Issey Miyake
Fot. Taschen
Limitowana kolekcja

Zobaczcie książkę - torebkę Issey Miyake, o której marzą miłośnicy mody

29 kwietnia 2016 10:15
Issey Miyake
Fot. Taschen

Technologia w służbie tradycji. W Tokio odbywa się właśnie wystawa podsumowująca ponad 45-letnią działalność japońskiego projektanta Issey Miyake. Ekspozycji w The National Art Center towarzyszy publikacja wyjątkowego albumu dla kolekcjonerów.  

 

Kolekcjonerski album Issey Miyake

Publikacja w edycji zaledwie 1000 egzemplarzy to pomysł organizatorki wystawy „Miyake Issey Exhibition: The Work of Issey Miyake” Midori Kitamury, szefowej Miyake Design Studio, która z projektantem współpracuje od ponad 40 lat. Kitamura zorganizowała też wystawę z 2011 „Irving Penn and Issey Miyake: Visual Dialogue”, o współpracy Miyake z kultowym fotografem mody. Obecna wystawa pokazuje historię domu mody Issey Miyake, skupiając się na połączeniu innowacyjności z tradycją. Towarzyszący jej ekskluzywny album nie wygląda jak zwykła książka - kupuje się go w komplecie z oryginalnym futerałem w kształcie torby. Publikacja śledzi karierę Miyake od samego początku, pokazując spójność i konsekwencję artysty, dla którego od zawsze funkcjonalność i ponadczasowość ubrań, była ważniejsza niż przemijające trendy. Każdy egzemplarz albumu jest znaczony osobistą pieczęcią Issey Miyake, tradycyjnym japońskim inkan.

 

Issey Miyake
Fot. Taschen

Oryginalny futerał albumu "Issey Miyake".

Issey Miyake
Fot. Taschen

Wybór tkanin jest dla Issey Miyake kluczowy. 

 

Polecamy też: "Czarodziej, który prześwietla człowieka". Irving Penn po raz pierwszy od 20 lat

 

Issey Miyake - poszanowanie dla tradycji

Miyake projektuje od ponad 45 lat. W 79. roku życia nadal eksperymentuje i wprowadza innowacje, które zadziwiają. Na swój wiek wygląda młodo, zachowuje się i porusza energicznie. Poza tym, że lekko utyka - to pozostałość po wybuchu bomby atomowej w jego rodzinnym mieście Hiroshimie, który przeżył jako siedmiolatek. To temat, którego unika w wywiadach, których udziela rzadko. Nie przepada za obecnością w mediach. Woli skupić się na pracy. Na otwarciu wystawy „Miyake Issey Exhibition: The Work of Issey Miyake” artysta zamiast dziękczynnej mowy i podsumowania kariery zaprezentował nowy projekt - kimono z tradcyjnego japońskiego papieru washi.

 

- Interesuję się kulturą papieru - powiedział dziennikarzowi the Guardian. - Kobieta,  która wyprodukowała ten papier ma 96 lat. Nikomu nie przekazała tej wyjątkowej techniki - dodał. Poszanowanie tradycji jest dla Miyake bardzo ważne, podobnie zresztą jak eksperymenty i poszerzanie horyzontów. To właśnie połączenie prostych materiałów  i tradycyjnych technik z produkcyjnymi innowacjami pozwoliło Miyake utrzymać się na pozycji lidera w świecie mody przez ponad 4 dekady.

 

Issey Miyake
Fot. Taschen

Issey Miyake
Fot. Taschen

Kolekcjonerski album "Issey Miyake".

Issey Miyake
Fot. Taschen

Album "Issey Miyake".

 

Issey Miyake - funkcjonalność i technologia

Jego obsesją jest tworzenie ubrań lekkich i praktycznych, których nie trzeba prasować. Jako dziecko projektant chciał być sportowcem (później w 1992 roku zaprojektował oficjalne stroje dla litewskich lekkoatletów). Dlatego bardzo zwraca uwagę na to, by jego kreacje dawały swobodę ruchów. Wiele z jego ubrań jest z poliestru i może być gnieciona i prana w pralce - bez szkody dla formy. - Są lekkie, ponadczasowe, ponadsezonowe, uniwersalne kulturowo i ambiseksualne - pisze o nich dziennikarz "the Guardian". 

 

Issey Miyake w świecie mody jest wyjątkiem - indywidualistą, który nie boi się przełamywać konwencji (jak na przykład w Reality Lab - wyjątkowym butiku-laboratorium, które założył w 2007 roku). Na otwarciu wystawy w Tokio został odznaczony Orderem Narodowym Legii Honorowej (w 2010 tak samo wyróżniony został już Karl Lagerfeld). Jednak artysta z pewnością nie osiądzie na laurach. - Ważne jest, by coś stworzyć, a nie by projektant był znany z nazwiska - może być anonimowy. Myślę, że status projektanta będzie się zmieniał - powiedział w wywiadzie.

 

Zajrzyjcie do środka albumu:

 

Polecamy też: Ikona stylu Alexa Chung stworzyła kolekcję retro dla znanej brytyjskiej sieciówki! Możecie ją kupić również w Polsce

 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.