Adele w teledysku Hello
Fot. XL Recordings
ZE ŚWIATA MUZYKI

"Adele to gwarancja sukcesu". Gwieździe zaproponowano rekordowy kontrakt. Czy podwoi swoją fortunę?

Aleksandra Leszczyńska 24 maja 2016 13:15
Adele w teledysku Hello
Fot. XL Recordings

Adele bije kolejny rekord! Ma podpisać kontrakt na 90 milionów funtów (czyli ok. 517 milionów złotych). Najwyższy w historii brytyjskiej muzyki. W ten sposób prawie podwoi swoją i tak już imponującą fortunę.

Brytyjska piosenkarka nie przestaje zadziwiać. Na rynek fonograficzny wkroczyła jak huragan w 2008 roku, bijąc rekord za rekordem. Jej singiel „Hello” znalazł się na szczycie list przebojów w 102 krajach. Teledysk do tego utworu na YouTube obejrzano ponad 106 milionów razy zaledwie w 6 dni. Sama wokalistka zadziwia skromnością. Gdy w 2015 po kilku latach przerwy wychodził jej nowy krążek „25” w wywiadzie wyznała: „Byłam przerażona, że nikt już nie będzie mną zainteresowany”. Trzecia płyta w karierze sprzedała się już w 19 milionów egzemplarzy (to aż kilkukrotnie więcej niż nagrania innych popularnych gwiazd, jak Taylor Swift czy Ed Sheeran) powodując, że gwiazda od zeszłego roku zarobiła 50 milionów funtów. Wydaje się, że popularność brytyjskiej artystki wciąż rośnie. Teraz do długiej listy osiągnięć, na której są już Oscar i 8 nagród Grammy prawdopodobnie dołączy kolejny rekord finansowy.

Suma zaproponowana 28-letniej gwieździe pobije dotychczasowy rekord - 80 milionów funtów, które w 2002 roku wytwórnia EMI zaproponowała Robbiemu Williamsowi. Warto też wspomnieć, że dotychczas wokalistką z najwyższym kontraktem była Whitney Houston, której Arista wypłaciła 70 milionów funtów.

Jak podaje „The Sun” kontrakt Adele został wynegocjowany przez jej menadżera Jonathana Dickensa z koncernem Sony, który będzie reprezentował gwiazdę na całym świecie. Podobno rozmowy trwały kilka lat. Na pewno nie bez znaczenia dla nich był fakt, że majątek wokalistki przez „Sunday Times” został oszacowany na 85 milionów funtów.

Co nowy kontrakt da wokalistce? Znawca rynku fonograficznego Tim Ingham stwierdził, że to idealny moment dla Adele, by związać się z dużym graczem na rynku.
- Adele do tej pory była związana z niezależną wytwórnią i zdobyła sławę na własnych warunkach. Teraz gdy już jej się to udało, wie kim jest i jaką chce tworzyć muzykę, nikt nie będzie jej mówił, co ma robić - to idealny moment, na podpisanie kontraktu z dużą wytwórnią. Nie straci kontroli nad swoją karierą i dostanie promocję na wysokim poziomie. A z perspektywy Sony Adele to gwarancja sukcesu - skomentował.

Media podkreślają, że kontrakt o takiej wysokości to rzecz wyjątkowa w erze internetowego piractwa i streamingu, które spowodowały radykalny spadek sprzedaży albumów.

 

Właśnie ukazał się kolejny teledysk promujący "25", do piosenki "Send My Love (To Your New Lover)".


 

Dla porównania: najwyższe kontrakty w historii muzyki na świecie:
1. Michael Jackson - 164 milionów funtów z Sony w 2010
2. U2 - 130 milionów funtów z Polydor w 1993
3. Jay Z -  95 milionów funtów z Live Nation w 2008
4. Robbie Williams - 80 milionów funtów z EMI w 2002
5. Bruce Springsteen - 75 milionów funtów z Columbią w 2005
6. Whitney Houston - 70 milionów funtów z Aristą w 2001
7. Madonna - 64 milionów funtów z Live Nation w 2007
8. REM - 50 milionów funtów z Warner Bros w 1996
9. Mariah Carey - 50 milionów funtów z Virgin w 2001
10. Sir Elton John - 42 milionów funtów z Polygram w 1996

 

Polecamy też: "Wszyscy będą rozczarowani, że jestem szczęśliwa?" - Adele opowiada o związku, macierzyństwie i sławie.

TAGI #Adele

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Tylko w VIVIE! inspirująca rozmowa z KATARZYNĄ SKRZYNECKĄ o tym, dlaczego postanowiła wrócić do figury 30-latki. „Prezes” ROBERT GÓRSKI i MONIKA SOBIEŃ-GÓRSKA o tym, czy ich życie przypomina… kabaret. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI o tym, co robi, kiedy cały dom zaśnie.