Dakota Johnson MT
Fot. East News
O NIEJ JEST GŁOŚNO

To ona wcieliła się postać Anastasi Steele w „Ciemniejszej stronie Greya”. Kim jest Dakota Johnson?

Weronika Bruździak-Gębura 9 lutego 2017 09:15
Dakota Johnson MT
Fot. East News

Dakota Johnson jest znana głównie dzięki roli w „Pięćdziesięciu twarzach Greya”. Jednak jej przygoda z kinem nie jest przypadkowa. W końcu Johnson pochodzi z wyjątkowo aktorskiej rodziny.

O 27-letniej Dakocie Johnson świat usłyszał w 2013 roku, kiedy E. L. James ogłosiła, że aktorka wcieli się w postać Anastasi Steele z „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. W piątek zobaczymy ją w kolejnej części,  gdy do kin wejdzie „Ciemniejsza strona Greya”.

Aktorskie korzenie

Dakota Johnson od dziecka była otoczona aktorami, wliczając w to rodziców. Jest córką Melanie Grffith i Dona Johnsona, zaś jej ojczymem jest Antonio Banderas, z którym jej matka związała się po drugim rozwodzie z Johnsonem. Zresztą, jej dziadkowie od strony matki też byli aktorami: Tippi Hedren (znana z „Ptaków” Alfreda Hitchcocka) i Peter Griffith.

Johnson ma sześcioro przyrodniego rodzeństwa: Stellę Banderas i Alexandra Bauera (od strony matki) oraz Athertona Grace, Jaspera Breckenridge, Deacona Jamesa i Jesse'ego Wayne'a (od strony ojca).

Polecamy też: Już jest! Zobacz jeszcze bardziej mroczny i pełen namiętności zwiastun „Ciemniejszej strony Greya’’​

Nie zawsze chciała być aktorką

Dakota Johnson urodziła się w Teksasie w 1989 roku. Jako dziecko wcale nie chciała być aktorką, tylko tancerką, a później modelką. Wszystko za sprawą sesji zdjęciowej z udziałem dzieci celebrytów, w której wystąpiła dla magazynu „Teen Vogue” jako 12-latka. Jej marzenia się spełniły, gdy w 2006 roku podpisała kontrakt z agencją IMG Models. Trzy lata później reklamowała jeansy marki MANGO.

W 2006 roku Dakota Johnson otrzymała tytuł Miss Złotych Globów. Ten sam zaszczyt w 1975 roku przypadł jej mamie, Melanie Griffith. Tym samym Griffith i Johnson zostały pierwszą matką i córką w historii Złotych Globów, które pełniły tę funkcję.

Jednak Dakota Johnson nie była bezproblemową nastolatką. W 2007 roku spędziła miesiąc na odwyku w Malibu w klinice dla nastolatków uzależnionych od alkoholu i nakrotyków.

Początki kariery

Zadebiutowała w 1999 roku w filmie „Wariatka z Alabamy”, w którym wystąpiła u boku mamy i przyrodniej siostry Stelli. Za kamerą stanął jej ojczym, Antonio Banderas. Jak na razie ma koncie 24 role, ale coraz chętniej jest zatrudniana do kolejnych produkcji.

Jak do tej pory nie ma na koncie większych sukcesów - nigdy nie była nominowana do Złotych Globów ani do Oscarów. Wygrała za to dwie Złote Maliny za film „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Jednak w zeszłym roku Dakota Johnson została doceniona przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) i nazwana „największą aktorską nadzieją kina”.

Polecamy też: Zniewalająco przystojny i tajemniczy. Kim jest Jamie Dornan, filmowy Christian Grey?​

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?