Fot. materiały prasowe
Viva! Styl

Pełna kultura. Roman Praszyński poleca specjalnie dla viva.pl

MA 7 stycznia 2016 20:22
Fot. materiały prasowe

Książki, filmy, muzyka. W rubryce "Pełna kultura" najciekawsze nowości poleca dziennikarz "Vivy!", Roman Praszyński.

 

Okładka ksiązki Agnieszkia Osieckiej
Fot. materiały prasowe

Pijana życiem
 

To już trzeci tom wspomnień Agnieszki Osieckiej. „Dzienniki 1952”. Poetka zaczęła opisywać swoje życie jako dziewięciolatka i robiła to do śmierci. To najintymniejsze z wszystkich zapisków artystki.

 

Kochała zmianę. Zmieniała miejsca, kochanków, życie. Ta potrzeba była w niej od zawsze. W roku 1952 zrobiła maturę i zaczęła studia dziennikarskie. Wtedy właśnie zdała sobie sprawę z mechanizmu, który będzie kierował jej życiem. Nigdy nie zazna spokoju, bo dla niej spokój to śmierć. Pisała: "Jeżeli mówimy, że człowiek jest w życiu artystą, nieraz wielkim artystą, to Życie samo jest Sztuką. Starajmy się więc tworzyć ją i grać jak najpełniej, oddając najsubtelniejsze tony i barwy, aby następnie móc się nią upić i umrzeć pijanymi Życiem". To fascynująca lektura. Rzadka okazja do podpatrzenia, jak rodzi się twórca, co go kształtuje, jak z dziecka wyrasta świadomy człowiek. "Cieszymy się, że mama wreszcie przemówi własnym językiem. Zamiast mówić o niej bez jej wiedzy, wreszcie posłuchamy, co sama ma do powiedzenia o sobie i o innych", powiedziała o "Dziennikach" Agata Passent, córka poetki.

 

Agnieszka Osiecka, "Dzienniki 1952", trzeci tom z wielotomowej edycji. Prószyński i S-ka 2015.

 

Okładka książki Jerzego Iwaszkiewicza
Fot. Edipresse Polska

O gwiazdach i gwiazdółkach

 

Ironiczna i nostalgiczna kronika wzlotów i upadków, blasków i nędzy naszej rodzimej nadwiślańskiej elity. To opowieść o gwiazdach i gwiazdółkach. Z pazurem.

 

"Piegi na katar. Salony Jerzego Iwaszkiewicza". Edipresse Polska 2015.

Okładka książki o Karin Stanek
Fot. Edipresse Książki

Malowana lala
 

Gwiazda PRL-u, młoda, dzika, naturalna. Została po niej kultowa MUZYKA. Karin Stanek zdobyła Nowy Jork. Jaką cenę zapłaciła za sukces, karierę, życie z pasją?


Historia dziewczyny z Bytomia, która śpiewać i grać nauczyła się sama, choć miała kłopoty z dykcją. Nie była pięknością, ale kiedy pojawiała się na scenie, porywała miliony, a aplauz po jej występach w latach 60. potrafił trwać pół godziny. Karin Stanek była wyjątkową artystką, wybitnie utalentowaną, a przy tym osobą szalenie skromną i naturalną. „Jimmy Joe”, „Malowana lala”, „Tato, kup mi dżinsy”, „Trzysta tysięcy gitar”, „Chłopak z gitarą”, „Jedziemy autostopem…”. Chyba nie ma człowieka w naszym kraju, który nie słyszał tych przebojów. Biografię artystki, która zmarła w 2011 roku, napisała Anna Kryszkiewicz, jej wieloletnia przyjaciółka i menedżerka. Dzięki aplikacji Tap2C możemy dodatkowo obejrzeć zdjęcia artystki, posłuchać jej piosenek.

 

"Karin Stanek. Autostopem z malowaną lalą". Anna Kryszkiewicz. Edipresse Książki 2015.

 

 

Okładka ksiązki o Rajdzie Dakar
Fot. Edipresse Książki

Dakar

 

Ludzie o niezmożonej woli. Maszyny, które czasem zawodzą. Przyroda, która urzeka, a niekiedy zabija.


"Rajd Dakar". Rozmowy z J. Kazberukiem, K. Hołowczycem, R. Sonikiem. Edipresse Polska 2016.

 

Fot. Forum Film Poland


Łowcy głów - intryga, przemoc, czarny humor

 

Wszyscy czekają na nowy film Quentina Tarantino. "Nienawistna ósemka" to western, który wysadzi nas z siodła. Czym tym razem zaskoczy kultowy reżyser?

 

Z nim nigdy nie wiadomo. Jest mistrzem intrygi i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Od pamiętnego filmu „Pulp Fiction” sprowadza widza na manowce. Bawi się i jest to zawsze ostra zabawa, do krwi. Tym razem reżyser sięga do historii Stanów, akcja „Nienawistnej ósemki” toczy się tuż po wojnie secesyjnej. W zaśnieżonych górach rozegra się śmiertelna gra między ósemką mężczyzn, łowcami głów i bandytami. Będzie też kobieta skazana za morderstwo. Uwaga, ta przyjemność trwa ponad trzy godziny!

 

"Nienawistna ósemka", Quentin Tarantino. Występują: Kurt Russell, Samuel L. Jackson i Jennifer Jason Leigh. Premiera 15 stycznia 2016.

Kolory natury
Fot. Edipresse Książki

Pokoloruj duszę

 

Szał kolorowania dla dorosłych to nowy sposób na relaks, odstresowanie, przyjemność, ambicje twórcze. Zestaw kilkudziesięciu pięknych czarno-białych ilustracji inspirowanych sekretami natury, z interesującymi mottami.

 

"Kolory natury". Kolejna książka z serii "Malowanki na dobry dzień". Edipresse Polska 2016.

 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.