EN_01257951_5671, Bogusław Linda
Fot. Pawel Relikowski/Polska Press/East News
O tym jest głośno

Bogusław Linda w szczerym wywiadzie: „Nie znoszę poprawności politycznej”

„Jeżeli nie jesteśmy szowinistami, to po co jest podział na kobiety i mężczyzn?”

Marta Nawacka 6 sierpnia 2022 07:45
EN_01257951_5671, Bogusław Linda
Fot. Pawel Relikowski/Polska Press/East News

Bogusław Linda to bez wątpienia jedna z legend polskiego kina. Zasłynął m.in. rolami w filmach, takich jak „Sara" czy „Psy", jednak od jakiegoś czasu rzadziej pojawia się na ekranie. Teraz aktor gościł na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, podczas którego udzielił zaskakująco szczerego wywiadu.

Bogusław Linda o Agnieszce Holland

Słynny aktor gościł we Wrocławiu na festiwalu Nowe Horyzonty, którego organizatorką jest Agnieszka Holland wraz z córką. W wywiadzie z Ksenią Pletnovą opowiedział o filmach reżyserki oraz jej odwadze. „Agnieszka się nie boi mówić się o swoich poglądach, to że jest ostrą kobietą i bardzo prawą, to że zawsze stawała i zawsze bez względu na konsekwencje stawała za tymi, którzy są pokrzywdzeni itd. Dlatego myślę, że w tym popieprzo*ym kraju w tej chwili fajnie jest, że powstał festiwal, przy którym Agnieszka z córką są bohaterkami tego festiwalu. To jest zaje*biste”, wyznał.

Bogusław Linda postanowił także odnieść się do roli w filmie Agnieszki Holland „Kobieta samotna”. Okazała się ona dla niego wielkim wyzwaniem. „Musiałem mieć padaczkę, jąkać się, musiałem włożyć śmierdzące ubranie (…) To po prostu kosztowało psychicznie (…) 2-3 miesiące dochodziłem do siebie”, wyjaśnił aktor w tej samej rozmowie.

Czytaj też: Ewa Wencel: „Dostawałam wiele nagród na festiwalach, ale prywatnie przechodziłam przez najtrudniejszy czas w moim życiu"

Bogusław Linda, Zawody Wędkarskie Aktorów im. Mariana Łącza o puchar TeleTygodnia, Przypki, 28.06.2021
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Bogusław Linda, Zawody Wędkarskie Aktorów im. Mariana Łącza o puchar TeleTygodnia, Przypki, 28.06.2021

Bogusław Linda w szczerej wypowiedzi o poprawności politycznej

Podczas wywiadu dla Radia RAM Bogusław Linda został zapytany także o to, co myśli na temat rosnącej roli ruchów kobiet w światowej oraz polskiej kinematografii. „Ja akurat sądzę, że to jest totalna głupota coś takiego, jak w Stanach Zjednoczonych, że przy Oscarze muszą być nominacje dla kobiet i muszą być nominacje dla murzynów, tych czarnych, nie wiem, jak poprawnie politycznie to powiedzieć - perorował niezbyt kulturalnie Linda. Dlaczego muszą być dla nich nominacje? Jeżeli mówimy o wolności, to wolność polega na tym, że nie musimy wymuszać. (…) Nie znoszę poprawności politycznej, jeżeli nie jesteśmy szowinistami, to po co jest podział na kobiety i mężczyzn? Uważam, że niczym się nie różnimy, więc po chu*a ten podział? Uważam, że wy jesteście dużo lepsze i fajniejsze niż faceci. Ale o tym nie mówię głośno”, wyznał aktor Kseni Pletnovej.

W dalszej części wywiadu dla Radia RAM aktor zdradził, kiedy według niego „facet staje się facetem”, komplementując przy okazji płeć piękną. „Facet się robi facetem nie w wieku 20 lat, nie w wieku 30. Zaczyna być facetem dopiero po czterdziestce. Wy, kobiety, jesteście dużo wcześniej dojrzałe, a faceci są dziećmi do czterdziestego roku życia, bo muszą nabrać doświadczenia - muszą się obić, stracić parę zębów, mieć parę złamanych kości”, wyznał Bogusław Linda.  

Zobacz także: Agnieszka Chylińska spełnia swoje marzenie. Zmieni zawód? „Nigdy nie czułam się w pełni gwiazdą”

Bogusław Linda, premiera ebooka Doroty Kośmickiej pt. Zawód: Producentka, 19.05.2022, Warszawa
Fot. TRICOLORS/East News

Bogusław Linda, premiera ebooka Doroty Kośmickiej pt. Zawód: Producentka, 19.05.2022, Warszawa

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.