Hillary Clinton, Bill Clinton
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

„Tak bardzo bolało. Nie mogłam uwierzyć, że mnie okłamał”, ujawnia Hillary Clinton

Bill Clinton powraca do skandalu sprzed lat

Ksenia Krasko 6 marca 2020 14:15
Hillary Clinton, Bill Clinton
Fot. Getty Images

Nowy film dokumentalny o Hillary Clinton przybliża kulisy jednego z najgłośniejszych skandali w Stanach Zjednoczonych. W latach 90. cały świat mówił o romansie Billa Clintona i jego stażystki. Monica Lewinsky oskarżyła polityka o molestowanie, jednak sprawa z czasem ucichła. Były prezydent USA i jego żona powrócili do tamtych wydarzeń.

Bill Clinton o romansie z Monicą Lewinsky

W 1995 roku Bill Clinton nawiązał romans z Monicą Lewinsky, 22-letnią wtedy stażystką w Białym Domu. Gdy ich relacja wyszła na jaw, Clinton został oskarżony o molestowanie. Najpierw zaprzeczał znajomości z „tą kobietą”, jak ją nazywał, a później tłumaczył, że „miłość francuska nie może być nazywana stosunkiem seksualnym”. Pomimo procedury impeachmentu, ostatecznie został uniewinniony przez Senat.

W filmie dokumentalnym powraca do dnia, w którym musiał po raz pierwszy porozmawiać z żoną. „Przyszedłem, usiadłem na łóżku i porozmawiałem z Hillary. Powiedziałem jej dokładnie, co się stało i kiedy to się stało. Powiedziałem: Czuję się z tego powodu okropnie. Przeszliśmy przez tak wiele rzeczy razem. Nie mam wymówek. To, co zrobiłem, jest niewybaczalne”, wyznał Bill Clinton.

Były prezydent zaznaczył, że zawiódł nie tylko żonę i córkę, która była wówczas nastolatką, ale i cały naród. Zauważył jednak, że osoba na tak wysokim stanowisku zawsze doświadcza szczególnej presji. „Nikt nie robi tego specjalnie, nie myśli: podejmę nieodpowiedzialne ryzyko. Że jest to złe dla mojej rodziny, mojego kraju, dla ludzi, z którymi pracuję. [...] Każda osoba zmaga się w życiu z presją i rozczarowaniem, strachem i lękami”, tłumaczy.

„Rzeczy, które robiłem, aby poradzić sobie z moimi obawami przez wiele lat... Teraz jestem zupełnie inną osobą niż kiedyś”, dodał polityk. „To, co zrobiłem, było złe, ale nie myślałem wtedy: sprawdźmy, jaką najgłupszą rzecz mogę zrobić. To nie jest wymówka, to wytłumaczenie. Zachowałem się skandalicznie. Czuję się okropnie”, dodał Clinton.

Hillary Clinton, Bill Clinton, Chelsea Clinton

Hillary Clinton, Bill Clinton, Chelsea Clinton
Fot. Getty Images

Hillary Clinton o romansie Billa Clintona

Hillary Clinton również powróciła do wydarzeń sprzed lat. Początkowo broniła męża i w każdy możliwy sposób podkreślała, że romans męża nie wpłynął na ich rodzinę. „Tak naprawdę byłam po prostu zrozpaczona. Nie mogłam w to uwierzyć. Tak bardzo bolało. Nie mogłam uwierzyć, że mnie okłamał”, wyznała była pierwsza dama.

„Powiedziałam mu: jeśli to wyjdzie publicznie, będziesz musiał porozmawiać z Chelsea”, dodała Hillary Clinton. Były prezydent nie ukrywa, że rozmowa z córką była dla niego najtrudniejsza. „Nienawidziłem siebie za to, że ją skrzywdziłem”, ujawnił.

Para przyznała również, że to właśnie córka uratowała ich małżeństwo i pomogła im wyjść z kryzysu. Odegrała też ogromną rolę w utrzymaniu publicznego wizerunku pary.

Bill Clinton powiedział też kilka słów o Monice. „Czuję się okropnie, ponieważ życie Moniki Lewinsky było zdeterminowane tym, co się wydarzyło, a myślę, że to niesprawiedliwe. Przez lata obserwowałem, jak znów próbuje wrócić do normalności, o ile da się ustalić, jakie znaczenie ma określenie normalny”, przyznał polityk.

Sama Monica Lewinsky wielokrotnie opowiadała o swoim romansie z politykiem. W zeszłym roku ujawniła, że wyprodukuje serial poświęcony temu głośnemu skandalowi. 

Monica Lewinsky i Bill Clinton

Monica Lewinsky
Fot. Getty Images

Hillary Clinton, Bill Clinton

Bill Clinton, Hillary Clinton
Fot. Getty Images

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.