TVP W VIVIE!

Stulecie Winnych zdjęcia i data premiery nowego serialu TVP1! 

Będzie się hit na miarę "Nocy i dni"?

Artykuł sponsorowany 21 lutego 2019 10:05

Nowość wiosennej ramówki TVP1, serial Stulecie Winnych opowiada historię wielopokoleniowej rodziny Winnych, wplecioną w dramatyczne wydarzenia początku XX wieku. W obsadzie znalazła się plejada polskich gwiazd, m.in. Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Olaf Lubaszenko, Rafał Królikowski i Adam Ferency. Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej sagi Ałbeny Grabowskiej o tym samym tytule, a za reżyserię odpowiedzialny był Piotr Trzaskalski, laureat Polskiej Nagrody Filmowej, twórca takich produkcji jak „Edi” czy „Mój rower”.

 

Stulecie Winnych, nowy serial TVP
Fot. H. Komerski/TVP

O czym opowiada serial TVP Stulecie Winnych?

Stulecie Winnych to opowieść o losach wielopokoleniowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa, a także wnikliwy portret polskiego społeczeństwa przedstawiony na tle burzliwej, stuletniej historii naszej państwowości. Akcja serialu rozpoczyna się bowiem z chwilą wybuchu I wojny światowej, a kończy dopiero w czasach współczesnych.

Ta niezwykle emocjonująca opowieść o sile rodzinnych więzów, miłości, poświęceniu i głęboko skrywanych rodzinnych sekretach już od pierwszego sezonu stanowi niezwykłą lekcję historii.

Stulecie Winnych, nowy serial TVP
Fot. H. Komerski/TVP

I wojna światowa, wojna polsko-bolszewicka w 1920 roku oraz epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają Winnych. Dopiero XX-lecie międzywojenne przynosi pozorny spokój. Na oczach i z udziałem tej wielopokoleniowej rodziny odradza się niepodległe państwo polskie.

Serialowi Winni towarzyszą znanym z kart historii rodzinom Lilpopów, Wieruszów-Kowalskich i Iwaszkiewiczów. Główni bohaterowie – Bronisława i Antoni oraz ich dzieci i wnuki, mimo różnicy charakterów i tragedii, jakie ich dotykają, starają się trzymać razem. Mijają lata, nestorzy rodu odchodzą, a wsparcie i szacunek pozostaje, stając się nieodłączną treścią życia kolejnych pokoleń.

Członkowie rodziny są nader prawdziwi – niepozbawieni wad i zwyczajnych ludzkich ułomności, dlatego w filmowej opowieści każdy odnajdzie część własnej historii.

Stulecie Winnych, nowy serial TVP
Fot. H. Komerski/TVP

Co wydarzy się w pierwszym odcinku Stulecia Winnych?

W czerwcową noc 1914 roku, w podwarszawskim Brwinowie przychodzą na świat  bliźniaczki – Mania i Ania. Podczas porodu umiera ich matka, Katarzyna. Stanisław Winny, ojciec nowo narodzonych dziewczynek, nie potrafi pogodzić się z utratą ukochanej żony. Bracia i rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu rodzinnej tragedii. Bronia i uboga kuzynka Winnych - Andzia przejmują opiekę nad bliźniaczkami.

W tym czasie najmłodszy syn Broni, Kajetan dostaje powołanie do rosyjskiego wojska. Wiadomo więc, że wojna jest już nieunikniona. Rodzina Winnych stara się trzymać razem, ale atakujące wojska zmuszają jej część do opuszczenia Brwinowa. Antoni przeprowadza Bronię, Andzię, Stanisława i dziewczynki do leśnej chaty. Gdy wraca do Brwinowa po resztę rodziny, na podwórzu syna pojawiają się trzej uzbrojeni Kozacy...

Stulecie Winnych, nowy serial TVP
Fot. H. Komerski/TVP

Co wydarzy się dalej? Jak potoczą się losy rodziny Winnych? O tym przekonamy się wkrótce.

Tylko u nas! Ciekawostki z planu Stulecie Winnych

Specjalnie na potrzeby roli, tuż przed zdjęciami Jan Wieczorkowski, grający Stanisława Winnego przeszedł kurs powożenia. Dzięki temu aktor bez pomocy dublera świetnie sobie poradził w scenach wymagających prowadzenia wozu konnego.

Stulecie Winnych to bez wątpienia produkcja z rozmachem. W pierwszym odcinku zagrało kilkuset statystów, w tym kaskaderzy i dublerzy oraz kilkanaście kur, 3 owce, 10 koni, koza i pies. Dla możliwie najwierniejszego oddania przedwojennej rzeczywistości zdjęcia zrealizowano w naturalnych wnętrzach i plenerach, m. in w skansenach w Sierpcu i Radomiu oraz na hali w specjalnie zbudowanej dekoracji, która do złudzenia przypominała wnętrza prawdziwych chat.

Stulecie Winnych to serial, który pod względem rozmachu może się mierzyć z takimi produkcjami, jak „Noce i dnie”, czy „Chłopi”. To jest wielkie epickie dzieło - Ryszard Sibilski, prezes Endemol Shine Polska.

Musicie to zobaczyć!

Premiera serialu Stulecie Winnych już w niedzielę, 3 marca o godz. 20:15 w TVP1! 

Materiał powstał przy współpracy z TVP.

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.