Historia legendarnego więźnia Auschwitz
Fot. AKPA
ZE ŚWIATA FILMU

Piotr Głowacki i Rafał Zawierucha wystąpią w filmowej biografii legendarnego pięściarza więzionego w obozie koncentracyjnym

Poznaj szczegóły produkcji filmu „Mistrz”!

Ida Marszałek 3 grudnia 2019 16:55
Historia legendarnego więźnia Auschwitz
Fot. AKPA

W przyszłym roku do kin wejdzie produkcja, na którą na pewno warto zwrócić uwagę. Film Mistrz opowiadać będzie historię Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego boksera, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz więźnia obozu Auchwitz-Birkenau który o swoją wolność walczył na ringu.

Historia Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego

Teddy był jednym z pierwszych więźniów zesłanych do niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu. Tam zapisał się trwale na kartach historii biorąc udział w obozowych walkach bokserskich. Jego pierwszym przeciwnikiem był były mistrz Niemiec w wadze średniej - Walter Düning- jednak pojedynek został przerwany, zanim Pietrzykowski ostatecznie rozprawił się z konkurentem. Nie było to jednak jedyne spektakularne osiągnięcie polskiego sportowca. Walka odbyła się w marcu 1941 roku i od tamtego dnia stoczył on w Auschwitz od czterdziestu do sześćdziesięciu walk. Sportowe dokonania kontynuował w obozie Neuengamme, gdzie został przeniesiony w 1943 roku. 

W przejmującej biografii Teddy’ego szczególnie uderza symboliczny wymiar stoczonych przez niego walk. Bokser, który w uczciwej rozgrywce dawał radę niemieckim gwiazdom sportu stał się żywym symbolem dla pozostałych więźniów obozu. Legendarnego wymiaru tej historii dopełniał fakt, że  był on praktycznie niepokonany. W całej swej karierze przegrał tylko raz. Pietrzykowski w końcu wywalczył sobie wolność, 15 kwietnia 1945 roku został wyzwolony.

Historia boksera z Auschwitz
Fot. AKPA

Fabuła filmu "Mistrz"

Scenariusz powstał w oparciu o wspomnienia boksera oraz archiwalne wypowiedzi byłych więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1940, kiedy Pietrzykowski wraz z innymi więźniami trafia do nowego obozu zagłady w Oświęcimiu. Teddy posiada tytuł mistrza Warszawy w boksie i kiedy zostaje sprowokowany do bójki przez jednego z kapo udaje mu się go pokonać. Popularność boksu jako formy rozrywki rośnie zarówno wśród funkcjonariuszy obozu jak i niemieckich żołnierzy, którzy chętnie zakładają się o wyniki pojedynków.

Historia boksera z Auschwitz
Fot. AKPA

Obsada filmu "Mistrz"

Reżyserią filmu zajmie się Maciej Barczewski dla którego będzie to pełnometrażowy debiut fabularny. Zdjęcia wykona Witold Płóciennik, operator filmu Ikar. Legenda Mietka Kosza, (za który został nagrodzony w Gdyni). W Teddy’ego wcieli się znany z filmu Bogowie Piotr Głowacki. W rolach drugoplanowych zobaczymy: Rafała Zawieruchę, Mariana Dziędziela, Marcina Bosaka oraz Grzegorza Małeckiego. Premiera przewidziana jest na jesień 2020 roku.  

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.