Filmy o balecie zachwycają doskonałą choreografią, często w wykonaniu najlepszych tancerzy operowych. Bywa, że aktorzy i aktorki, podejmując wyzwanie nauki podstaw, dotkliwie przekonują się o tym, jak wiele od zawodowych tancerzy wymaga realizacja ich pasji. Czy finałowe zachwyty są tego warte? Życie pisze różne scenariusze. A jakie pisze kinematografia? O tym w naszym rankingu.

Reklama

Spis treści:

Miejsce 7: Światła sceny (2000) – rywalizacja w szkole baletowej

Akcja filmu rozgrywa się w amerykańskiej szkole baletowej. Jej uczniowie ostro ze sobą rywalizują, ponieważ co roku dyrektor szkoły, Jonathan Reeves (Peter Hallahger) proponuje najwybitniejszych tancerzom angaż w jednej z najlepszych formacji baletowych. O tym, kto dostanie szansę na sukces, ma zadecydować występ na koniec roku.

O rolę primabaleriny rywalizują: Jody Sawyer (Amanda Schull), Eva Rodriguez (Zoe Saldana) i Maureen Cummings (Susan May Pratt). Choć wszystkie tańczą bardzo dobrze, każda z dziewczyn uważa, że czegoś jej brakuje.

Film wyreżyserował Nicholas Hytner.

Zobacz także

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 6: Balerina (2016) – film animowany o marzeniach i pasji do baletu

„Balerina” to film animowany produkcji kanadyjsko–francuskiej, który ukazał się jednocześnie w dwóch wersjach językowych – francuskiej i amerykańskiej. Jego akcja rozgrywa się we Francji pod koniec XIX wieku. Główną bohaterką jest Félicie, dziewczyna z sierocińca w Bretanii.

Za namową swojego najlepszego przyjaciela, Victora, wyjeżdżają razem do Paryża. Chłopak zatrudnia się w warsztacie Gustave'a Eiffela, a dziewczyna udaje się do Opery Garnier, aby zrealizować swoje marzenie o tańcu w balecie. Znajduje schronienie u Odette – sprzątaczki w operze i byłej primabaleriny.

Odette pracuje nie tylko w operze, ale także dla Reginy, bogatej właścicieli restauracji i matki Camille. Kobieta marzy o tym, aby jej córka tańczyła w balecie. Pewnego dnia w ręce Félicie trafia list o przyjęciu do szkoły baletowej zaadresowany do córki Reginy. Dziewczyna postanawia zatrzymać list i podać się za Camille.

Film w reżyserii Erica Summera i Érica Warina zdobył nominację do nagrody Annie w 2018 r.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 5: Bolszoj (2017) – o wymaganiach i presji w balecie rosyjskim

Julia Olszańska (Margarita Simonova) ma talent do baletu, ale jej szansa na karierę jest nikła ze względu na pochodzenie. Dziewczyna mieszka w małej, górniczej miejscowości, skąd ma utrudniony dostęp do profesjonalnej szkoły. Na szczęście trafia na byłego tancerza baletowego, który postanawia pomóc jej szkolić warsztat. Zabiera ją na egzamin do prestiżowej szkoły baletowej, otwierając drogę na deski największej opery rosyjskiej – Teatru Bolszoj.

Realizacja marzeń o tańcu w balecie okazuje się wyjątkowo trudna. Środowisko szkoły baletowej jest specyficzne a w szczególności nauczycielka Julii. Lekcje z nią wymagają od dziewczyny katorżniczej pracy i wielu poświęceń.

Film powstał w reżyserii Walerego Todorowskiego. Rolę główną odegrała tancerka Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 4: Białe noce (1985) – film o balecie i polityce

Film „Białe noce” również opowiada o balecie rosyjskim, ale z zupełnie innej perspektywy. Nikołaj Rodczenko (Michaił Barysznikow) jest wybitnym tancerzem, któremu udało się uciec z ZSRR. Niestety, mężczyzna trafia w polityczną pułapkę, w wyniku której wraca do ojczystego i znienawidzonego kraju.

Teraz jest pilnowany przez Raymonda Greenwooda (Gregory Hines), amerykańskiego dezertera pracującego dla KGB. To z nim musi się dogadać, aby ponownie przedostać się na Zachód.

Obraz w reżyserii Taylora Hackforda w 1986 r. zdobył Oscara za piosenkę „Say you, say me” w wykonaniu Lionela Richie.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Zobacz także: Najlepsze filmy o polityce – TOP 10

Miejsce 3: Billy Elliot (2000) – taniec wbrew oczekiwaniom rodziny

Tytułowy Billy Elliot (Jamie Bell) to jedenastolatek, marzący o tańcu w balecie. Tego typu zainteresowania nie są jednak po myśli jego ojca (Gary Lewis), który uznaje tradycyjne wzorce męskości. Wolałby, aby jego syn trenował boks i nie marnował czasu na taniec z dziewczynkami.

Chłopak nie zamierza jednak rezygnować z marzeń. W tajemnicy przed rodziną zapisuje się na kurs baletu, a nauczycielka (Julie Walters), widząc jego talent, udziela mu dodatkowych lekcji. Prawda wychodzi na jaw, kiedy Billy pragnie zdawać do Królewskiej Akademii Tańca.

Billy Elliot” to film muzyczny w reżyserii Stephena Daldry'ego. Obraz zdobył trzy nagrody BAFTA w 2001 r. – jako najwybitniejszy brytyjski film roku, a także za najlepszą rolę pierwszo- i drugoplanową (dla Jamiego Bella i Julie Walters). Ten tytuł znajduje się także w naszym przeglądzie najlepszych filmów o tańcu.

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 2: Czarny łabędź (2010) – niebezpieczna walka o główną rolę

Film „Czarny łabędź” w reżyserii Darrena Aranofsky'ego opowiada o rywalizacji dwóch doskonałych baletnic o główną rolę w nowojorskim spektaklu „Jezioro łabędzie”. Nina (Natalie Portman) idealnie pasuje do roli białej łabędzicy, a Lily (Mila Kunis) – do czarnej.

Niestety, koncepcja reżyserska zakłada odegranie dwóch kontrastujących ze sobą kreacji przez jedną tancerkę. Rywalizacja pomiędzy dziewczynami staje się coraz bardziej niebezpieczna.

Natalie Portman za główną rolę w „Czarnym łabędziu” otrzymała szereg prestiżowych nagród w 2011 r. – Oscara, BAFTA i Złote Globy. Krytycy docenili również debiut aktorski Mili Kunis, o czym świadczy Nagroda im. Marcello Mastroianniego na MFF w Wenecji.

Ten tytuł uwzględniliśmy również w naszym zestawieniu najlepszych filmów psychologicznych.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Miejsce 1: Tancerz (2016) – dokument o wybitnym tancerzu współczesnego baletu

Zwycięzcą naszego rankingu filmów o balecie zostaje „Tancerz” w reżyserii Stevena Cantora – dokument o Siergieju Połuninie. Chłopak urodził się w Chersoniu (Ukraina), a naukę baletu rozpoczął w wieku 13 lat w londyńskiej Royal Ballet School. Został najmłodszym w historii szkoły głównym tancerzem baletowym, a za występy w The Royal Balet otrzymał wiele prestiżowych nagród. Zrezygnował jednak z kariery w Londynie na rzecz Teatru Opery i Baletu w Nowosybirsku.

Autor dokumentu przygląda się historii tancerza, próbując dowiedzieć się, dlaczego tak wybitna postać zrezygnowała z międzynarodowej kariery.

Siergiej Połunin wystąpił w teledysku do piosenki „Take me to church” w wykonaniu Hoziera, co przyczyniło się do ogromnego wzrostu jego popularności w mainstreamie.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Pozostałe filmy o balecie, czyli co jeszcze warto obejrzeć?

Do powyższej selekcji tytułów o balecie dołączamy równie ciekawą listę uzupełniającą:

Reklama
  1. The company (2003) – przejmujący dramat Roberta Altmana o wymagającym życiu prywatnym i zawodowym tancerzy baletowych. W rolach głównych: Neve Campbell, James Franco i Malcolm McDowell,
  2. Biały kruk (2018) – film biograficzny o rosyjskim tancerzu, Rudolfie Nuriejewie (Oleg Ivenko) i jego karierze na zachodzie, której czujnie przygląda się KGB. Reżyseria: Ralph Fiennes,
  3. Suspiria (2019) – horror o mrocznych tajemnicach niemieckiej szkoły baletowej. Reżyseria: Luca Guadagnino. W rolach głównych: Dakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth, Jessica Harper i Chloë Grace Moretz,
  4. Girl (2019) – film o nastolatce uwięzionej w ciele chłopca i jej marzeniu o tańcu w balecie. Reżyseria: Lukas Dhont. Więcej – w rankingu filmów o korekcie płci,
  5. Rajskie ptaki (2021) – dramat w reżyserii Sarah Adiny Smith o rywalizacji pomiędzy baletnicami o rolę w Operze Paryskiej,
  6. Święto ognia (2023) – polski film na podstawie książki Jakuba Małeckiego o dwóch siostrach – Anastazji (Paulina Pytlak) i Łucji (Joanna Drabik). Jedna jest niepoprawną optymistką z porażeniem mózgowym, a druga – perfekcyjną baletnicą. Reżyseria: Kinga Dębska.
Reklama
Reklama
Reklama