To mistrz skandali i kontrowersji

Konrad Szczęsny 12 czerwca 2018 18:29

Ma 34 lata, dziesiątki hitów na koncie i... łatkę skandalisty. O Donatanie zrobiło się znów głośno za sprawą incydentu, do którego doszło w trakcie tegorocznego festiwalu w Opolu. Producent, pozując z Edytą Górniak do zdjęć, dotknął w pewnym momencie jej prawego pośladka. Spotkało się to ze stanowczą i ostrą reakcją diwy, który wymierzyła mu policzek. Czy twórca hitu My, Słowianie zasłużył na miano najbardziej kontrowersyjnego muzyka polskiego show-biznesu ostatnich lat?

Kim jest Donatan, twórca hitu My, Słowianie: życie prywatne

Urodził się w 1984 roku, ma korzenie polsko-rosyjskie (od strony matki). Przez siedem lat mieszkał nawet w Taganrogu, obecnie Rosja. Prywatnie, od 2004 roku, pozostaje w związku małżeńskim, ale o jego partnerce nie wiadomo nic. Choć debiutancką płytę zatytułowaną Równonoc. Słowiańska dusza wydał w październiku 2012 roku, produkcją muzyki zajął się już 10 lat wcześniej. Na koncie ma współpracę m.in. z Pezetem, Małolatem i Chadą. 

Jednak ogólnopolski rozgłos i dużą rozpoznawalność przyniósł mu hit My, Słowianie, wydany na początku listopada 2013 roku, który nagrał razem z Cleo. Piosenka w krótkim czasie zyskała miliony odtworzeń w serwisie Youtube, dzięki czemu została wskazana w lutym 2014 roku jako polski reprezentant na Konkursie Piosenki Eurowizji 2014 w Kopenhadze, z którą w finale widowiska zajęli 14. miejsce.

Kontrowersje wokół Donatana: religia katolicka

Na fali popularności tygodnik Wprost przeprowadził z nim listopadzie 2013 roku wywiad, w którym padło pytanie o stosunek do religii katolickiej. Donatan nie krył wówczas swoich kontrowersyjnych poglądów w tej kwestii.

„Nasza kultura jest piękna, trzeba o niej mówić. Spójrz, w szkole uczysz się o Egipcjanach, Rzymianach, Sumerach, a niczego nie dowiadujesz się o nas samych. Duża w tym rola Kościoła Katolickiego, który chce nam wmówić, że przed chrystianizacją Polacy siedzieli na drzewach i jedli żołędzie. Narracja jest taka, że Słowianie byli prymitywni, a wyższą kulturę przyniósł nam św. Wojciech. Ten, który paląc ludzi zmuszał ich do przejścia na wiarę nie będącą naszą wiarą narodową. Katolicyzm jest wiarą przyniesioną. Kościół w Polsce to ambasadorstwo na rzecz zupełnie obcej kultury”, grzmiał.

Zadeklarował się jednocześnie jako wyznawca religii słowiańskiej, czyli rodzimowierstwa.

Donatan: kontrowersje, oskarżenia o seksizm, mizoginię i despotyzm

Już w kwietniu 2013 roku członkowie zespołu Percival oskarżyli Donatana, że odmówił im udziału w zyskach z nagranej płyty i bezpodstawnie przypisał sobie autorstwo utworów, zgłaszając je do Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, aby czerpać całość wpływów z tytułu tantiem.

Pod koniec 2013 roku w internecie swoje oskarżenia pod adresem producenta skierowała także kobieta, która miała wątpliwą przyjemność pracować przy teledyskach Donatana.

„...stanęło na tym, że mam wykonać makijaże 15-stu modelkom ! do pewnego teledysku...oczywiście dojechać na plan itp ....i wszystko niby ustalone, a tu nagle dostaje wiadomość, że "żebys miała jasność nie płace nikomu pieniędzy za to daję olbrzymia bazę promocyjną zamieszczając opis z linkiem pod teledyskiem. Przez to że mam najlepsze wyświetlenia w kraju taka forma daje ludziom którzy ze mną pracują świetny materiał do portfolio”, wyjawiła wówczas.

Sam Donatan sam podkreślał, że bezcenna jest w przypadku współpracy z nim darmowa promocja.

„Płacę po prostu moją promocją, tym, że wprowadzam dziewczyny w ten świat. Mają pełną bazę do działania i mogę z niej skorzystać”, tłumaczył w jednym z wywiadów.

Mówiąc o nim nie sposób nie wspomnieć o specyficznym podejściu producenta do kobiet. Modelki, które wylansował na salonach, czyli Olę Ciupę (robiła pranie na eurowizyjnej scenie), Paulę Tumalę (w trakcie eurowizyjnego występu ubijała masło), Luxurię Astaroth (wystąpiła w teledysk do My, Słowianie) nazywa swoimi „boszenkami”. Wielokrotnie podkreślał zresztą na swoim profilu na Facebooku i w wypowiedziach dla mediów ich walory fizyczne, co spotykało się z krytyką i oskarżeniami o seksizm i mizoginię.

Nie inaczej było w przypadku udziału Polski w Eurowizji w 2014 roku. Wtedy to zachodnie media nazywały prezentację autorstwa Donatana „softporno z polskiej wsi”, zaś o modelkach pisano, że „tych ruchów chyba nauczyły się w jednym z warszawskich klubów ze striptizem”. Producent bronił się w trakcie konferencji prasowych, że na wszystko spojrzeć należy z dużym dystansem i humorem, ponieważ to główne czynniki składowe utworu, z którym reprezentowano Polskę w stolicy Danii. Mało kogo jednak takie argumenty przekonały.

Po konkursie, który zapewnił duetowi Donatan i Cleo obecność w pierwszym szeregu, biorąc pod uwagę popularność w kraju, muzyk nie ukrywał, że w relacjach z podopiecznymi jest despotą.

„Jakieś plotki krążą o tym iż Cleo dostała propozycje i ma iść do tańca z gwiazdami...tatuś Donatan nic o tym nie wie i jest na NIE - a jeśli tatuś jest na nie to nic z tego nie będzie i nic się nie odbędzie KONIEC IMPREZY - napisał Donatan. Już widzę komentarze: "za kogo on się uważa", "jak on śmie" itd - ale mam to w pędzlu - tatuś jest tatuś!”, podkreślał w czerwcu 2014 roku.

Koniec końców Cleo pojawiła się w show Polsatu rok później, gdy zakończyła współpracę z producentem (choć od czasu do czasu zdarza jej się podjąć z nim pewne działania artystyczne).

Donatan w Opolu: bójka z menadżerem Michała Szpaka i dotknięcie pośladka Edyty Górniak

Festiwal w Opolu nie jest zbyt szczęśliwy dla Donatana. W 2015 roku, gdy brał udział w koncercie Premier z utworem Pełnia, wykonywanym przez Marylę Rodowicz, głośno było o bójce, do jakiej miało dojść między nim a menadżerem Michała Szpaka. Producent twierdził wówczas, że po prostu „stanął w obronie Maryli”, ponieważ „dla kobiet zawsze jest rycerski”.

Trudno uwierzyć w te zapewnienia patrząc na zachowanie Donatana względem Edyty Górniak w trakcie tegorocznego festiwalu w Opolu. Fakt, że dotknął jej pośladka sprawił, że diwa wymierzyła mu policzek i zdecydowała się definitywnie zerwać współpracę, mimo że muzyk zapewniał, iż wszystko było dokładnie zaplanowane i artystka miała świadomość, co się stanie, gdy staną na ściance i będą pozowali do zdjęć.

Trudno nie odnieść wrażenia, że takie tłumaczenie jest wynikiem pewnych uwarunkowań osobowościowych Donatana a nie zmowy przedstawicieli show-biznesu i ich niechęci względem jego osoby.  

1/5
Próba Donatana i Cleo na Eurowizji. Występ Polski na Eurowizji 2014
Copyright @eurovision.tv (promo)
1/5

Donatan zyskał największą popularność za sprawą hitu My, Słowianie, wydanego na początku listopada 2013 roku, który nagrał z Cleo. W maju 2014 roku reprezentowali oni z nim Polskę na Konkursie Piosenki Eurowizji w Kopenhadze.

(na zdjęciu z Paulą Tumalą, Olą Ciupą i Zuzanną Łapicką-Olbrychską).

2/5
Cleo i Donatan podczas drugiego dnia festiwalu w Opolu 2015
Copyright @ons
2/5

Drogi Donatana i Cleo rozeszły się w 2015 roku. Co jakiś czas zdarza im się jednak angażować we wspólny projekt muzyczny.

(na zdjęciu w Opolu w 2015 roku).

3/5
Robert Lewandowski i Donatan
Copyright @Instagram
3/5

Donatan prywatnie przyjaźni się z... Robertem Lewandowskim.

4/5
Edyta Górniak i Donatan MT
Copyright @Facebook
4/5

Donatan w listopadzie 2017 roku opublikował utwór Andromeda, który nagrał wspólnie z Edytą Górniak. Nagranie w krótkim czasie stało się ogólnopolskim hitem.

5/5
Edyta Górniak spoliczkowała Donatana na festiwalu w Opolu
Copyright @Instagram @edytagorniak, Screen za Pudelek.pl
5/5

Jednak na skutek incydentu na tegorocznym festiwalu w Opolu Edyta Górniak zerwała współpracę z Donatanem.

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.