Weronika Kostyra 9 maja 2016 17:42
1/5
Kayah, 20 lat płyty "Kamień"
Copyright @Materiały prasowe
1/5

Album „Kamień” był pierwszą autorską płytą Kayah. Został wydany ponad 20 lat temu, 5 listopada 1995 roku, czyli równo w 28 urodziny Kayah, i do tej pory jest jednym z ważniejszych w dorobku artystki. W listopadzie ukazała się jego jubileuszowa reedycja „Kamień – 20th Anniversary Edition”. Dziś Kayah zaprezentuje materiał z niej na wyjątkowym jubileuszowym koncercie w Teatrze Muzycznym ROMA.

 

Obecnie Kayah ma w dorobku już 10 albumów studyjnych, ale „Kamień” uważa za swój prawdziwy debiut, ponieważ płyta została przez nią w całości napisana i wyprodukowana. Dziś zmierzy się z przeszłością i ponowne wykona utwory z początku kariery. To dzięki nim Kayah zyskała popularność i stała się cenioną artystką. Album „Kamień” zdobył bardzo pozytywne recenzje, a sama Kayah otrzymała dzięki niemu pierwszego Fryderyka dla Najlepszej Wokalistki Roku. To wyjątkowa płyta dla wielu osób – także dla fanów.

 

Z okazji jubileuszu przypominamy w galerii także piękną sesję zdjęciową artystki dla VIVY! z 2009 roku, w której wystąpiła razem ze swoim synem, Rochem. Pomimo upływu lat artystka pozostaje niezmiennie piękna i wierna swojemu stylowi.

 

Zobacz także: "Jestem dojrzałą kobietą, świadomą własnej wartości". Kayah kończy dziś 48 lat

2/5
Kayah, Viva! październik 2009
Copyright @Magda Wunsche & Samsel/Kayax
2/5

Płyta „Kamień”  łączy soul z jazzem i R&B. W jej nagraniu wzięło udział wielu muzyków m.in. Michał Urbaniak, Filip Sojka, José Torres, Krzysztof Herdzin,  Krzysztof Pszona i Artur Affek. Album okazał się przebojem i sprzedał się w ponad 60 tysiącach egzemplarzy oraz zdobył status złotej płyty. Podczas dzisiejszego koncertu nie zabraknie najbardziej znanych utworów z płyty w ciekawych aranżacjach, takich jak "Fleciki", "Nawet deszcz", "Santana", "Jestem kamieniem" oraz "Jak liść". Kayah towarzyszyć będą wyjątkowi muzycy.

3/5
Kayah z synem Rochem, Viva! październik 2009
Copyright @Magda Wunsche & Samsel/Kayax
3/5

Utwór „Jak liść” z płyty "Kamień" znalazł się już wcześniej na albumie „Bez prądu” zespołu Republika w 1993. Miał wtedy inny tytuł: "Mówili o mnie". Kayah zaśpiewała go także na Festiwalu Piosenki w Sopocie i zdobyła pierwsze miejsce.

4/5
Kayah, Viva! październik 2009
Copyright @Magda Wunsche & Samsel/Kayax
4/5

Nagrody związane z albumem "Kamień:

Najważniejszym dowodem uznania był Fryderyk, nagroda polskiego przemysłu fonograficznego, w kategorii wokalistka roku dla Kayah. Sama płyta „Kamień” była również nominowana w kategorii najlepszy album popowy. Z kolei utwór "Ja chcę ciebie" zdobył nagrodę burmistrza miasta na Festiwalu Piosenki w Opolu w 1994 roku. Poza tym na konkursie Festiwalu Krajów Nadbałtyckich Kayah zajęła za nią II miejsce.

 

5/5
Kayah z synem Rochem, Viva! październik 2009
Copyright @Magda Wunsche & Samsel/Kayax
5/5

Lista utworów z albumu "Kamień" Kayah:
„Nawet deszcz”, „Tam będę”, „Bo czasem”, „Pod tym samym niebem”, „Ja chcę ciebie”, „Smutna kobieta”, „Fleciki”, „Jak liść”, „Cień anioła stróża”, „Santana”, „Jestem kamieniem”

 

Zobacz także: "Jestem dojrzałą kobietą, świadomą własnej wartości". Kayah kończy dziś 48 lat

TAGI #Kayah

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.