Kalina Jędrusik u szczytu kariery
Fot. East News
ZE ŚWIATA FILMU

Ruszyła produkcja filmu o Kalinie Jędrusik!

Poznaj szczegóły filmu „Jesienna dziewczyna”!

Ida Marszałek 4 grudnia 2019 15:12
Kalina Jędrusik u szczytu kariery
Fot. East News

Po raz pierwszy o projekcie filmowej biografii Kaliny Jędrusik usłyszeliśmy w 2018 roku, jednak teraz wiemy, że produkcja ma szansę dojść do skutku. Niedawno rozpoczęły się zdjęcia do filmu Jesienna dziewczyna opowiadającego o życiu słynnej skandalistki z czasów PRL-u.

Kim była Kalina Jędrusik?

Uważana, za największą polską seksbombę lat 60. i 70., Kalina Jędrusik zaszokowała niejednego tradycjonalistę krążącymi wokół niej plotkami. Co ciekawe, pochodząca z Gnaszyna pod Częstochową gwiazda była w głębi duszy konserwatywna. Jej ojciec był senatorem II RP, a znajomi z czasów studiów wspominali ją jako osobę nieśmiałą. Chociaż już w tamtym okresie życia przejawiała słabość do starszych od niej mężczyzn.

Nazywana polską Marilyn Monroe aktorka rozbiła małżeństwo 16 lat starszego, znanego pisarza Stanisława Dygata i w 1955 roku sama wzięła z nim ślub. Ich dom stał się mekką polskich artystów ze środowiska filmowego i literackiego. Trwające ponad dwadzieścia lat małżeństwo przeszło do historii również ze względu na swój otwarty charakter. Jędrusik sypiała z kochankami, podczas gdy jej aprobujący wszystko mąż znajdował się pod tym samym dachem. Były to praktyki bardzo niekonwencjonalne jak na zachowawczą obyczajowość panującą w PRL-u.

Kontrowersyjne obyczaje aktorki ukształtowały jej wizerunek i być może to wpłynęło na przebieg jej kariery. Jędrusik została gwiazdą telewizji, grała w teatrach i występowała w Kabarecie Starszych Panów. W 1962 roku otrzymała nagrodę „Złotej Maski” dla najpopularniejszej aktorki telewizyjnej. Jednak wyeksponowany dekolt oraz prowokacyjny sposób bycia Jędrusik mogły przyczynić się do jej zaszufladkowania w drugoplanowych rolach, które podtrzymywały pozaekranowy, mocno nacechowany seksualnie obraz gwiazdy. Jej najbardziej znane role to: Luca Zuckerowa w Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy czy Barbara Percykówna w Jutro premiera Janusza Morgensterna. Jedyną rolę pierwszoplanową zagrała w filmie Lekarstwo na miłość Jana Batorego, jednak nie była ona dla aktorki przełomowa.

Kalina Jędrusik - 1988 rok
Fot. Czeslaw Czaplinski/FOTONOVA, East News

Fabuła filmu „Jesienna dziewczyna”

Filmowa biografia Kaliny Jędrusik skupi się na 1962 roku, kiedy aktorka była na szczycie popularności. Twórcy zapowiadają, że zostanie wykorzystanych wiele piosenek z Kabaretu Starszych Panów, a sam film będzie można określić jako muzyczny. Tytuł produkcji zapewne ma nawiązywać do jednej z kabaretowych piosenek wykonywanych przez Jędrusik.

Obsada filmu „Jesienna dziewczyna”

W roli Jędrusik wystąpi Maria Dębska, córka reżyserki Kingi Dębskiej, która zagrała już między innymi w filmach: Moje córki krowy oraz Cicha noc. Leszek Lichota wcieli się w Stanisława Dygata, natomiast Krzysztof Zalewski zagra przyjaciela słynnej aktorki. Oprócz tej trójki w filmie zobaczymy jeszcze Jacka Borcucha jako Tadeusza Kowickiego i Tomasza Ziętka jako Kazimierza Kutza. Jesienną dziewczynę wyreżyseruje Katarzyna Klimkiewicz. 

Problemy finansowe producentów „Jesiennej dziewczyny”

Pomimo ciekawego tematu i fantastycznej obsady producenci filmu jeszcze we wrześniu borykali się z problemami finansowymi. Za produkcję odpowiada RE Studio, które stoi również za sensacją ostatniego festiwalu w Gdyni- Ikar. Legenda Mietka Kosza. Wygląda jednak na to, że Jesienna dziewczyna znalazła odpowiednie dofinansowanie, ponieważ zdjęcia do filmu już ruszyły.  

Kalina Jędrusik, Kazimierz Kutz na planie
Fot. Forum, Forum - Fogiel Lucjan

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.