Agata Buzek
Fot. Jacek Poremba/TALENTS
ZE ŚWIATA TEATRU

Już dawno nie było tak dużego zainteresowania polską aktorką! Agata Buzek podbija Francję

25 listopada 2016 21:15
Agata Buzek
Fot. Jacek Poremba/TALENTS

Agata Buzek zachwyciła francuskich krytyków! W prestiżowej gazecie „Le Monde” ukazał się artykuł „Agata Buzek - Sztuka bycia i grania”, przedstawiający sylwetkę artystki.

 

„Agat to subtelny kamień. Rodzice nie pomylili się nazywając tak swoją córkę. Przede wszystkim artystka, później aktorka, w 2016 roku zabłysnęła trzy razy w kinie i teatrze” - pisze autorka artykułu Brigitte Salino. Po chwalonej roli zakonnicy w polsko-francuskim filmie „Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine i spektaklu „Phèdre(s)” w paryskim teatrze Odeon, w którym wystąpiła u boku słynnej Francuzki Isabelle Huppert, przyszła kolej na premierę „Francuzów” w Théâtre Chaillot - sztuki na podstawie „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, w której Buzek wcieliła się w aż trzy postaci - Marie de Guermantes, Gilberte Swann i Rachel.

 

Rola we "Francuzach"

Sztuka polskiego reżysera swoją światową premierę miała w sierpniu 2015 roku na interdyscyplinarnym festiwalu Ruhrtriennale w Zagłębiu Ruhry, a w Polsce zadebiutowała w październiku tego samego roku na w Nowym Teatrze w Warszawie. Niemiecka prasa określiła "złożonym i wymagającym, ale fascynującym i wartym obejrzenia wieczorem teatralnym” i „wspaniałym epitafium dla Europy”. Zarówno zagranicznym jak i polskim recenzentom spodobała się też rola Agaty Buzek. „Ze swą z trudem poskramianą ekspresją, ale i dziwną niedotykalnością w świecie „Francuzów” doskonale odnajduje się Agata Buzek, najbardziej poruszająca w końcowym monologu Fedry, zaczerpniętym z arcytragedii Racine’a„ - pisze Jacek Wakar z Gazety Prawnej.

 

Polski talent

Agata Buzek to jedna z najbardziej utalentowanych polskich aktorek. Urodziła się 20 września 1976 roku w Pyskowicach. Jednak dzieciństwo spędziła w Gliwicach, gdzie uczęszczała do szkoły baletowej. Szczególną popularność przyniosła jej rola w filmie „Rewers”, za którą została wyróżniona nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Zagrała też między innymi w „Wiedźminie”, „Teraz albo nigdy!”, oraz biografii Rembrandta Petera Greenewaya „Nightwatching”. Współpracowała z wieloma polskimi teatrami, między innymi Teatrem Powszechnym i Narodowym.

 

Premiera „Francuzów” w paryskim Théâtre Chaillot odbyła się 18 listopada. W obsadzie poza Agatą Buzek znaleźli się Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek i Maciej Stuhr.

 

Polecamy też: „Moje ciało jest zawodne. A jak zemdleję w środku sceny? I co wtedy?”. Agata Buzek oswaja swoje lęki

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?