The Rolling Stones, Mick Jagger
Fot. MAT. PRASOWE/REBEKA BRYLEWSKI/UNIVERSAL MUSIC
O TYM SIĘ MÓWI

The Rolling Stones wracają! Po 11 latach wydają płytę. Kiedy premiera?

Konrad Szczęsny 6 października 2016 14:24
The Rolling Stones, Mick Jagger
Fot. MAT. PRASOWE/REBEKA BRYLEWSKI/UNIVERSAL MUSIC

To jeden z najgorętszych newsów ostatnich dni. Członkowie kultowego The Rolling Stones potwierdzili za pośrednictwem Twittera, że niebawem ich fani będą mieli powody do radości. Po 11 latach zdecydowali się wydać płytę!

10-sekundowe wideo, które dokumentuje grę członków zespołu na instrumentach, zostało podpisane "6 października". Domysły sympatyków grupy szybko potwierdził producent Don Was, który zdradził, że longplay powstał w zaledwie trzy dni, bez dodatkowej obróbki! Wszystko po to, by fani mogli cieszyć się jego surowym brzmieniem. Na krążku można spodziewać się bluesowych rytmów, wśród gości, którzy pracowali nad nim z grupą, znalazł się m.in. Eric Clapton.

Zagadka rozwiązała się. Zespół oficjalnie ogłosił, że pierwszy po 11 latach krążek trafi do sklepów w grudniu. Płyta nosi tytuł "Blues & Lonesome" i zapowiadany jest jako powrót do bluesowych korzeni Stonesów. "Nagraliśmy 11 bluesów w dwa dni" - mówił przed wakacjami Ronnie Wood magazynowi "Rolling Stone". "Brzmią naprawdę dobrze. Mieliśmy jedną sesję przed Bożym Narodzeniem i prawdopodobnie zrobimy ich więcej" - mówił o nowych kompozycjach Mick Jagger w BBC 6 Music.

Jednak nie będą to autorskie utwory. Okazuje się, że muzycy postanowili uwiecznić na longplay nowe wersje bluesowych piosenek, na jakich wychowali się muzycy Rolling Stones (m.in. utwory Howlin' Wolfa i Little Waltera). W dwóch utworach gościnnie zagrał gitarzysta Eric Clapton, który w pobliskim studiu pracował wówczas nad swoim albumem.

Wybrany na utwór promujący "Just Your Fool" pochodzi z repertuaru Buddy'ego Johnsona. Swoją wersję w stylu chicagowskiego bluesa w 1960 r. nagrał Little Walter.

Za produkcję odpowiada Don Was oraz duet Jagger/Richards. Płytę nagrano w grudniu 2015 r. podczas trwającej trzy dni sesji w British Grove Studios w Londynie.  Całość miała być "spontaniczna" i nagrana na żywo w studiu bez dodatkowych nakładek.

Czwórce Jagger, Richards, Wood i Watts towarzyszyli starzy znajomi od lat wspierający zespół podczas koncertów: Darryl Jones (bas), Chuck Leavell (klawisze) i Matt Clifford (klawisze).

Oto szczegóły płyty "Blues & Lonesome":

1. "Just Your Fool"
2. "Commit A Crime"
3. "Blue And Lonesome"
4. "All Of Your Love"
5. "I Gotta Go"
6. "Everybody Knows About My Good Thing"
7. "Ride 'Em On Down"
8. "Hate To See You Go"
9. "Hoo Doo Blues"
10. "Little Rain"
11. "Just Like I Treat You"
12. "I Can't Quit You Baby"

Ostatni studyjny album The Rolling Stones to "A Bigger Bang" z 2005 roku.

Polecamy też: „Starzeją się jak inni. Ale gdy zaczynają grać, dzieją się cuda!”. Rolling Stones ma już 54 lata!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.