Boris Johnson, premier UK
Fot. East News
O NIM SIĘ MÓWI

Kontrowersyjny Boris Johnson następcą Theresy May!

Co wiemy o nowym premierze Wielkiej Brytanii?

Ksenia Krasko 24 lipca 2019 14:49
Boris Johnson, premier UK
Fot. East News

Boris Johnson nie tylko przejął stanowisko lidera Partii Konserwatywnej, ale też został premierem Wielkiej Brytanii – zastąpi Theresę May. Oficjalnie stanowisko premiera najprawdopodobniej obejmie 24 lipca, po cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi, która będzie dla ustępującej szefowej gabinetu okazją do pożegnania się z urzędem. Zgodnie z zaplanowaną procedurą, May wróci na Downing Street, gdzie wygłosi swoje ostatnie przemówienie i uda się na audiencję do królowej Elżbiety II, podczas której złoży rezygnację ze stanowiska. Tym samym na czele rządu Wielkiej Brytanii stanie ekscentryczna gwiazda brytyjskiej polityki!

Kim jest Boris Johnson?

Co trzeba wiedzieć o nowym premierze Wielkiej Brytanii? Przede wszystkim – jest stanowczym przeciwnikiem Unii Europejskiej. Polityk obiecuje zerwać więzi z UE i wyprowadzić z niej kraj już 31 października, bez żadnego porozumienia. Takie działanie, jak szczerze przyznaje Johnson, ma zmusić Brukselę do podpisania umowy, która będzie najkorzystniejsza dla Wielkiej Brytanii. Sam Johnson nigdy nie mówił poważnie o tym, że mógłby stanąć na czele kraju. „Moje szanse na zostanie premierem są mniej więcej równe szansom odnalezienia Elvisa na Marsie, albo odrodzenia się jako drzewo oliwne”, wyznał kiedyś polityk, znany z nietypowego poczucia humoru.

Pochodzenie Borisa Johnsona jest równie zaskakującą mieszanką, co jego charakter. Alexander Boris de Pfeffel-Johnson – tak brzmi pełne imię polityka – ma ciekawe korzenie. Jego prababka była wnuczką Fryderyka I, króla Wirtembergii, który z kolei pochodził z trzeciego pokolenia Wielkiej Brytanii, Jerzego II. Oznacza to, że jest potomkiem kilku europejskich dynastii królewskich. W młodości przyszły premier Wielkiej Brytanii uznał, że imię Alexander jest zbyt banalne i od tego czasu znany jest jako Boris.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Boris Johnson (@borisjohnsonmp)

Johnson zainteresował się polityką na studiach. Po ukończeniu nauki zaczął pisać artykuły analityczne dla Daily Telegraph. Szybko stał się popularnym dziennikarzem, ale wciąż szokował. Dziennik The Times zwolnił go za zmyślanie cytatów w artykule – pisał wtedy o rzekomym kochanku króla Anglii Edwarda II. Gdy krajem rządziła Margaret Thatcher, w ostrych słowach krytykował Europę, stając się przez to jej ulubionym dziennikarzem. Wiele lat później był jednym najbardziej aktywnych zwolenników Brexitu. Według Euronews, w przededniu referendum, Johnson podróżował po całym kraju autobusem z hasłami, które zapowiadały dodatkowe 350 milionów funtów tygodniowo na opiekę zdrowotną, co okazało się absolutnym kłamstwem.

W 2008 roku Johnson zgłosił swoją kandydaturę na stanowisko burmistrza Londynu, wygrał i rządził stolicą Wielkiej Brytanii przez dwie kadencje. W 2015 roku został wybrany do parlamentu, a w następnym roku objął stanowisko szefa MSZ. Jednak z powodu nieporozumień z rządem w sprawie Brexitu musiał zrezygnować z pełnienia tej funkcji.

Kontrowersje wokół Borisa Johnsona

Nowy premier Wielkiej Brytanii często pozwala sobie na skandaliczne uwagi. W jednym ze swoich artykułów zarzucił, że mieszkańcy Liverpoolu „cieszą się statusem ofiary”, odnosząc się do zabójstwa brytyjskiego zakładnika w Iraku Kennetha Bigleya. Krytyka, z jaką spotkał się polityk była tak wielka, że konserwatyści wysłali Johnsona do Liverpoolu, aby przeprosił całe miasto. Kilka lat później powiedział, że Papua Nowa Gwinea znana jest z „kanibalizmu i mordowania przywódców”. Znów musiał przeprosić.

Kiedyś obraził też Recepa Erdogana, sugerując, że prezydent Turcji odbywał stosunek seksualny z... kozą. Boris Johnson nazwał też Hillary Clinton „farbowaną blondynką, która wygląda jak sadystyczna pielęgniarka w szpitalu psychiatrycznym”. I znów – przepraszał. Po objęciu stanowiska ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, powiedział ze śmiechem: „Udało mi się obrazić wielu polityków. Stany Zjednoczone będą pierwszymi w kolejce, które otrzymają przeprosiny”.

Johnson znany jest ze swoich ekstrawaganckich zachowań. Podczas kampanii obiecał wyborcom, że po wygranej ich żony powiększą sobie piersi, i będą mieli większe szanse na posiadanie BMW M3. Jako burmistrz nieustannie jeździł do pracy na rowerze, a jego rozczochrane włosy można uznać za znak rozpoznawczy.

‘Voting Tory will cause your wife to have bigger breasts and increase your chances of owning a BMW M3.’

 

Read more: https://metro.co.uk/2016/06/29/10-important-things-boris-johnson-has-said-about-women-5974038/?ito=cbshare

Twitter: https://twitter.com/MetroUK | Facebook: https://www.facebook.com/MetroUK/

‘Voting Tory will cause your wife to have bigger breasts and increase your chances of owning a BMW M3.’

 

Read more: https://metro.co.uk/2016/06/29/10-important-things-boris-johnson-has-said-about-women-5974038/?ito=cbshare

Twitter: https://twitter.com/MetroUK | Facebook: https://www.facebook.com/MetroUK/

Polityk znany jest ze swojego stanowczego stanowiska w sprawie Brexitu. Wielokrotnie stwierdzał, że Wielka Brytania, którą nazywa supermocarstwem, powinna być gotowa do wycofania się z Unii Europejskiej bez zawierania jakichkolwiek umów. Przedłużające się negocjacje w sprawie tej procedury ostatecznie pozbawiły Theresę May stanowiska. Krótko mówiąc, na czele jednego z kluczowych krajów świata staje najbardziej zaskakujący polityk, jakiego można sobie wyobrazić. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Boris Johnson (@borisjohnsonmp)

Boris Johnson, premier UK
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.