Chelsea Clinton, Hillary Clinton
Fot. Brooks Kraft/Getty Images
Z ŻYCIA GWIAZD

Chociaż miała szansę, nie poszła w ślady sławnych rodziców. Czym zajmuje się Chelsea Clinton?

Córka Hillary i Billa Clintonów dorastała na oczach całego świata

Ksenia Krasko 14 listopada 2020 17:01
Chelsea Clinton, Hillary Clinton
Fot. Brooks Kraft/Getty Images

Kiedy ojciec Chelsea Clinton wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, miała zaledwie 13 lat. Bill Clinton rządził krajem przez kolejnych osiem lat, dlatego nastolatka dosłownie dorastała na oczach nie tylko całego USA, ale i świata. Nie było to łatwe, jednak jak twierdzą biografowie Clintonów, dziewczyna zawsze miała bardzo mocny i nieustępliwy charakter, podobnie jak jej matka Hillary. Dziś jest pewną siebie businesswoman, i chociaż stara się trzymać z dala od polityki, wciąż jest największym wsparciem dla swoich rodziców.

Chelsea Clinton w dzieciństwie. Córka Hillary i Billa Clintonów

Pomimo sławy na cały świat, Chelsea Clinton rzadko pojawiała się publicznie, gdy jej ojciec urzędował w Białym Domu. Zarówno Hillary, jak i Bill dbali o prywatność córki. Ówczesna Pierwsza Dama wielokrotnie apelowała, aby paparazzi i dziennikarze nie robili jej zdjęć, nawet jeśli towarzyszyła rodzicom na oficjalnych spotkaniach i przyjęciach. Pomimo tego, Chelsea praktycznie przez cały czas pozostawała w centrum uwagi.

Prasa regularnie informowała o tym, co dzieje się w życiu nastolatki. Kiedy rodzice przenieśli ją ze szkoły publicznej do prywatnej, nazwa nowej uczelni trafiła na pierwsze strony wszystkich gazet. Kiedy dostała się na studia, przyjechała na kampus w towarzystwie 250 dziennikarzy. Tak wyglądała jej codzienność.

Nie tylko rodzice dbali o nastoletnią Chelsea, ale i ona o nich. Zawsze była wielki wsparciem dla Hillary i Billa, wspierała ich zaangażowanie w politykę i zachowywała się jak przykładna córka pary prezydenckiej. Uważa się, że to dzięki Chelsea małżeństwo Clintonów zdołało przezwyciężyć kryzys po skandalu, jaki wybuchł w styczniu 1998 roku. Właśnie wtedy Monica Lewinsky zeznała, że między nią i prezydentem USA doszło do stosunków seksualnych, a jednym z dowodów była słynna niebieska sukienka.

Hillary Clinton, Bill Clinton i Chelsea Clinton w 1997 roku

Chelsea Clinton, Hillary Clinton, Bill Clinton
Fot. Frank Johnston/The The Washington Post / Getty Images

Kariera Chelsea Clinton. Czym się zajmuje?

Po ukończeniu studiów, Chelsea Clinton zaczęła karierę w mediach. W 2011 roku została specjalną korespondentką NBC News. Zarabiała około 600 tysięcy dolarów rocznie, chociaż w ciągu prawie trzech lat kariery przeprowadziła tylko czternaście rozmów i spędziła łącznie 58 minut na antenie – ta kwota do dziś budzi ogromne kontrowersje. Pisała również artykuły i felietony, między innymi dla magazynu Time.

Od wielu lat zasiada w zarządzie School of American Ballet, a w 2017 roku została powołana do rady dyrektorów holdingu Expedia Group, którego najbardziej znane produkty to wyszukiwarki ask.com i about.com, serwis randkowy Tinder czy serwis Vimeo. Jak udało się ustalić mediom, Chelsea zarabia na swoich udziałach 250 tysięcy dolarów, a dodatkowo otrzymuje 50 tysięcy dolarów wynagrodzenia. 

Jest wiceprzewodniczącą Clinton Foundation, która koncentruje się na „poprawie stanu zdrowia na świecie, tworzeniu szans dla kobiet i promowaniu wzrostu gospodarczego”. Od wielu lat trwa dyskusja, czy córka Clintonów powinna zbierać pieniądze w wybrany przez siebie sposób, czyli wygłaszając płatne przemówienia. Przedstawiciele fundacji zapewniają jednak, że 100% dochodu ze spotkań z 40-latką otrzymują potrzebujący. W 2015 roku majątek Chelsea Clinton wyceniano na 15 milionów dolarów.

Córka polityków napisała też kilka powieści dla dzieci, a także jest współautorką książki naukowej o globalnej polityce zdrowotnej. W 2019 roku wraz z Hillary wydała The Book of Gutsy Women: Favorite Stories of Courage and Resilience, po czym wspólnie wyruszyły w podróż po miastach USA.

Chociaż sama Chelsea nie do końca angażuje się w politykę, wspierała swoją matkę zarówno podczas prawyborów prezydenckich w 2008 roku, gdy Hillary mierzyła się z Barackiem Obamą, jak i w prawyborach oraz wyborach w 2016 roku, kiedy żona Billa Clintona przegrała z Donaldem Trumpem.

Hillary i Chelsea Clinton, 2016 rok

Chelsea Clinton, Hillary Clinton
Fot. Brooks Kraft/Getty Images

Hillary i Chelsea Clinton, 2019 rok

Chelsea Clinton, Hillary Clinton
Fot. Isabel Infantes/PA Images / Getty Images

Chelsea Clinton: mąż, dzieci

31 lipca 2010 roku Chelsea Clinton wyszła za mąż za bankiera inwestycyjnego Marca Mezvinsky’ego. Para pobrała się podczas międzywyznaniowej ceremonii w posiadłości w Nowym Jorku. Rodzice jej męża, Marjorie Margolies-Mezvinsky i Edward Mezvinsky, wychowali syna w konserwatywnej tradycji żydowskiej, jednak córka Clintonów nie zmieniła swojej wiary i pozostała baptystką.

Po ślubie para zamieszkała na Manhattanie. Ich pierwsze dziecko, córka Charlotte, urodziła się we wrześniu 2014 roku, a syn Aidan w czerwcu 2016 roku. W lipcu 2019 roku powitali na świecie drugiego syna, Jaspera.

W Białym Domu nie brakowało „prezydenckich córek”, ale Chelsea wciąż pozostaje najpopularniejszą z nich. I chociaż nie angażuje się w politykę tak mocno, jak jej rodzice, znawcy twierdzą, że na wszystko przyjdzie odpowiedni moment. Czy Chelsea Clinton zostanie kiedyś przywódczynią USA? Czas pokaże. 

Chelsea Clinton, Hillary Clinton, Bill Clinton, Marc Mezvinsky, 2010 rok

Chelsea Clinton, Hillary Clinton, Bill Clinton, Marc Mezvinsky
Fot. Barbara Kinney/Getty Image

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.