O NIM JEST GŁOŚNO!

Biseksualista, który był prześladowany w młodości. Kim jest Duncan Laurence?

Zwycięzca Eurowizji 2019 ma za sobą traumatyczne doświadczenia z przeszłości....

Konrad Szczęsny 2 czerwca 2019 07:01

W wielkim stylu wygrał 64. Konkursu Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbywał się w maju w Tel Awiwie. Tym samym zapewnił swojemu krajowi, Holandii, trofeum po 44. latach od ostatniego tryumfu. Duncan Laurence ma zaledwie 25 lat, jednak bagażem jego doświadczeń można by obdzielić kilka osób. Kim jest twórca hitu Arcade, który podbił serca europejskiej publiczności?

Smutna młodość, dochodzenie do tożsamości - kim jest Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019?

Przyszedł na świat 11 kwietnia 1994 roku w mieście Spijkenisse w południowej Holandii. Ten czas był dla niego szczególny: mimo widocznych zdolności, czuł się osamotniony. W jego rodzinnej miejscowości niewiele było miejsc przesiąkniętych muzyką i artyzmem.

„Dorastałem w mieście, w którym muzyka była obca. Nie było jej praktycznie w szkołach. Jednak to nie mogło mnie powstrzymać przed tworzeniem muzyki. W lokalnym teatrze była stara sala muzyczna. Chodziłem tam, grałem na fortepianie, pisałem piosenki i wiersze. Pamiętam, jakby to było wczoraj”, zwierzał się w jednym z wywiadów.

Od najmłodszych lat łączyła go wyjątkowa więź z rodzicami, szczególnie z mamą. Co ciekawe, jego pseudonim sceniczny (naprawdę nazywa się Duncan de Moor), a dokładniej człon „Laurence”, to właśnie hołd złożony mamie.

„Mam nadzieję, że nie wprawiłem Was w zakłopotanie, zmieniając swój pseudonim artystyczny. Nie zrobiłem tego dlatego, że nie lubię mojego nazwiska, ale dlatego, że chcę uhonorować moją matkę. Laurence jest odniesieniem do jej drugiego imienia. Jest jedną z najsilniejszych, najbardziej serdecznych i najpiękniejszych osób, jakie znam. Wiem. To właśnie oznacza Laurence”, pisał do swoich fanów w listopadzie 2016 roku.

W dzieciństwie i wczesnej młodości padł ofiarą rówieśników z uwagi na swoją posturę. Był osobą zmagającą się z nadwagą, przez co koledzy w szkole wytykali go palcami. 

„Muzyka była bezpieczną przystanią, miejscem, w którym nie byłem niepewny i moje emocje były wolne”, podkreślał po latach.

Duncan już od dziecka wykazywał zdolności muzyczne, kształcił się m.in. w Akademię Rockowej w Tilburgu, na wydziale wokalnym, uczestniczył również w warsztatach wokalnych w Londynie i Sztokholmie. Jednak przełom w jego karierze przyszedł dopiero w 2014 roku...

Duncan Laurence - kariera, The Voice of Holland, Eurowizja

Wtedy to 20-latek wziął udział w przesłuchaniach do piątej edycji The Voice of Holland. Brawurowo wykonał utwór Sing, dzięki czemu znalazł się w drużynie uznanej na lokalnym rynku Ilse DeLange. Warto dodać, że reprezentowała ona Holandię w 49. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbywał się wówczas w Kopenhadze, jako połowa duetu The Common Linnets. Z utworem Calm after the storm kraj uplasował się na znakomitym drugim miejscu, zdobywając m.in. 12 punktów z Polski.

Duncan w The Voice of Holland dotarł do półfinału. Jednak jego mentorka słynie z tego, że utrzymuje kontakt ze swoimi podopiecznymi po zakończeniu programu. Na specjalnej platformie wirtualnej zamieszczają oni autorskie kompozycje. To właśnie dzięki temu utwór Arcade został zaprezentowany na scenie w Tel Awiwie. Gdy Ilse DeLange usłyszała go po raz pierwszy, skontaktowała się z Duncanem Laurencem i publicznym holenderskim nadawcą. Zasiadała wówczas w komisji, która miała znaleźć idealną piosenkę na Eurowizję. Przedstawiła kompozycję innym członkom jury, którzy jednogłośnie podjęli decyzję, że powinna ona reprezentować kraj w konkursie. Tak też się stało, mimo że przez kilka miesięcy decyzja była utrzymywana w ścisłej tajemnicy...

Duncan Laurence - życie prywatne. Biseksualizm, partner, rodzina

Jeszcze zanim Duncan Laurence został ogłoszony reprezentantem Holandii, zrobiło się o nim głośno w lokalnej prasie. 22 października 2018 roku opublikował na profilach w mediach społecznościowych status, w którym potwierdził, że jest osobą biseksualną.

„Niektórzy mówią, że kochają...”. To fragment znakomitej piosenki Bette Midler. Dla mnie miłość nie ma granic, a zwłaszcza nie ma płci. Kilka lat temu zadeklarowałem się jako osoba biseksualna. To była najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłem w życiu. Nie dlatego, że chcę oszukiwać zarówno dziewczyny, jak i chłopców, nie dlatego, że nie potrafię wybrać... Wręcz przeciwnie: mój wybór jest prosty. Zakochuję się w osobie. I jakież mam szczęście, że znalazłem tę właściwą kilka miesięcy temu. Chcesz porozmawiać o byciu bi? Zmagasz się ze swoją seksualnością? Zawsze możesz wysłać mi prywatną wiadomość. Wspierajmy się nawzajem ❤️”, zaapelował Duncan Laurence.

Natomiast w trakcie konferencji prasowej po wygranej w Tel Awiwie złożył płomienną deklarację przed zgromadzonymi dziennikarzami.

„Jestem kimś więcej niż tylko artystą. Jestem człowiekiem, jestem biseksualistą, jestem muzykiem. Jestem dumny z tego, że mogłem pokazać, kim jestem”, wyznał wyraźnie rozemocjonowany.

Na miejscu w Izraelu Duncana wspierali jego rodzice oraz młodszy brat. Cieszyli się dużą popularnością wśród miejscowej prasowy, udzielili nawet kilku wywiadów. Podkreślali, że są niezwykle dumni z syna.

Duncan Laurence w Polsce - wizyta w Dzień Dobry TVN i promocja Arcade

Po tym, jak zwyciężył w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji, Duncan Laurence wyruszył w europejską trasę promocyjną. W kilku krajach Europy, w tym m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech, promował utwór Arcade, który przyniósł mu zwycięstwo w majowym wydarzeniu. Udzielał wywiadów prasowych oraz radiowych.

W niedzielę 2 czerwca 2019 roku zawita do Polski. Porozmawia m.in. z dziennikarzem Dzień Dobry TVN, radia Eska oraz innymi przedstawicielami krajowej prasy. Miejmy nadzieję, że po jego wizycie piosenka, która zapewniła Holandii Grand Prix tegorocznej Eurowizji, na stałe zagości w rozgłośniach radiowych!

Zdjęcia Duncana Laurenca możesz zobaczyć w galerii  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Dziś wypada 3. rocznica ich ślubu. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Wydanie La Dolce VIVA!, a w nim: Ania Starmach, jurorka polskich edycji MasterChef oraz MasterChef Junior, o związkach – tych rodzinnych oraz ze sztuką i kuchnią. Piotr Adamczyk naszym przewodnikiem po Rzymie. Jak to się dzieje, że Monica Bellucci z każdym rokiem staje się… piękniejsza. Włoszka Tessa Capponi-Borawska o arystokratycznych korzeniach i o tym, kto zaszczepił jej pasję gotowania.