Beata Szydło
Fot. Facebook KPM
O TYM SIĘ MÓWI

„Jako obywatele przed organami sprawiedliwości jesteśmy równi”. Beata Szydło napisała list do kierowcy seicento

Olga Figaszewska 16 lutego 2017 14:45
Beata Szydło
Fot. Facebook KPM

O wypadku z udziałem kolumny rządowej i stanie zdrowia polskiej premier mówiły media na całym świecie. W środę Beata Szydło napisała list do 21-letniego kierowcy fiata, który w ubiegły piątek brał udział w zdarzeniu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty nieumyślnego spowodowania wypadku i przyznał się do winy. Co znalazło się w liście?

Zobacz też: Anja Rubik broni prawa do aborcji! Zobacz, co napisała w mocnym liście do Beaty Szydło

Informację o liście potwierdziła potwierdziła szefowa gabinetu pani premier - Elżbieta Witek. Badaniem przyczyn wypadku zajęły się już odpowiednie służby. Jednak wokół samego wypadku i osoby kierowcy seicento, zrodził się już medialny szum. Pojawiają się również próby upolityczniania sprawy.

List Beaty Szydło

Beata Szydło ma dwóch synów i jak każda matka, rozumie co przeżywa obecnie mężczyzna, a także cała jego rodzina. „(…)wyobrażam sobie co Pan i Pana bliscy teraz czujecie. Samo to zdarzenie jest przeżyciem trudnym i stresującym. W naszej sytuacji dodatkowo te emocje są potęgowane przez zainteresowanie sprawą opinii publicznej” — napisała premier.

Według Beaty Szydło, wypadek został spowodowany splotem nieszczęśliwych okoliczności, których nigdy nie da się przewidzieć. Wyraziła zrozumienie co do obaw kierowcy w kwestii prowadzonego postępowania i zapewniła, że oboje będą traktowani równo. „Rozumiem, że podświadomie może się Pan obawiać, że w związku z pełnioną przeze mnie funkcją, w postępowaniu nie będziemy traktowani równo. Piszę do Pana także, żeby zapewnić, że z mojej strony jest oczekiwanie, że ta sprawa będzie potraktowana jak każde inne takie zdarzenie”. Podkreśliła przy tym, że wszczęte postępowanie będzie przeprowadzone rzetelnie, zgodnie z prawem. Niezależnie od pełnionej funkcji, wszyscy obywatele są równi.

Elżbieta Witek w rozmowie z TVP Info zaapelowała do polityków opozycji, by nie upolityczniali sprawy wypadku„Trwa dochodzenie, niech dzieje się ono poza politycznym szumem. Dla dobra tego człowieka należy tę sprawę pozostawić policji i prokuraturze”. W swoim liście do zaistniałej sytuacji odwołała się Beata Szydło: „(...) niektórzy z polityków partii opozycyjnych to nieszczęśliwe zdarzenie próbują wykorzystać do swoich partykularnych interesów”. Przyznała, że działania te są nieuczciwe i haniebne. „Życzmy sobie wzajemnie, by ta sprawa jak najszybciej została wyjaśniona, nie powodując niepotrzebnych emocji” — dodała.

Wypadek pod Oświęcimiem

Do zdarzenia doszło w piątek, około godziny 18:30.  W wypadku oprócz pani Premier, ranni zostali także dwaj funkcjonariusze BOR i kierowca samochodu szefowej rządu. Wiadomo, że do kolizji doszło w momencie, gdy rządowe uprzywilejowane auto starało się uniknąć zderzenia z samochodem osobowym. Zjeżdżając z jezdni, uderzyło w drzewo. Kierowca fiata seicento miał przepuścić podczas wyprzedzania pierwszy samochód z kolumny. Nie zauważył kolejnego auta, dlatego zaczął wykonywać manewr skrętu w lewo. Beata Szydło została przetransportowana do szpitala w Warszawie, po wcześniej odbytych badaniach w Oświęcimiu. Jej życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo, a stan był stabilny.

Krakowska prokuratura postawiła już 21-latkowi zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku. Na konferencji prasowej poinformowano o szczegółach postępowania. Kierowca seicento nie zachował ostrożności. Przy wykonywaniu manewru skrętu w lewo nie użył kierunkowskazu i nie ustąpił pierwszeństwa uprzywilejowanym samochodom, które poruszały się z włączoną sygnalizacją świetlną i dźwiękową.

Zobacz też: O wypadku Beaty Szydło piszą media na całym świecie. Jaki jest stan polskiej premier?

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?