Pierce Brosnan, Europejskie Nagrody Filmowe
Fot. Greg Gorman
ZE ŚWIATA FILMU

Pierce Brosnan odbierze we Wrocławiu nagrodę specjalną za osiągnięcia artystyczne. Jak wyglądała jego droga na szczyt?

Damian Duda 10 grudnia 2016 20:15
Pierce Brosnan, Europejskie Nagrody Filmowe
Fot. Greg Gorman

Pierce Brosnan przyleciał w piątek do Polski na uroczystą ceremonię wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Aktor odbierze statuetkę za całokszałt twórczości i rozsławienie kina europejskiego na świecie. 

 

Zobacz też: Dziś rozdanie Europejskich Nagród Filmowych. Wśród gości Grant, Almodóvar, Wender i Huppert!

Droga Pierce'a Brosnana na szczyt

Urodził się 16 maja 1953 roku we wschodniej Irlandii. Matka była pielęgniarką, natomiast ojciec był z zawodu stolarzem. Kiedy Pierce był jeszcze niemowlakiem, tata aktora opuścił rodzinę. Brosnan wychowywany był najpierw przez samotną matkę. Później – po jej wyprowadzce do Londynu – opiekę nad nim przejęli dziadkowie. Od początku wychowywany był w katolickiej rodzinie, co z pewnością wpłynęło na jego decyzję o zostaniu ministrantem. Po pokazie „Goldfinger’’ – trzeciego oficjalnego filmu o przygodach agenta 007 – postanowił, że zostanie aktorem.

Pierce Brosnan, James Bond
Fot. EastNews

Brosnan zadebiutował  w 1976 roku w sztuce „Doczekać zmroku’’ Fredericka Knotta. Pierwszym ważnym przełomem w jego karierze była rola w miniserialu „Irlandczycy’’. Aktor zagrał irlandzkiego emigranta, który próbuje ułożyć sobie życie na nowo w dziewiętnastowiecznej Ameryce.

 

Brosnan wystąpił w wielu kultowych produkcjach, jednak jedną z najważniejszych kreacji aktorskich była rola Jamesa Bonda. Aktor po raz pierwszy wcielił się w agenta 007 w 1995 roku. Z sukcesem zagrał w trzech kolejnych filmach o przygodach Bonda.

Pierce  Brosnan w wywiadzie dla VIVY! 

W rozmowie z Moniką Kotowską aktor opowiedział, dlaczego nie zagrał już nigdy legendarnego agenta 007.

 

– Nie grasz już Jamesa Bonda, ale dla mnie wciąż jesteś genialnym agentem 007. Ale o miłości też potrafisz mówić przekonująco… 

 

Pierce Brosnan: Lubiłem być Bondem. Ale pewnego dnia odebrałem telefon i usłyszałem, że jestem do tej roli za stary. Stary? Nigdy wcześniej nie myślałem tak o sobie. To był szok (śmiech). Jakby ktoś zatrzasnął mi drzwi przed nosem. Ale wziąłem głęboki oddech i w tej samej chwili, kiedy myślałem: „Mój świat się wali”, poczułem też coś innego: „Jestem wolny!”. I tak jest. Mogę teraz robić, co chcę. Tylko ode mnie zależy, jaki będzie następny krok. 

 

– Twoja ostatnia decyzja wydawała się ryzykowna. Elegancki garnitur 007 zamieniłeś na lycrowy kostium. 

 

Pierce Brosnan: Kiedy go po raz pierwszy zobaczyłem, razem z tymi butami na platformach, westchnąłem tylko: „Uff, krzykliwy! Ale jesteśmy za daleko, żeby teraz zawrócić”. Część scen do filmu nagrywaliśmy w studiu, gdzie przed laty kręciłem Bonda. Bardzo nie chciałem, by w błyszczącym, kiczowatym garniturze z musicalu zobaczył mnie wtedy Daniel Craig (śmiech). ’’

Europejskie Nagrody Filmowe
Fot. Materiał partnera

Europejskie Nagrody Filmowe, które określane są mianem najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych europejskim filmowcom – nazywane są również europejskimi Oscarami. W lata nieparzyste gala wręczenia odbywa się w Berlinie, gdzie mieści się główna siedziba Akademii Filmowej. Natomiast w parzyste w miastach, które pełnią funkcję Europejskiej Stolicy Kultury.
W Polsce Europejskie Nagrody Filmowe będą wręczane już po raz drugi – 10 lat temu gospodarzem ceremonii była Warszawa. Nagrody po raz pierwszy przyznano w 1988 roku. Statuetka powędrowała do reżysera Krzysztofa Kieślowskiego za „Krótki film o zabijaniu’’. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.