Czego o nim nie wiecie?

Ksenia Krasko 16 maja 2021 09:15

Dokładnie 16 maja 1975 wyemitowano pierwszy odcinek serialu Czterdziestolatek! Losy inżyniera Stefana Karwowskiego i jego rodziny przyciągały przed telewizory miliony widzów. Andrzej Kopiczyński i Anna Seniuk byli ulubionym małżeństwem Polaków. Kultowe stały się też postaci drugoplanowe, jak inżynier Maliniak (Roman Kłosowski) czy Kobieta Pracująca (Irena Kwiatkowska).

Zobacz też: Serial „Czterej pancerni i pies” ma już 55 lat!

Fani 40-latka twierdzą, że Jerzy Gruza i Krzysztof T. Toeplitz idealnie odwzorowali rzeczywistość lat 70. Zgodnie z założeniem twórców, w serialu nie zabrakło nawiązań do tzw. kryzysu wieku średniego, z którym zmagał się inż. Karwowski. Popularny program doczekał się kontynuacji. W 1976 roku zrealizowano film Motylem jestem, czyli romans 40-latka, a w latach 90. Jerzy Gruza wyreżyserował serial Czterdziestolatek. 20 lat później.

Czego nie wiecie o popularnym Czterdziestolatku? Sprawdźcie! 

1/7
Czterdziestolatek serial
Copyright @Materiały prasowe
1/7

Twórcy serialu, Jerzy Gruza i Krzysztof T. Toeplitz, nie spodziewali się, że „40-latek” tak bardzo spodoba się widzom. Zaplanowano jedynie siedem 40-minutowych odcinków.

2/7
Czterdziestolatek serial
Copyright @Materiały prasowe
2/7

Szybko okazało się, że to prawdziwy hit! Scenariusz rozbudowano do czternastu odcinków. W późniejszych latach powstał film „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, specjalny program sylwestrowy z rodziną Karwowskich (1975), a także druga część serialu, czyli „Czterdziestolatek. Dwadzieścia lat później”.

3/7
Czterdziestolatek serial
Copyright @Materiały prasowe
3/7

Niewiele osób wie, że Piotr Kąkolewski, wcielający się w postać syna Karwowskich, nosił... perukę. Nigdy nie miał takich włosów jak serialowy Marek.

4/7
Czterdziestolatek serial
Copyright @Materiały prasowe
4/7

Kultowy czerwony Fiat 126p przez lata nazywany był „Karwowskim”, na cześć głównego bohatera „Czterdziestolatka”.

5/7
Czterdziestolatek serial
Copyright @Materiały prasowe
5/7

Tej roli nie da się zapomnieć! Irena Kwiatkowska i jej „kobieta pracująca”, która „żadnej pracy się nie boi”, to ulubienica widzów. Według scenariusza, aktorka wcieliła się aż w 19 zawodów!

6/7
Czterdziestolatek serial
Copyright @Materiały prasowe
6/7

Była m.in. roznosicielką mleka, specjalistką od uszczelniania okien, ajentką PZU, sprzedawczynią cielęciny, listonoszką, kontrolerką biletów, hydraulikiem, kominiarzem, jednoosobową trójką szkolną, rzeczoznawczą, agentką do walki z terroryzmem, ochotniczką w Komitecie Opieki nad Żonami Rezerwistów, naganiaczem oraz ogrodnikiem.

7/7
Czterdziestolatek serial
Copyright @Materiały prasowe
7/7

Na cześć kultowego serialu powstało Rondo Czterdziestolatka. Taką nazwę nosi skrzyżowanie Alej Jerozolimskich, ul. Chałubińskiego oraz alei Jana Pawła II w Warszawie.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.