Opole 2022: Premiery. Karolina Lizer, Wanda Kwietniewska, 18.06.2022 rok
Fot. Lukasz Kalinowski/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Opole 2022: Karolina Lizer zwyciężczynią Premier! Koncert w ogniu krytyki

Internauci są bezlitośni dla poziomu zaprezentowanych utworów

Konrad Szczęsny 19 czerwca 2022 10:11
Opole 2022: Premiery. Karolina Lizer, Wanda Kwietniewska, 18.06.2022 rok
Fot. Lukasz Kalinowski/East News

Za nami koncert Premier w ramach 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Jego zwyciężczynią okazała się Karolina Lizer, której interpretację utworu „Czysta woda” zgodnie uznali za najlepszą zarówno widzowie, jak i jurorzy z regionalnych ośrodków TVP. Ale sam koncert nie wzbudził w widzach wielkiego entuzjazmu. „Poziom dramatyczny”, piszą wprost w mediach społecznościowych.

Opole 2022: Karolina Lizer bezkonkurencyjna. Zgarnęła niemal wszystkie nagrody

25-latka zgarnęła na festiwalu niemal wszystkie statuetki. Po zaprezentowaniu 10 utworów połączono się z szesnastoma lokalnymi ośrodkami TVP w całej Polsce - każdy z nich przyznawał punkty najlepszym zdaniem jurorów piosenkom. Zwyciężczynią okazała się właśnie Karolina Lizer za wykonanie „Czystej wody” – w brzmieniu folkowej, przywodzącej też na myśl klimaty bałkańskie, zaś w warstwie tekstowej odnoszącej się do czasu dzieciństwa i wspomnień z nim związanych.

Po występie interwałowym, w którym utwory „River”, „Światłocienie” i „Prometeusz” wykonał reprezentant Polski na tegorocznej Eurowizji i laureat głosowania publiczności zeszłorocznych Premier Krystian Ochman, przyszedł czas na ogłoszenie werdyktu ZAIKSu. Zrobiła to w imieniu członków organizacji Wanda Kwietniewska. I tak statuetkę za najlepszy tekst otrzymali... Karolina Lizer i Tomasz Kordeusz, autorzy „Czystej wody”. Natomiast za najlepszy w warstwie muzycznej uznano utwór „Tylko tu”, wykonywany na opolskiej scenie przez Sonię Maselik. 

Ostatnim, ale i najważniejszym werdyktem był ten wydany przez widzów. I tutaj Karolina Lizer nie miała sobie równych: zwyciężyła, w pokonanym polu pozostawiając m.in. zespół Anka, którego liderką jest była wokalistka Ich Troje Anna Świątczak, Stanisławę Celińską i Wojciecha Cugowskiego. W nagrodę po raz kolejny wykonała konkursowy utwór „Czysta woda”.

Czytaj także: Steczkowska, Mlynkova, Cichopek. Plejada gwiazd na 59. Festiwalu w Opolu 2022!

Opole 2022: Premiery. Karolina Lizer, Wanda Kwietniewska, 18.06.2022 rok
Fot. Lukasz Kalinowski/East News

Opole 2022: Premiery. Karolina Lizer, Wanda Kwietniewska, 18.06.2022 rok

Opole 2022: Premiery. Karolina Lizer z nagrodami, 18.06.2022 rok
Fot. Lukasz Kalinowski/East News

Opole 2022: Premiery. Karolina Lizer z nagrodami, 18.06.2022 rok

Opole 2022: kim jest Karolina Lizer, wykonawczyni piosenki „Czysta woda”?

Przyszła na świat 3 marca 1997 roku w Warszawie i z tym miastem związana jest na co dzień. Karolina Lizer odebrała gruntowne muzyczne wykształcenie w Państwowej Szkole Muzycznej numer 3 imienia J. Zarębskiego w klasie Fortepianu Marii Kofman, Państwowej Ogólnokształcącej Eksperymentalnej Zintegrowanej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie Klawesynu oraz Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. J. Elsnera w klasie klawesynu Lilianny Stawarz. Jak zatem widać nie tylko śpiewa, lecz także z powodzeniem gra na kilku instrumentach. 

Swój warsztat wokalny szkoliła przez wiele lat m.in. w Szkole Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego oraz Autorskiej Szkole Musicalowej M. Pawłowskiego przy Teatrze Roma. Wykonuje m.in. standardy jazzowe, ale bliska jest jej także muzyka folkowa: wszystko dlatego, że duszą część życia spędziła na mazurskiej wsi. Jak sama podkreśla w wywiadach, miało to duży wpływ na rozwój jej wrażliwości muzycznej. W 2020 roku wystąpiła w opolskich Debiutach. W tym samym roku wzięła również udział w jednym z odcinków „Szansy na sukces”.

Rywalizacja nie jest jej obca. Pojawiła się na kilku festiwalach, w tym m.in. tych promujących muzykę żydowską. W lutym tego roku walczyła o reprezentowanie Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem... „Czysta woda”, który zachwycił publiczność i jurorów w Opolu. Z piosenką tą uplasowała się jednak wówczas dopiero na piątym miejscu.

Karolina Lizer wydała już debiutancki krążek. Płyta nosi tytuł „Lśniąca. Łąkowe historie” i na rynku ukazała się w sierpniu 2021 roku. Co ciekawe, 25-latka studiowała weterynarię. Jest również wokalistką zespołu pieśni i tańca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pozostaje aktywna w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie śledzi ponad 1400 osób, zaś ten na Facebooku ponad 1600 internautów. Tam również znajdują się szczegółowe informacje, dotyczące koncertów młodej wokalistki.

Niestety, sukces Karoliny Lizer nieco przyćmiły komentarze, dotyczące poziomu opolskich Premier...

Czytaj także: Edyta Górniak: „15 lat okłamywałam całą Polskę”. Chodzi o Elżbietę Zapendowską

Opole 2022: Premiery w ogniu krytyki 

Już po publikacji stawki konkursu pojawiły się głosy, że wyselekcjonowani przez komisję artyści są w znakomitej większości (poza Stanisławą Celińską, Wojciechem Cugowskim i byłą wokalistką Ich Troje Anną Świątczak) mało znani i nie oddają tego, co dzieje się na polskiej scenie muzycznej. Pozostawało wierzyć, że zakwalifikowane piosenki zrekompensują pewne rozczarowanie.

Ale tak się nie stało. Internauci, publikujący komentarze w mediach społecznościowych nie ukrywają rozczarowania. „Poziom dramatyczny”, „Dramat te piosenki, z czego tu wybierać, skoro każda gorsza od poprzedniej?”, „Fałsz za fałszem”, „Coś strasznego, muzyka swoje, ona swoje...”, „To są premiery, czy debiuty, bo nie mogę rozróżnić?”, pisano na Twitterze.

Również format głosowania jurorów wywołał mieszane odczucia. Pojawiły się oskarżenia, że jest to kopia formuły z Konkursu Piosenki Eurowizji. 

„Opole umiera”, „Eurowizja - to nawet nie jest ona!”, „Podróba Eurowizji. Przynajmniej tu wygra Polska”, drwili.

Zgadzasz się?  

Czytaj także: Stanisława Celińska – jej jedyne małżeństwo z aktorem Andrzejem Mrowcem zakończyło się rozwodem

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.