Rowan Atkinson, 2007 rok, Kadry z filmu Mr Beans Holiday
Fot. EAST NEWS/EVERETT COLLECTION
Z ŻYCIA GWIAZD

Rola Jasia Fasoli była dla niego ciężarem: „Nie lubiłem go grać”

Jakie tajemnice skrywa życie prywatne Rowana Atkinsona?

Olga Figaszewska 6 stycznia 2022 10:36
Rowan Atkinson, 2007 rok, Kadry z filmu Mr Beans Holiday
Fot. EAST NEWS/EVERETT COLLECTION

Do dziś dla wielu jest niezapomnianym Jasiem Fasolą. Tymczasem Rowan Atkinson niedawno zaskoczył wyznaniem, że nie lubił wcielać się w rolę, która przyniosła mu światową sławę i do dziś bawi miliony widzów. Jakie tajemnice skrywa życie Rowana Atkinsona? Jaki jest prywatnie? Aktor obchodzi dziś 67. urodziny. 

Zanim stał się Jasiem Fasolą

Rowan Sebastian Atkinson urodził się 6 stycznia 1055 roku w mieście Consett w Anglii. Czy od początku myślał o karierze scenicznej? Nic tego nie zapowiadało. Nieśmiały chłopak, syn farmera przez lata zmagał się z wadą wymowy.  Dzięki pomocy specjalistów udało mu się to przezwyciężyć. Szczególne trudności sprawiało mu wymawianie głoski „b”.

Rowan Atkinson ukończył studia elektrotechniczne. Tytuł magistra nauk ścisłych zdobył potem na Oxfordzie. Już wtedy wszedł w środowisko artystyczne. Należał do grup kabaretowych i teatralnych. Zaistniał jako komik i postanowił zająć się tym zawodowo. Rowan Atkinson podróżował po całej Anglii ze swoim programem. Rozbawiał monologami czy pantomimami. Odnosił kolejne sukcesy i zbierał grono wielbicieli. W końcu zaczął podbijać świat. Wtedy też rozpoczęła się jego przygoda z telewizją. W 1979 roku pojawił się w programie Not the Nine O’Clock News emitowanym na BBC Two. Dwa lata później został doceniony za swoją twórczość nagrodą BAFTA. Po raz kolejny sięgnie po nią kilka lat później, za serial „Czarna Żmija”.

Rowan Atkinson w 1978 roku

Rowan Atkinson, 1978
Fot. EAST NEWS/REX FEATURES

Ale prawdziwą rozpoznawalność i sympatię widzów na całym świecie w latach 90-tych przyniosła mu rola nieporadnego Jasia Fasoli. Nie musiał nic mówić. Na ekranie Rowan Atkinson udowodnił swój ogromny talent. Grał przecież ciałem i mimiką, ale to wystarczyło. Widzowie go pokochali. Zaczęło się od filmów telewizyjnych. W końcu w 1997 roku postawał pierwszy pełnometrażowy film Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm, a następnie Wakacje Jasia Fasoli.

Sukces jaki odniosła ta wykreowana postać wcale go nie zaskakuje. W najnowszym wywiadzie dla Radio Times, mówił:

„Obserwowanie, jak dorosły facet zachowuje się w tak dziecinny sposób, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo takie zachowanie jest niewłaściwe, jest po prostu przezabawne. A dzięki temu, że produkcja opiera się głównie na stronie wizualnej, nie tekstowej, mogła odnieść tak duży sukces na arenie międzynarodowej”.

Nie lubił grać Jasia Fasoli

Wielu może zaskoczyć, że Rowan Atkinson nie przepadał za wcielaniem się w postać Jasia Fasoli. Wyznał, że wiązało się to dla niego z ogromnym stresem.

„Nie lubiłem go grać. Ciężar odpowiedzialności nie jest przyjemny. A odpowiedzialność za uczynienie tej produkcji zabawną spoczywa głównie na moich barkach. Uważam to za wyjątkowo stresujące i wyczerpujące ”, mówił w nowym wywiadzie.

Teraz aktor pracuje nad animowanym filmem o Jasiu Fasoli. Swojemu bohaterowi użycza swojego głosu. Nie ukrywa, że taka forma jest dla niego o wiele prostsza.

25-lecie Jasia Fasoli, Rowan Atkinson w 2015 roku

25-lecie Jasia Fasoli, Rowan Atkinson, 2015 rok
Fot. Jonathan Short/Invision/AP/East News

Już we wcześniejszych wywiadach dawał do zrozumienia, że stał się niewolnikiem jednej roli.

Ale Rowan Atkinson to nie tylko Jaś Fasola. Aktor ma na swoim koncie role w serialu „Cienka niebieska linia” filmach „Cztery wesela i pogrzeb”, „Wyścig szczurów”, „To właśnie miłość”, „Wszystko zostaje w rodzinie”, „Johnny English”, „Johnny English Reaktywacja” czy „Johnny English Nokaut”.

Brytyjski komik prywatnie ma za sobą trudne chwile. W życiu prywatnym daleko mu do śmieszka. Podobno jest cichy i wycofany, ale ma dar do rozbawiania ludzi.

,,Nie jestem urodzonym komikiem. W dodatku ciągle zamartwiam się różnymi rzeczami bardziej, niż powinienem, wspominał w jednej z rozmów.

Aktor walczył z głęboką depresją i załamaniem. Jak podawały media, przebywał na pięciotygodniowej psychoterapii w jednej z klinik w USA. „Tam odzyskałem siebie ”, tłumaczył potem.

Artysta miał mieszkać w spartańskich warunkach. Rowan Atkinson pomagał w kuchni i obsłuchiwał innych pacjentów. Stało się to po nieprzychylnych recenzjach filmu „Johnny English”. Chociaż produkcja okazała się kasowym sukcesem, to nie przypadła do gustu krytykom.

,,Nie umiem cieszyć się z pracy. Nie chodzi o to, że jestem leniwy. Po prostu to jest naprawdę stresujący i wyczerpujący zawód", mówił w jednym wywiadzie dla Daily Mail. 

Rowan Atkinson w 2018 roku

Rowan Atkinson, 2018
Fot. Album Online/East News

Życie prywatne Rowana Atkinsona

Od wielu lat jest uznawany za jednego z najbogatszych brytyjskich komików. Jego majątek szacowano na około 60 mln funtów. A pieniądze podobno wydaje na swoją pasję, czyli samochody sportowe. Jego ulubioną marką jest Aston Martin, ale w swojej kolekcji ma również pojazdy takie marki jak Bugatti czy McLaren.

Pięć lat temu powitał na świecie swoje trzecie dziecko. Od kilku lat jest związany z Louise Ford. Wybranka jego serca jest od niego młodsza o 28 lat. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Zakochani mieli poznać się w 2012 roku. Po raz pierwszy spotkali się na próbach do spektaklu Quartermaine's Terms.

„Zawsze podziwiałam Rowana jako aktora. Jako człowiek okazał się równie zabawny i troskliwy”, mówiła wybranka komika.

67-letni aktor wcześniej był związany z Sunetrą Sastrą. Po 25 latach ich małżeństwo przeszło do historii. Wspólnie doczekali się syna Bejnamina i córki Lily. Sam niewiele mówi na temat swojego życia prywatnego i unika rozgłosu. 

Źródło: Wikipedia, Film WP, Wprost.pl, Onet

Rowan Atkinson z partnerką , Louise Ford 

Rowan Atkinson, Louise Ford
Fot. SPLASH NEWS/EAST NEWS

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.