Agata Buzek
Fot. Jacek Poremba/TALENTS
ZE ŚWIATA TEATRU

Już dawno nie było tak dużego zainteresowania polską aktorką! Agata Buzek podbija Francję

25 listopada 2016 21:15
Agata Buzek
Fot. Jacek Poremba/TALENTS

Agata Buzek zachwyciła francuskich krytyków! W prestiżowej gazecie „Le Monde” ukazał się artykuł „Agata Buzek - Sztuka bycia i grania”, przedstawiający sylwetkę artystki.

 

„Agat to subtelny kamień. Rodzice nie pomylili się nazywając tak swoją córkę. Przede wszystkim artystka, później aktorka, w 2016 roku zabłysnęła trzy razy w kinie i teatrze” - pisze autorka artykułu Brigitte Salino. Po chwalonej roli zakonnicy w polsko-francuskim filmie „Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine i spektaklu „Phèdre(s)” w paryskim teatrze Odeon, w którym wystąpiła u boku słynnej Francuzki Isabelle Huppert, przyszła kolej na premierę „Francuzów” w Théâtre Chaillot - sztuki na podstawie „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, w której Buzek wcieliła się w aż trzy postaci - Marie de Guermantes, Gilberte Swann i Rachel.

 

Rola we "Francuzach"

Sztuka polskiego reżysera swoją światową premierę miała w sierpniu 2015 roku na interdyscyplinarnym festiwalu Ruhrtriennale w Zagłębiu Ruhry, a w Polsce zadebiutowała w październiku tego samego roku na w Nowym Teatrze w Warszawie. Niemiecka prasa określiła "złożonym i wymagającym, ale fascynującym i wartym obejrzenia wieczorem teatralnym” i „wspaniałym epitafium dla Europy”. Zarówno zagranicznym jak i polskim recenzentom spodobała się też rola Agaty Buzek. „Ze swą z trudem poskramianą ekspresją, ale i dziwną niedotykalnością w świecie „Francuzów” doskonale odnajduje się Agata Buzek, najbardziej poruszająca w końcowym monologu Fedry, zaczerpniętym z arcytragedii Racine’a„ - pisze Jacek Wakar z Gazety Prawnej.

 

Polski talent

Agata Buzek to jedna z najbardziej utalentowanych polskich aktorek. Urodziła się 20 września 1976 roku w Pyskowicach. Jednak dzieciństwo spędziła w Gliwicach, gdzie uczęszczała do szkoły baletowej. Szczególną popularność przyniosła jej rola w filmie „Rewers”, za którą została wyróżniona nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Zagrała też między innymi w „Wiedźminie”, „Teraz albo nigdy!”, oraz biografii Rembrandta Petera Greenewaya „Nightwatching”. Współpracowała z wieloma polskimi teatrami, między innymi Teatrem Powszechnym i Narodowym.

 

Premiera „Francuzów” w paryskim Théâtre Chaillot odbyła się 18 listopada. W obsadzie poza Agatą Buzek znaleźli się Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek i Maciej Stuhr.

 

Polecamy też: „Moje ciało jest zawodne. A jak zemdleję w środku sceny? I co wtedy?”. Agata Buzek oswaja swoje lęki

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.