Boris Johnson
Fot. Mike Marsland/WireImage
O TYM JEST GŁOŚNO

Boris Johnson podał się do dymisji! Jak wyglądała jego kadencja?

Kontrowersje i skandale nigdy nie opuszczały tego polityka!

Ksenia Krasko 8 lipca 2022 12:23
Boris Johnson
Fot. Mike Marsland/WireImage

Był liderem Partii Konserwatywnej oraz od lipca 2019 roku premierem Wielkiej Brytanii – zastąpił Theresę May. Boris Johnson w trakcie swojej kadencji nie ustrzegł się wielu skandali i kontrowersji. Dzisiaj pozostaje po nim wspomnienie, ponieważ polityk podał się do dymisji! W oficjalnym oświadczeniu mówił: „Teraz przyszedł czas na nowego lidera Partii Konserwatywnej i nowego premiera”. Jaki naprawdę był Boris Johnson?

Kim jest Boris Johnson?

Jakie poglądy ma Boris Johnson? Przede wszystkim – jest stanowczym przeciwnikiem Unii Europejskiej. Polityk obiecywał zerwać więzi z UE i wyprowadzić z niej kraj już 31 października, bez żadnego porozumienia. Takie działanie, jak szczerze przyznawał Johnson, miało zmusić Brukselę do podpisania umowy, która będzie najkorzystniejsza dla Wielkiej Brytanii. Sam Johnson nigdy nie mówił poważnie o tym, że mógłby stanąć na czele kraju. „Moje szanse na zostanie premierem są mniej więcej równe szansom odnalezienia Elvisa na Marsie, albo odrodzenia się jako drzewo oliwne”, wyznał kiedyś polityk, znany z nietypowego poczucia humoru.

Pochodzenie Borisa Johnsona jest równie zaskakującą mieszanką, co jego charakter. Alexander Boris de Pfeffel-Johnson – tak brzmi pełne imię polityka – ma ciekawe korzenie. Jego prababka była wnuczką Fryderyka I, króla Wirtembergii, który z kolei pochodził z trzeciego pokolenia Wielkiej Brytanii, Jerzego II. Oznacza to, że jest potomkiem kilku europejskich dynastii królewskich. W młodości premier Wielkiej Brytanii uznał, że imię Alexander jest zbyt banalne i od tego czasu znany jest jako Boris.

CZYTAJ TEŻ: Agnieszka Chylińska: „Dwoje moich dzieci są dzieciakami szczególnej troski”

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Boris Johnson (@borisjohnsonmp)

Johnson zainteresował się polityką na studiach. Po ukończeniu nauki zaczął pisać artykuły analityczne dla Daily Telegraph. Szybko stał się popularnym dziennikarzem, ale wciąż szokował. Dziennik The Times zwolnił go za zmyślanie cytatów w artykule – pisał wtedy o rzekomym kochanku króla Anglii Edwarda II. Gdy krajem rządziła Margaret Thatcher, w ostrych słowach krytykował Europę, stając się przez to jej ulubionym dziennikarzem. Wiele lat później był jednym z najbardziej aktywnych zwolenników Brexitu. Według Euronews, w przededniu referendum, Johnson podróżował po całym kraju autobusem z hasłami, które zapowiadały dodatkowe 350 milionów funtów tygodniowo na opiekę zdrowotną, co okazało się absolutnym kłamstwem.

W 2008 roku Johnson zgłosił swoją kandydaturę na stanowisko burmistrza Londynu, wygrał i rządził stolicą Wielkiej Brytanii przez dwie kadencje. W 2015 roku został wybrany do parlamentu, a w następnym roku objął stanowisko szefa MSZ. Jednak z powodu nieporozumień z rządem w sprawie Brexitu musiał zrezygnować z pełnienia tej funkcji.

Boris Johnson
Fot. Getty Images

Kontrowersje wokół Borisa Johnsona

Ten polityk często pozwala sobie na skandaliczne uwagi. W jednym ze swoich artykułów zarzucił, że mieszkańcy Liverpoolu „cieszą się statusem ofiary”, odnosząc się do zabójstwa brytyjskiego zakładnika w Iraku Kennetha Bigleya. Krytyka, z jaką spotkał się Boris Johnson była tak wielka, że konserwatyści wysłali go do Liverpoolu, aby przeprosił całe miasto. Kilka lat później powiedział, że Papua Nowa Gwinea znana jest z „kanibalizmu i mordowania przywódców”. Znów musiał przeprosić.

Kiedyś obraził też Recepa Erdogana, sugerując, że prezydent Turcji odbywał stosunek seksualny z... kozą. Boris Johnson nazwał też Hillary Clinton „farbowaną blondynką, która wygląda jak sadystyczna pielęgniarka w szpitalu psychiatrycznym”. I znów – przepraszał. Po objęciu stanowiska ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, powiedział ze śmiechem: „Udało mi się obrazić wielu polityków. Stany Zjednoczone będą pierwszymi w kolejce, które otrzymają przeprosiny”.

Johnson znany jest ze swoich ekstrawaganckich zachowań. Podczas kampanii obiecał wyborcom, że po wygranej ich żony powiększą sobie piersi i będą mieli większe szanse na posiadanie BMW M3. Jako burmistrz nieustannie jeździł do pracy na rowerze, a jego rozczochrane włosy można uznać za znak rozpoznawczy.

‘Voting Tory will cause your wife to have bigger breasts and increase your chances of owning a BMW M3.’

 

Read more: https://metro.co.uk/2016/06/29/10-important-things-boris-johnson-has-said-about-women-5974038/?ito=cbshare

Twitter: https://twitter.com/MetroUK | Facebook: https://www.facebook.com/MetroUK/

‘Voting Tory will cause your wife to have bigger breasts and increase your chances of owning a BMW M3.’

 

Read more: https://metro.co.uk/2016/06/29/10-important-things-boris-johnson-has-said-about-women-5974038/?ito=cbshare

Twitter: https://twitter.com/MetroUK | Facebook: https://www.facebook.com/MetroUK/

Polityk znany jest ze swojego stanowczego stanowiska w sprawie Brexitu. Wielokrotnie stwierdzał, że Wielka Brytania, którą nazywa supermocarstwem, powinna być gotowa do wycofania się z Unii Europejskiej bez zawierania jakichkolwiek umów. Przedłużające się negocjacje w sprawie tej procedury ostatecznie pozbawiły Theresę May stanowiska. Krótko mówiąc, na czele jednego z kluczowych krajów świata w pewnym momencie stanął najbardziej zaskakujący polityk, jakiego można było sobie wyobrazić.

ZOBACZ TEŻ: Austin Butler pocieszał Kaię Gerber zaraz po rozstaniu! Z czasem zakochali się w sobie. Jak wyglądała ich droga do szczęścia?

Boris Johnson, premier UK
Fot. East News

Boris Johnson podał się do dymisji!

Największy kryzys wizerunkowy tego polityka pojawił się wraz z wyjściem na jaw informacji o tajemniczych imprezach na Downing Street. Przypomnijmy, że w tamtym czasie cały kraj zmagał się z lockdownami. I właśnie wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze głosy, które nawoływały do dymisji kontrowersyjnego premiera. Jak wiadomo, na początku czerwca zachował swoje stanowisko w głosowaniu. Nie oznaczało to, że wszystko jest już w porządku. 

Niedawno powoli zaczęli odwracać się od niego współpracownicy. Nie była to jedna czy dwie osoby, tylko kilkadziesiąt! Ministrowie, którzy dopiero zostali powołani, również mówili nieprzychylne słowa w stronę premiera. To już był koniec... Największa inflacja od dziesięcioleci była tylko gwoździem do trumny kariery politycznej Borisa Johnsona. To wszystko sprawiło, że dobrowolnie podał się do dymisji: „Dziękuję bardzo za mandat zaufania. Jestem dumny z osiągnięć tego rządu. Teraz przyszedł czas na nowego lidera Partii Konserwatywnej i nowego premiera (...) Zgodziłem się z przewodniczącym naszych posłów, że proces wyboru nowego lidera powinien rozpocząć się teraz. Harmonogram zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu", mówił w oświadczeniu.

„Przykro mi porzucać najlepszą pracę na świecie (...) Wielka Brytania wyznaczała drogę w kwestii pomocy Ukrainie (...) Chcę powiedzieć milionom ludzi, którzy zagłosowali na nas w 2019 roku, wielu z nich po raz pierwszy głosowało na konserwatystę - dziękuję za ten niesamowity kredyt zaufania", powiedział Boris Johnson.

Nie można zapomnieć, że w ostatnich miesiącach Boris Johnson najostrzej reagował na zachowanie Rosji!

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Krystyna Królówna nie żyje. Jej rola Hanki w „Chłopach” zapisała się na kartach historii 

Boris Johnson
Fot. Pippa Fowles / No 10 Downing Street via Getty Images

Boris Johnson - życie prywatne. Żony, dzieci

58-letni Boris Johnson i 34-letnia Carrie Samonds w 2021 roku wzięli ślub. O planowanej uroczystości mówiło się dużo wcześniej, jednak oficjalnie potwierdziła to dopiero kancelaria premiera UK: „Premier i pani Symonds pobrali się wczoraj po południu podczas małej ceremonii w katedrze Westminsterskiej. Para będzie świętować wesele z rodziną i przyjaciółmi następnego lata”, podano w komunikacie.

Warto dodać, że o planach zakochanych nie wiedział nikt z pracowników jego biura ani goście! Najbliżsi otrzymali zaproszenie do świątyni w ostatniej chwili. Ślub miał miejsce w czasach pandemii, więc mała liczba osób była wtedy zrozumiała. 58-latek był pierwszym od 250 lat szefem brytyjskiego rządu, który wziął ślub w czasie, gdy pełnił urząd premiera. Ciekawe jest to, że uroczystość odbyła się w obrządku katolickim, czyli wierze, która jest bliższa pannie młodej. Przypomnijmy, że jest to trzecia żona Borisa Johnsona. Pierwszą, Allegrę Mostyn-Owen, poznał jeszcze za czasów edukacji. Ślub wzięli, gdy przyszły polityk był na studiach. Nie doczekali się dzieci. Drugą małżonką 58-latka była przez 27 lat Marina Wheeler. Razem wychowali czwórkę dzieci:. Brytyjczyk ma również nieślubną latorośl, będącą owocem romansu z konsultantką Helen Macintyre. Oficjalnie przyznał się do tego dopiero we wrześniu 2021 roku!

Carrie Symonds była pierwszą partnerką premiera Wielkiej Brytanii, która zamieszkała przy legendarnym Downing Street jeszcze nie mając z nim ślubu. Zakochani są ze sobą od 2018 roku. Doczekali się dwójki dzeci. W grudniu 2021 roku na świat przyszła ich druga wspólna latorośl. Zatem Boris Johnson ma siedmioro dzieci. 

Jego żona zawodowo zajmowała się PR-em oraz komunikacją z mediami w Partii Konserwatywnej. Z czasem pracowała jako ekspert od wizerunku amerykańskiej fundacji Oceana, która ratuje faunę i florę oceanów.

ZOBACZ TEŻ: Szokowała w Big Brotherze, potem głosiła słowo Boże! To nie koniec zmian u Mai Frykowskiej

Boris Johnson, Carrie Symonds, ślub
Fot. Rebecca Fulton / Downing Street via Getty Images

Carrie Symonds, Boris Johnson
Fot. East News

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Boris Johnson (@borisjohnsonmp)

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.