Zwycięzca Eurowizji 2019 będzie dziś gościem „The Voice”

Konrad Szczęsny 23 listopada 2019 18:12

W wielkim stylu wygrał 64. Konkursu Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbywał się w maju w Tel Awiwie. Tym samym zapewnił swojemu krajowi, Holandii, trofeum po 44. latach od ostatniego tryumfu. Duncan Laurence ma zaledwie 25 lat, jednak bagażem jego doświadczeń można by obdzielić kilka osób. Kim jest twórca hitu Arcade, który podbił serca europejskiej publiczności? Holender będzie dziś gościem The Voice of Poland.

Smutna młodość, dochodzenie do tożsamości - kim jest Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019?

Przyszedł na świat 11 kwietnia 1994 roku w mieście Spijkenisse w południowej Holandii. Ten czas był dla niego szczególny: mimo widocznych zdolności, czuł się osamotniony. W jego rodzinnej miejscowości niewiele było miejsc przesiąkniętych muzyką i artyzmem.

„Dorastałem w mieście, w którym muzyka była obca. Nie było jej praktycznie w szkołach. Jednak to nie mogło mnie powstrzymać przed tworzeniem muzyki. W lokalnym teatrze była stara sala muzyczna. Chodziłem tam, grałem na fortepianie, pisałem piosenki i wiersze. Pamiętam, jakby to było wczoraj”, zwierzał się w jednym z wywiadów.

Od najmłodszych lat łączyła go wyjątkowa więź z rodzicami, szczególnie z mamą. Co ciekawe, jego pseudonim sceniczny (naprawdę nazywa się Duncan de Moor), a dokładniej człon „Laurence”, to właśnie hołd złożony mamie.

„Mam nadzieję, że nie wprawiłem Was w zakłopotanie, zmieniając swój pseudonim artystyczny. Nie zrobiłem tego dlatego, że nie lubię mojego nazwiska, ale dlatego, że chcę uhonorować moją matkę. Laurence jest odniesieniem do jej drugiego imienia. Jest jedną z najsilniejszych, najbardziej serdecznych i najpiękniejszych osób, jakie znam. Wiem. To właśnie oznacza Laurence”, pisał do swoich fanów w listopadzie 2016 roku.

W dzieciństwie i wczesnej młodości padł ofiarą rówieśników z uwagi na swoją posturę. Był osobą zmagającą się z nadwagą, przez co koledzy w szkole wytykali go palcami. „Muzyka była bezpieczną przystanią, miejscem, w którym nie byłem niepewny i moje emocje były wolne”, podkreślał po latach.

Duncan już od dziecka wykazywał zdolności muzyczne, kształcił się m.in. w Akademię Rockowej w Tilburgu, na wydziale wokalnym, uczestniczył również w warsztatach wokalnych w Londynie i Sztokholmie. Jednak przełom w jego karierze przyszedł dopiero w 2014 roku...

Duncan Laurence - kariera, The Voice of Holland, Eurowizja

Wtedy to 20-latek wziął udział w przesłuchaniach do piątej edycji The Voice of Holland. Brawurowo wykonał utwór Sing, dzięki czemu znalazł się w drużynie uznanej na lokalnym rynku Ilse DeLange. Warto dodać, że reprezentowała ona Holandię w 49. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbywał się wówczas w Kopenhadze, jako połowa duetu The Common Linnets. Z utworem Calm after the storm kraj uplasował się na znakomitym drugim miejscu, zdobywając m.in. 12 punktów z Polski.

Duncan w The Voice of Holland dotarł do półfinału. Jednak jego mentorka słynie z tego, że utrzymuje kontakt ze swoimi podopiecznymi po zakończeniu programu. Na specjalnej platformie wirtualnej zamieszczają oni autorskie kompozycje. To właśnie dzięki temu utwór Arcade został zaprezentowany na scenie w Tel Awiwie. Gdy Ilse DeLange usłyszała go po raz pierwszy, skontaktowała się z Duncanem Laurencem i publicznym holenderskim nadawcą. Zasiadała wówczas w komisji, która miała znaleźć idealną piosenkę na Eurowizję. Przedstawiła kompozycję innym członkom jury, którzy jednogłośnie podjęli decyzję, że powinna ona reprezentować kraj w konkursie. Tak też się stało, mimo że przez kilka miesięcy decyzja była utrzymywana w ścisłej tajemnicy...

Duncan Laurence - życie prywatne. Biseksualizm, partner, rodzina

Jeszcze zanim Duncan Laurence został ogłoszony reprezentantem Holandii, zrobiło się o nim głośno w lokalnej prasie. 22 października 2018 roku opublikował na profilach w mediach społecznościowych status, w którym potwierdził, że jest osobą biseksualną.

„Niektórzy mówią, że kochają...”. To fragment znakomitej piosenki Bette Midler. Dla mnie miłość nie ma granic, a zwłaszcza nie ma płci. Kilka lat temu zadeklarowałem się jako osoba biseksualna. To była najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłem w życiu. Nie dlatego, że chcę oszukiwać zarówno dziewczyny, jak i chłopców, nie dlatego, że nie potrafię wybrać... Wręcz przeciwnie: mój wybór jest prosty. Zakochuję się w osobie. I jakież mam szczęście, że znalazłem tę właściwą kilka miesięcy temu. Chcesz porozmawiać o byciu bi? Zmagasz się ze swoją seksualnością? Zawsze możesz wysłać mi prywatną wiadomość. Wspierajmy się nawzajem ❤️”, zaapelował Duncan Laurence.

Natomiast w trakcie konferencji prasowej po wygranej w Tel Awiwie złożył płomienną deklarację przed zgromadzonymi dziennikarzami. „Jestem kimś więcej niż tylko artystą. Jestem człowiekiem, jestem biseksualistą, jestem muzykiem. Jestem dumny z tego, że mogłem pokazać, kim jestem”, wyznał wyraźnie rozemocjonowany.

Na miejscu w Izraelu Duncana wspierali jego rodzice oraz młodszy brat. Cieszyli się dużą popularnością wśród miejscowej prasowy, udzielili nawet kilku wywiadów. Podkreślali, że są niezwykle dumni z syna. W czasie Eurowizji 2019 piosenkarz był w związku z innym mężczyzną. Najnowsze informacje są jednak takie, para się rozstała.

Duncan Laurence w Polsce - wizyty w telewizji i koncert

Po tym, jak zwyciężył w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji, Duncan Laurence wyruszył w europejską trasę promocyjną. W kilku krajach Europy, w tym m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech, promował utwór Arcade, który przyniósł mu zwycięstwo w majowym wydarzeniu. Udzielał wywiadów prasowych oraz radiowych. W niedzielę 2 czerwca 2019 roku zawitał do Polski. Porozmawiał m.in. z dziennikarzami Dzień Dobry TVN, radia Eska oraz innymi przedstawicielami krajowej prasy. 

Druga wizyta utalentowanego Holendra w naszym kraju odbywa się właśnie teraz. Dziś wieczorem Duncan Laurence będzie gościem specjalnym programu The Voice of Poland, a już w poniedziałek 25 listopada 2019 w warszawskim klubie Proxima odbędzie się koncert 25-latka. Trasę promuje nowy singiel wokalisty Love Don't Hate It. Ostatnie bilety są jeszcze w sprzedaży.

Wy także kibicujecie zwycięzcy Eurowizji 2019? Zdjęcia Duncana Laurenca możesz zobaczyć w galerii  

1/9
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 - kim jest, co robi?
Copyright @Facebook @Duncan Laurence
1/9

Tak Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019, wyglądał w lutym 2017 roku.

2/9
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 - kim jest, co robi?
Copyright @Facebook @Duncan Laurence
2/9

Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019, nigdy nie ukrywał, że doświadczył w życiu szykan ze strony rówieśników przez swoją posturę (zmagał się z nadwagą).

3/9
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 - kim jest, co robi?
Copyright @Facebook @Duncan Laurence
3/9

Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019, w dzieciństwie na zdjęciu z mamą, która jest dla niego autorytetem.

4/9
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 - kim jest, co robi?
Copyright @Facebook @Duncan Laurence
4/9

Tak wyglądał Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019, gdy był dzieckiem. Na zdjęciu jego ukochana mama.

5/9
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 - kim jest, co robi?
Copyright @Facebook @Duncan Laurence
5/9

Duncana Laurence'a, zwycięzcę Eurowizji 2019, łączy z rodzicami silna więź. Na zdjęciu powyżej z tatą.

6/9
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 w barwach Holandii
Copyright @Thomas Hanses (EBU)
6/9

Duncan Laurence wygrał w tym roku Eurowizję w barwach Holandii. Jego kraj sięgnął po Grand Prix po 44 latach od ostatniego zwycięstwa. 

7/9
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 w barwach Holandii
Copyright @Thomas Hanses (EBU)
7/9

Duncan Laurence wygrał Eurowizję 2019, brawurowo wykonując autorską kompozycję Arcadektóra opowiada o nieszczęśliwej miłości. Inspiracją do jej stworzenia była historia z młodości 25-latka.

8/9
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 w barwach Holandii
Copyright @Thomas Hanses (EBU)
8/9

Duncan Laurence z trofeum 64. Konkursu Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbywał się w maju w Tel Awiwie.

9/9
Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019 w barwach Holandii
Copyright @Andres Putting (EBU)
9/9

Duncan Laurence w swoim kraju stał się bohaterem narodowym po tym, jak wygrał 64. Konkurs Piosenki Eurowizji. Gratulacje złożyli mu m.in. król Holandii oraz przedstawiciele rządu.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.