Olga Figaszewska 22 kwietnia 2017 13:45
1/8
Witold Pyrkosz
Copyright @East News
1/8

Witold Pyrkosz zmarł w wieku 90 lat. Aktor obchodził urodziny w Wigilię w gronie najbliższej rodziny. Jakim go zapamiętamy? Był zawsze pogodny, uśmiechnięty, zdystansowany. Stworzył wiele kultowych ról, w tym te w „Janosiku”, „Alternatywach 4” i „M jak miłość”. Przypominamy wszystkie filmowe i serialowe wcielenia Witolda Pyrkosza.

 

Polecamy też: Witold Pyrkosz nie żyje. Legendarny aktor zmarł w wieku 90 lat


Podwójnie urodzony

 

Witold Pyrkosz urodził się 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie. Jednak w dokumentach wpisano zupełnie inną datę. Dlaczego? W metryce aktora figuruje data 1 stycznia 1927 roku i miejsce urodzenia - Lwów. Swój udział miała w tym babcia Bronisława, która obawiała się  szybkiego wcielenia wnuka do wojska. W efekcie, do wojska poszedłby rok później.


W wywiadzie z „Expressem Ilustrowanym”, żartował: „I tak mam w papierach. Tylko tyle, że babcia mi zrobiła na złość: w wojsku nie byłem nigdy, a na emeryturę poszedłem o rok później”.
Aktor wyjaśnił kwestię urodzin dokładniej w autobiograficznej książce z 2009 roku, pt. „Podwójnie urodzony”.

 

Polecamy też: O aktorstwie, pasji i cenie sukcesu. Krystyna Janda kończy 64 lata

 

„Król polskich seriali”

 

Wybitny aktor filmowy, teatralny i serialowy. Swoją karierę rozpoczął w połowie lat 50-tych. Chwilę później przyszły kolejne obiecujące role. Witold Pyrkosz od początku zyskiwał ogromną przychylność publiczności. Największą popularność przyniosły mu jednak kultowe już role kaprala Wichury w „Czterech pancernych i psie”, Jędrusia Pyzdrę w „Janosiku”, Józefa Balcerka w „Alternatywach 4” czy Duńczyka w  „Vabanku”. Od 2000 roku  występował w jednym z najpopularniejszych polskich seriali „M jak miłość”.

 

Współpracował z największymi nazwiskami, m.in.: Andrzejem Wajdą, Januszem Morgensternem, Juliszem Machulskim, Stanisławem Bareją, Jerzym Kawalerowiczem. W swoim artystycznym dorobku ma ponad 120 ról , w tym pięćdziesiąt ról w Teatrze Telewizji, z którym był związany przez 60 lat. W tym czasie występował nie tylko w repertuarze komediowym. Mimo że nie obsadzano go w rolach amantów, zyskiwał spektakularnymi rolami czarnych charakterów i sporadycznymi rolami romantycznymi.

 

Charakterystyczny, wyrazisty… Witold Pyrkosz posiadał niekwestionowany talent wcielania się w poszczególne role. Potrafił w sposób niewymuszony rysować portret człowieka, wyrachowanego, bezwzględnego, a przy tym wrażliwego, zabawnego i uczuciowego. Jego grę wyróżniało to, że w dyskretny i dobitny sposób potrafił ukazać głębię psychologii postaci, którą odgrywał w danym czasie.

 

Polecamy też: Pola Raksa, czyli serialowa Marusia, kończy dziś 75 lat. Jak się zmieniała i co teraz robi?

 

Aktorstwo to nie misja

 

Dla „króla polskich seriali” najważniejsze w życiu było szczęście. Witold Pyrkosz nie traktował aktorstwa jako misji. Dla niego był to zwykły zawód. „Nie ma czegoś takiego jak misja aktorska. Powołanym można być do szerzenia wiary, ale nie do wykonywania jakiegoś zawodu” - mówił w rozmowie z „Tomem Kultury”. Do pracy podchodził z typowym dla siebie dystansem i humorem. „Nie przykładałem kolosalnej wagi do tego zawodu, bo wiedziałem, że nie buduję Ameryki” - dodawał w wywiadzie.


Zobaczcie galerię zdjęć z kultowych produkcji, w których wstąpił aktor.

2/8
Witold Pyrkosz
Copyright @East News
2/8
3/8
Witold Pyrkosz
Copyright @East News
3/8
4/8
Witold Pyrkosz
Copyright @East News
4/8
5/8
Copyright @East News
5/8
6/8
Witold Pyrkosz
Copyright @East News
6/8
7/8
Witold Pyrkosz
Copyright @East News
7/8

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.