Gwiazdy przyjeżdżają do Torunia
Fot. East News
ZE ŚWIATA FILMU

Quentin Tarantino, Richard Gere i Edward Norton odbierają nagrodę w Toruniu!

Podsumowujemy tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE

Ida Marszałek 21 listopada 2019 11:56
Gwiazdy przyjeżdżają do Torunia
Fot. East News

W dniach 9 – 16 listopada w Toruniu odbył się szczególny festiwal, poświęcony całkowicie uhonorowaniu pracy operatorów filmowych. Jest to jeden z największych i najsłynniejszych festiwali tego typu na świecie. Co roku, na zaproszenie organizatorów, do Polski przyjeżdża wielu znamienitych gości z całego świata. 27. edycja może poszczycić się szczególnie długą listą sław, które odpowiedziały na zaproszenie.

Camerimage: festiwal powraca do Torunia

Festiwal ponownie gościć będzie w Toruniu, gdzie odbywał się w latach 1993-99. W późniejszym  czasie zmieniał swoją siedzibę jeszcze dwa razy, przenosząc się kolejno do Łodzi i Bydgoszczy. Wygląda jednak na to, że tym razem Camerimage zapuści korzenie. We wrześniu tego roku  wicepremier Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz dyrektor i twórca festiwalu Marek Żydowicz podpisali umowę dotyczącą utworzenia i współprowadzenia Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, instytucji kultury, która ma powstać do 2025 roku i której koszty szacuje się na  600 mln złotych.

Słynni goście na festiwalu w Toruniu
Fot. EAST NEWS

Goście tegorocznego festiwalu Camerimage

Na galę otwarcia  tegorocznego festiwalu przybył znany z Lotu nad kukułczym gniazdem Danny DeVito, który odebrał nagrodę za szczególną wrażliwość wizualną. Za całokształt twórczości zostali nagrodzeni angielski reżyser Peter Greenaway, autor Kontraktu rysownika oraz reżyserka i producentka filmów dokumentalnych Helena Trestikova.

Podczas festiwalu najlepsi operatorzy zostają nagrodzeni odpowiednio Złotą, Srebrną i Brązową Żabą. Tegorocznym zwycięzcą został Lawrence Sher, autor zdjęć do kontrowersyjnego Jokera Todda Phillipsa. Film ten otrzymał również nagrodę publiczności. Srebrną Żabę otrzymał César Charlone za film Dwóch papieży Fernando Meirellesa, natomiast trzecia nagroda trafiła do Vladimíra Smutný‘ego operatora filmu Malowany ptak  w reżyserii Václava Marhoula, który powstał na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego o tym samym tytule.

Galę zamknięcia uświetniła obecność Quentina Tarantino i Roberta Richardsona, którzy wspólnie odebrali z rąk ministra kultury Piotra Glińskiego nagrodę specjalną dla Duetu Autor Zdjęć – Reżyser. Słynni twórcy mieli okazję współpracować na planie filmowym już pięciokrotnie, między innymi przy: Django, Bękartach wojny czy Pewnego razu… w Hollywood. Kolejnym z gości był Edward Norton, który otrzymał Nagrodę Aktorską im. Krzysztofa Kieślowskiego. Osobiście przybył do Torunia również Richard Gere, by odebrać Nagrodę Specjalną dla Aktora. Wśród wyróżnionych nie zabrakło polskiego nazwiska. Nagrodę Specjalną wręczono znanemu na całym świecie śląskiemu reżyserowi Lechowi Majewskiemu, autorowi filmów Wojaczek czy Młyn i krzyż. Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Operatora przyznano Johnowi Bailey’emu, twórcy między innymi Dnia świstaka.

Słynni goście na festiwalu w Toruniu
Fot. EAST NEWS

Misja festiwalu

Jak piszą organizatorzy festiwalu: „EnergaCAMERIMAGE znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy. Wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom”.   

Plakat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE:

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.