Agata Młynarska, VIVA! styczeń 2012, 1/2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek
O TYM SIĘ MÓWI

Agata Młynarska wróciła do domu ze szpitala: „Ostatni czas jest dla mnie trudny”

Co jej dolega? Dziennikarka ma rzadką przypadłość

Rafał Kowalski 15 czerwca 2021 16:51
Agata Młynarska, VIVA! styczeń 2012, 1/2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek

Od wielu lat Agata Młynarska cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Niestety podczas kilku miesięcy, gdy mieszkała w Hiszpanii, jej organizm dawał sygnały, że walczy też z inną przypadłością. Po powrocie do Polski i szeregu badań wiadomo już, co to jest.

Agata Młynarska cierpi na fibromialgię

„Podjęłam decyzję o powrocie, bo mam problemy ze zdrowiem. I choć nie wyglądam, bo się nie poddaję, toczę swoją prywatną, potężną walkę, którą, mam nadzieję, uda mi się wygrać”, pisała kilka tygodni temu podłamana prezenterka tłumacząc fanom, dlaczego nagle zamieniła słoneczną Hiszpanią a rozkapryszoną pogodowo Polskę. Gwiazda wymieniała w tym samym wpisie, co jej ostatnio dokuczało. „Miałam straszny rzut na stawy. Najpierw zaczęły boleć achillesy, potem zaczęły boleć mnie łokcie i kolana. Ten ból wędrował”, tłumaczyła dziennikarka w sieci.

W związku z tym Agata Młynarska udała się do szpitala, gdzie wykonano jej wszystkie potrzebne badania. Ulubienica publiczności jest już w domu. „Jestem! W tym stwierdzeniu kryje się wielka treść i sukces! Czy znacie takie momenty, kiedy macie poczucie, że was nie ma? Albo, że chcielibyście, żeby Was nie było? Nie będę ukrywać, że ostatni czas jest dla mnie trudny”, napisała smutno, ale dodała, że znów towarzyszą jej też energia i nadzieja. „Po powrocie ze szpitala odzyskuję chęć, żeby powiedzieć Wam- znów tu jestem! Nie dam łatwo za wygraną, nie poddam się i odzyskam to, co choroba chce zabrać. Wracam do pracy, do życia, do siebie. Wszystkim, którzy tracą siły i nadzieję przekazuję mnóstwo dobrej energii”, czytamy na Instagramie dziennikarki, która pod wpisem dodała hashtag #fibromialgia.

Czym jest fibromialgia?

Nieleczony przewlekły ból może prowadzić do fibromialgii. Czym ona właściwie jest? „Jest to przewlekły, niezapalny zespół bólowy, który charakteryzuje się bólem zlokalizowanym we wszystkich segmentach ciała; ból dotyczy zarówno dolnej, jak i górnej części ciała, prawej i lewej strony ciała, lokalizuje się także osiowo. Dlatego nosi on nazwę bólu uogólnionego”, tłumaczył profesor Paweł Hrycaj  w rozmowie z TermMedia. „Inną cechą charakterystyczną choroby jest występowanie tzw. bolesnych punktów – „tender points”. Chorzy na fibromialgię są bardzo wrażliwi na dotyk i nawet niewielki ucisk określonych punktów wyzwala ból”, dodał.

CZYTAJ TEŻ: Agata Młynarska szczerze o życiu z chorobą: „Brak sił odbiera mi wszelką perspektywę”

Lekarze podkreślają także, że pacjentom cierpiącym na tę rzadką i nieznaną szerzej przypadłość może dokuczać bezsenność, stany lękowe i depresja. Choroba najczęściej dotyka kobiety w młodym i średnim wieku. Kilka lat temu okazało się, że właśnie z fibromialgią zmagała się Lady Gaga.

Leczenie fibromialgii może być długie i wyczerpujące, ponieważ często trzeba łączyć kilka różnych metod i szukać tej, która działa dobrze na danego pacjenta.

Pani Agacie życzymy dużo siły. 

Agata Młynarska, VIVA! nr 11, maj 2019
Fot. Krzysztof Opaliński

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.