ewy salackiej
Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Córka Ewy Sałackiej wspomina zmarłą mamę. Chce, aby pamięć o niej trwała jak najdłużej

Matylda angażuje się w uświadamianie społeczeństwa

Aleksandra Andrzejak 18 marca 2021 16:57
matylda kirstein corka ewy salackiej
Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER/East News

Ewa Sałacka zmarła w 2006 roku w wyniku wstrząsu anafilaktycznego. Córka aktorki - Matylda miała wówczas 12 lat. Dziś dba, aby pamięć o zmarłej mamie trwała jak najdłużej.

Ewa Sałacka: przyczyna śmierci

Ewa Sałacka zmarła w 2006 roku na skutek wstrząsu anafilaktycznego po ukąszeniu osy. Tragedia wydarzyła się w Arciechowie, na działce rodziców aktorki, którą często odwiedzali całą rodziną. Spędzali miłe, rodzinne popołudnie kiedy doszło do tragedii. Gdy Ewa chciała się napić, okazało się, że w szklance znajdowała się osa, która użądliła ją w usta. Aktorka była uczulona na jad owadów. Pomimo natychmiastowej akcji ratunkowej, Ewa zmarła w karetce w drodze do najbliższego szpitala. Osierociła wówczas 12-letnią córkę Matyldę. 

corka ewy salackiej o matce
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER/East News

Ewa Sałacka nie przepadała za spędzaniem czasu na działce w Arcichowie. Po tragicznym wypadku jej córka  nie chciała już odwiedzać tego miejsca. Ostatecznie rodzina pozbyła się domu na wsi. „Już babcia nie lubiła tam jeździć, szczególnie bez mojego dziadka. On najbardziej lubił to miejsce, ale zmarł w 2010 roku. Poza tym o taki dom i działkę trzeba dbać przez cały rok, tam jest dużo pracy. Babcia już nie miała na to siły. Jednak przede wszystkim najbardziej ciążyły jej trudne wspomnienia, które wiązały się z tym miejscem. Ja sama od śmierci mamy unikałam tego miejsca. Byłam tam może dwa razy. Wcześniej spędzałam tam dużo czasu” - wyznała Matylda w rozmowie z Życiem na Gorąco.

corka ewy salackiej o mamie
Fot. ADAM NOCON/East News

Córka Ewy Sałackiej dba o pamięć o mamie

Córka Ewy Sałackiej - Matylda Kirstein chce, aby pamięć o jej mamie trwała jak najdłużej. Pisała o tym w swojej książce Być dzieckiem legendy. Matylda również jest uczulona na jad owadów. Musi na siebie szczególnie uważać. Postanowiła zająć się uświadamianiem społeczeństwa, czym jest wstrząs anafilaktyczny.

„Zawsze otwarcie mówię też o tym, co spotkało moją mamę i chętnie biorę udział  w kampaniach uświadamiających, czym jest wstrząs anafilaktyczny. Jest to bardzo ważny temat, o którym nadal mało się mówi. Sama jestem uczulona i nawet w minionym roku byłam dwukrotnie ukąszona przez osę, co w moim przypadku skończyło się zastrzykami w szpitalu” – wyznała Matylda.

corka ewy salackiej o zmarlej aktorce
Fot. Zenon Zyburtowicz/East News

Po śmierci Ewy córkę wychowywał ojciec. Matylda uważa, że poradził sobie doskonale. Dziewczynka miała też wsparcie ze strony ukochanej babci. Niestety z powodu pandemii koronawirusa Matylda ma z nią teraz bardzo ograniczony kontakt. Barbara Sałacka, była znaną reżyserką. Teraz mieszka w Skolimowie w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich. 

„Z babcią mam świetny kontakt i jest ona dla mnie, jak najlepsza przyjaciółka. Niestety pandemia nas rozdzieliła i od kilku miesięcy rozmawiamy jedynie przez telefon lub wideorozmowy” - mówi ze wzruszeniem Matylda.

Matylda Kirstein z wykształcenia jest magistrem psychologii zarządzania i pracuje w marketingu. Po mamie odziedziczyła miłość do filmu, mody i sztuki. „Kocham zwierzęta, ale do ich posiadania podchodzę bardziej racjonalnie niż mama. Mam tylko jednego kota Rysia i na razie nawet on sam jest wymagający. Poza tym tak jak mama kocham film, modę oraz sztukę” - mówi o swoich pasjach. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…