NASZ RANKING: Top 20 najlepszych filmów bożonarodzeniowych wszech czasów!
Filmowe święta Bożego Narodzenia to nie tylko śpiewanie kolęd, prezenty pod choinką i dobroduszni Mikołajowie. W naszym rankingu 20 najlepszych bożonarodzeniowych filmów wszech czasów zebraliśmy propozycje dla każdego. Zapraszamy do rankingu, w którym znalazło się miejsce zarówno dla Kevina, Johna McClane, jak i Billy'ego Macka.
1. Kevin sam w domu
Rodzina McCallisterów zamierza spędzić Boże Narodzenie we Francji. W wyniku przedwyjazdowego rozgardiaszu rodzice zapominają o ośmioletnim Kevinie (Macaulay Culkin), który zostaje sam w domu. Chłopak początkowo docenia nową dla niego sytuację. Może robić co chce i nikt niczego mu nie narzuca. Wszystko się zmienia, kiedy dom McCallisterów zostaje wzięty na celownik przez dwóch włamywaczy, tzw. Mokrych Bandytów: Harry'ego (Joe Pesci) i Marva (Daniel Stern). Kevin zaczyna tęsknić za rodziną, ale też postanawia bronić domu za wszelką cenę.
Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez Kevina. Popularność filmu Chrisa Columbusa jest tak duża, że gdy jakiś czas temu okazało się, że Kevin sam w domu nie będzie wyświetlany w święta w żadnej z telewizji, powstała petycja, w której widzowie domagali się seansu! Zwyczaj świątecznego oglądania filmu Kevin sam w domu został między innymi sportretowany w tegorocznym filmie Piotra Domalewskiego: Cicha noc. Tym samym Kevin sam w domu rokrocznie bawi kolejne pokolenia widzów i nic nie wskazuje na to, by taka sytuacja miała się zmienić.
2. Szklana pułapka
Policjant John McClane (Bruce Willis) przyjeżdża z Nowego Jorku do Los Angeles, by odwiedzić swoją żonę Holly (Bonnie Bedelia) i dzieci. Odkąd kobieta zaczęła robić karierę, żyją na odległość i nie układa im się w małżeństwie. John ma nadzieję, że spędzone razem święta Bożego Narodzenia znów zbliżą ich do siebie. Niespodziewanie budynek firmy Holly, w którym odbywa się impreza świąteczna, zostaje opanowany przez terrorystów pod dowództwem Hansa Grubera (Alan Rickman). McClane to jedyna osoba, która może pokrzyżować im plany.
Jednym z tematów kinomanów przy bożonarodzeniowym stole jest odwieczne pytanie: czy Szklana pułapka jest bożonarodzeniowym filmem? I rzeczywiście. Na pierwszy rzut oka na taki nie wygląda. To rasowe, sensacyjne kino, które trzyma w napięciu od początku do końca. Na dodatek jego akcja rozgrywa się w słonecznym Los Angeles, gdzie trudno o zimowy klimat świąteczny. A jednak dla większości fanów Boże Narodzenie nie jest pełne bez widoku Hansa Grubera spadającego z okna w budynku Nakatomi. A dla tych, którzy uważają inaczej, John McClane ma do powiedzenia dwa słowa: „Yippie Ki Yay MotherFucker”. A z Johnem nie ma co zadzierać, w końcu ho ho ho, teraz ma już karabin maszynowy.
Zobacz także
3. To właśnie miłość
Losy kilkorga bohaterów splatają się na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia. Premier Wielkiej Brytanii (Hugh Grant) zakochuje się w jednej z asystentek (Martine McCutcheon). Jego siostra (Emma Thompson) ma kłopoty w małżeństwie: odkrywa, że zdradza ją mąż (Alan Rickman). Znany pisarz (Colin Firth), pomimo bariery językowej, jest zauroczony swoją gosposią (Lúcia Moniz). Nieszczęśliwie zakochany w Juliet (Keira Knightley) Mark (Andrew Lincoln) jest świadkiem na jej ślubie z jego najlepszym przyjacielem (Chiwetel Ejiofor). Z kolei lekko zapomniany gwiazdor rocka (Bill Nighy) obiecuje się rozebrać, gdy jego piosenka zostanie hitem.
To właśnie miłość w reżyserii Richarda Curtisa to bardzo uniwersalny film. Dość powiedzieć, że znalazł się już w naszych rankingach najlepszych filmów i najlepszych komedii romantycznych wszech czasów. A teraz znalazło się dla niego również wysokie – i co najważniejsze: zasłużone – miejsce w rankingu najlepszych filmów bożonarodzeniowych. Oglądanie To właśnie miłość w okresie świątecznym to tradycja w wielu do domach. Co ciekawe, o ile film Kevin sam w domu najlepiej ogląda się w święta, to To właśnie miłość króluje w tygodniach je poprzedzających. Przygotowując święta każdy nuci sobie pod nosem razem z Billym Mackiem słowa jego hitu: „Christmas is All Around”.
4. To wspaniałe życie
Anioł Stróż Drugiej Kategorii Clarence Odbody (Henry Travers) zostaje wysłany na Ziemię. Ma tam uratować George'a Baileya (James Stewart), który w Wigilię chce popełnić samobójstwo. Dręczą go kłopoty i zwątpienie w sens swojego istnienia. Po zapoznaniu się z życiorysem George'a, Clarence wyznaje mu całą prawdę o sobie i pokazuje, jak wyglądałoby życie jego najbliższych i znajomych, gdyby George nigdy się nie urodził.
To wspaniałe życie w reżyserii Franka Capry nie od razu zyskało miano jednego z najlepszych filmów bożonarodzeniowych. W kinach film nie poradził sobie najlepiej, nie odnosząc spodziewanego sukcesu. Dopiero po latach widzowie docenili To wspaniałe życie dzięki emisjom w telewizji, gdzie pokazywany był każdego roku w okolicy świąt. Tym samym życie napisało niespodziewany epilog, a film Capry znalazł się nie tylko pośród ukochanych filmów bożonarodzeniowych (co ciekawe, tylko jego część dzieje się w Boże Narodzenie, przez większość czasu obserwujemy zupełnie inne momenty życia głównego bohatera), ale i na liście 100 najlepszych amerykańskich filmów według Amerykańskiego Instytutu Filmowego.
5. W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju
Clark Griswold (Chevy Chase) zamierza przygotować święta Bożego Narodzenia, których jego rodzina nigdy nie zapomni. Wśród zaplanowanych niespodzianek jest ogromna choinka, a także specjalne, świąteczne oświetlenie domu tysiącami kolorowych lampek. Świątecznego nastroju nie psuje nawet pojawienie się niezbyt mile widzianej rodziny. Jednak prawdziwe kłopoty dopiero czekają na Clarka, gdy okazuje się, że w pracy nie dostanie premii, na którą liczył. Bez niej może wpaść w poważne długi.
Zanim rodzina Griswoldów urządziła święta Bożego Narodzenia, wcześniej wybrała się na wycieczki po Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Potem zawitali jeszcze do Vegas, ale to W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju przez wielu uznawany jest za najlepszy film z serii. Przedstawione tu w krzywym zwierciadle zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem bawią do łez, a dla Chevy'ego Chase'a rola Clarka Griswolda jest jedną z tych, dzięki której zyskał miano jednego z najlepszych amerykańskich komików.
6. Miasteczko Halloween
Dyniowy Król Jack Szkieleton to najważniejsza postać w Miasteczku Halloween. To właśnie na jego barkach spoczywa ciężar corocznych przygotowań do tego święta. Szkieleton jest już jednak znudzony monotonią i rutyną. Chciałby spróbować czegoś nowego. Gdy niespodziewanie odkrywa miasteczko, w którym przygotowywane jest Boże Narodzenie, postanawia zorganizować je także u siebie. Zagania mieszkańców Miasteczka Halloween – wampiry, zombie, wilkołaki i inne potwory – do zapoznania się z bożonarodzeniowymi tradycjami, nie zważając na przestrogi, że może się to skończyć katastrofą.
Jedyny animowany film w zestawieniu najlepszych filmów bożonarodzeniowych powstał na podstawie pomysłu Tima Burtona, autora takich filmów jak Edward Nożycoręki czy Ed Wood. Podobnie jak w przypadku Szklanej pułapki, także z Miasteczkiem Haloween związane są niekończące się dyskusje na temat tego, czy to aby na pewno bożonarodzeniowy, a nie halloweenowy film. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale nie zmienia to faktu, że Miasteczko Halloween jest na tyle dobre, że spokojnie można obejrzeć je zarówno w Halloween, jak i w Boże Narodzenie. Obejrzeć i zachwycić się m.in. świetną animacją poklatkową oraz muzyką i piosenkami autorstwa Danny'ego Elfmana.
7. Cud na 34 ulicy
Kris Kringle (Edmund Gwenn) to staruszek podający się za prawdziwego Świętego Mikołaja. Zostaje on zatrudniony w prestiżowym sklepie towarowym Macy'ego mieszczącym się w Nowym Jorku. Jako Święty Mikołaj zjednuje sklepowi coraz więcej klientów, jednak jego niekonwencjonalne zachowania nie podobają się specjalistce od marketingu sklepu, Doris Walker (Maureen O'Hara). Sprawa Kringle'a trafia do sądu, ale staruszek nie zważając na oskarżenia, robi wszystko, by w magię świąt uwierzyła kilkuletnia córka Doris, Susan (Natalie Wood).
Gdyby sporządzić ranking najlepszych aktorów wcielających się w postać Świętego Mikołaja, Edmund Gwenn w filmie Cud na 34 ulicy prawdopodobnie znalazłby się na jego szczycie. Dowodem wielkości tej roli jest nie tylko to, że finalnie Gwenn aka Kris Kringle przekonał wszystkich bohaterów filmu do tego, że jest prawdziwym Świętym Mikołajem. Dowodzi tego również Oscar za najlepszą rolę drugoplanową, jaki stał się udziałem Edmunda Gwenna.
8. Listy do M.
Losy kilkorga warszawiaków splatają się w Wigilię Bożego Narodzenia. Kostek (Jakub Jankiewicz), syn popularnego dziennikarza radiowego Mikołaja Koniecznego (Maciej Stuhr), chciałby, żeby jego owdowiały tata znów odnalazł miłość. Małżeństwo Szczepana (Piotr Adamczyk) i Kariny (Agnieszka Dygant) przeżywa poważny kryzys. Doris (Roma Gąsiorowska) marzy o wielkiej miłości, a Waldi (Paweł Małaszyński) szuka dziewczyny, którą mógłby w święta przedstawić rodzicom. Jest jeszcze podrywacz Melchior (Tomasz Karolak), który nie przepuści żadnej okazji na przelotny romans.
Polacy nie gęsi, swoje bożonarodzeniowe filmy mają. Do chwili obecnej Listy do M. doczekały się już trzech części, z których każda okazywała się ogromnym kasowym sukcesem. A zaczęło się od filmu w reżyserii pochodzącego ze Słowenii Mitji Okorna. Pierwszym Listom do M. zarzucano zbyt duże podobieństwo do filmu To właśnie miłość (kto ma wątpliwości, wystarczy, że spojrzy na plakaty obydwu filmów), ale nawet mimo niego, powstał pozytywny świąteczny film w gwiazdorskiej obsadzie. Film, który warto sobie przypomnieć każdego roku w okolicy Bożego Narodzenia.
9. Zły Mikołaj
Willie T. Stokes (Billy Bob Thornton) razem z Marcusem Skidmore'em (Tony Cox) każdego roku ubierają kostiumy Świętego Mikołaja i jego pomocnika elfa. Robią to tylko po to, by okradać sklepy, w których się zatrudniają. Antypatyczny i wulgarny Willie jest całkowitym zaprzeczeniem idei świąt. Wiele zmienia się w jego życiu, gdy poznaje Sue (Lauren Graham) oraz otyłego chłopca Thurmana Mermana (Brett Kelly). Pojawiają się jednak kłopoty. Szef ochroniarzy sklepu, w którym pracują Willie i Marcus odkrywa ich prawdziwe zamiary.
Jeden z najbardziej przewrotnych bożonarodzeniowych filmów. Do czasu premiery Złego Mikołaja w reżyserii Terry'ego Zwigoffa, Świętego Mikołaja przedstawiano jako przemiłego dziadka, który rozdaje prezenty i świąteczną radość. Święty Mikołaj w wykonaniu Billy'ego Boba Thorntona zamiast dawać – odbierał prezenty. A była to tylko jedna z wielu pozycji na liście rzeczy, których filmowi święci do tej pory nie robili. Willie pije, przeklina, kłamie, kradnie, jest erotomanem i nie stroni od papierosów. A mimo to, także i w Złym Mikołaju można odnaleźć świąteczną nadzieję i finałowy morał, które sprawiają, że to jedna z najbardziej oryginalnych komedii, jakie kiedykolwiek powstały.
10. Zabójcza broń
Detektyw Roger Murtaugh (Danny Glover) obchodzi właśnie pięćdziesiąte urodziny. To stateczny gliniarz, który unika niepotrzebnego ryzyka. Kolejną sprawą, jaką prowadzi jest samobójstwo córki dawnego przyjaciela. Wiele wskazuje na to, że za jej śmiercią stoją bezwzględni handlarze narkotyków. W śledztwie pomaga Murtaughowi nowy partner – Martin Riggs (Mel Gibson). Były żołnierz oddziałów specjalnych ma opinię wariata, który nie boi się śmierci i nie cofnie się przed żadnym szaleństwem, by tylko doprowadzić sprawy do końca.
Choć Zabójcza broń rozpoczyna się od niespodziewanie zakończonej sceny, do której przygrywa przebój Bobby'ego Helmsa „Jingle Bells Rock”, wielu widzów nie kojarzy tego filmu jako bożonarodzeniowego. A przecież jego akcja rozgrywa się właśnie w trakcie świąt Bożego Narodzenia, a w filmie przewijają się akcenty bożonarodzeniowe. Riggs m.in. rozprawia się z handlarzami narkotyków sprzedającymi choinki, a finałowa walka z filmowym czarnym charakterem, Panem Joshuą, odbywa się wśród świątecznych dekoracji. Zabójcza broń to świąteczna propozycja dla tych, którzy nie przepadają za słodkimi bożonarodzeniowymi komedyjkami.
11. Gremliny rozrabiają
Billy Peltzer (Zach Galligan) otrzymuje w prezencie świątecznym od swojego ojca tajemniczego, futrzastego zwierzaka. To kupiony w Chińskiej Dzielnicy mogwai Gizmo. W opiece nad nim ważne jest przestrzeganie trzech zasad. Mogwaia należy trzymać z daleka od światła, promieni słonecznych i wody oraz nie wolno go karmić po północy. Gdy jedna z tych zasad zostaje złamana, miasteczku, w którym mieszka Billy grozi chaos i zniszczenie ze strony niebezpiecznych gremlinów. Sytuację mogą opanować jedynie Billy, jego dziewczyna Kate (Phoebe Cates) oraz Gizmo.
W rozgrywającym się w okresie świąt Bożego Narodzenia i wyprodukowanym przez Stevena Spielberga filmie Gremliny rozrabiają znalazł się jeden z najlepszych cytatów w historii bożonarodzeniowego kina. Podoba nam się tak bardzo, że zacytujemy go w całości: "Święta kojarzą mi się z najgorszym, co przydarzyło mi się w życiu. Była Wigilia, a ja miałam 9 lat. Razem z mamą ubierałyśmy choinkę czekając na powrót taty z pracy. Mijały godziny, a jego wciąż nie było. Mam zadzwoniła do jego biura, ale nikt nie odbierał. Nadszedł pierwszy dzień świąt, a ojca wciąż nie było. Policja rozpoczęła poszukiwania, ale bez skutku. Minęło kilka dni. Nie jadłyśmy, nie spałyśmy, cały świat nam się zawalił, a do tego zaczął sypać śnieg i w domu zrobiło się zimno. Napaliłyśmy w piecu i poczułyśmy dziwny zapach. Przyjechali strażacy i zajrzeli do komina. Spodziewałyśmy się z mamą, że znajdą tam zdechłego kota albo jakiegoś ptaka. Ale oni znaleźli tam mojego ojca ubranego w kostium Świętego Mikołaja. Schodził w dół obładowany prezentami i chciał nas zaskoczyć. Poślizgnął się i złamał kark. Umarł na miejscu. W ten sposób dowiedziałam się, że Święty Mikołaj nie istnieje".
12. Kevin sam w Nowym Jorku
Dwa lata po tym, jak pozostawiony sam w domu Kevin McCallister (Macaulay Culkin) został zmuszony stawić czoła groźnym włamywaczom, jego rodzina znów wybiera się w świąteczną podróż. Tym razem do brzemiennej w skutkach pomyłki dochodzi na lotnisku. Zamiast z rodzicami na Florydę, Kevin trafia do Nowego Jorku. W tym samym mieście są również Harry (Joe Pesci) i Marv (Daniel Stern), którzy po ucieczce z więzienia planują skok na sklep z zabawkami. Ich plany znów postara się pokrzyżować rezolutny Kevin.
Niepisaną zasadą Hollywood jest to, że jeśli jakiś film zarobił, to należy bezwzględnie nakręcić jego drugą część! Z tego założenia wychodzi sequel hitowej bożonarodzeniowej komedii w reżyserii Chrisa Columbusa. I znów tytułowy Kevin zostaje opuszczony przez rodziców i sam musi zmagać się w święta z dwoma groźnymi bandytami, którym już raz zalazł za skórę. Tym razem miejscem ich rozgrywki jest Nowy Jork, a wśród pojawiających się tu postaci można dostrzec m.in. przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych: Donalda Trumpa.
13. Grinch: świąt nie będzie
Zielony stwór Grinch (Jim Carrey) zamieszkuje górską jaskinię w pobliżu leżącego na śnieżynce miasta Ktosiowo. W przeciwieństwie do jego mieszkańców, Grinch nienawidzi świąt Bożego narodzenia. To właśnie wtedy stał się obiektem upokorzenia, które skazało go na samotność. Po latach losem Grincha zainteresowana jest sześcioletnia córka właściciela poczty: Cindy (Taylor Momsen). Dziewczynkę wzrusza historia Grincha i ma nadzieję na to, że przekona go, by pokochał święta i zrozumiał, że nie wszyscy mieszkańcy Ktosiowa są tak źli, jak ci, którzy kiedyś zrobili mu krzywdę.
Pomimo niezbyt przychylnego przyjęcia przez krytyków, oparty na motywach książeczki dla dzieci autorstwa Dr. Seussa film Grinch: Świąt nie będzie okazał się kasowym sukcesem. Aktualnie film z Jimem Carreyem w roli tytułowej zajmuje drugie miejsce – po filmie Kevin sam w domu – na liście najbardziej dochodowych filmów bożonarodzeniowych.
14. Elf
Buddy (Will Ferrell) w worku Świętego Mikołaja (Edward Asner) jako niemowlak przypadkowo trafił na Biegun Północny do krainy elfów. Tam został przez nie wychowany w przekonaniu, że też jest elfem. Dopiero po latach poznał prawdę o rodzinie. Teraz postanawia odwiedzić w Nowym Jorku swojego ojca Waltera (James Caan), który przed laty zostawił go w sierocińcu. Kochający Boże Narodzenie i naiwny Buddy jest całkowitym przeciwieństwem cynicznego Waltera. Liczy jednak na to, że nauczy biznesmena, co tak naprawdę liczy się najbardziej w święta Bożego Narodzenia.
Wśród bożonarodzeniowych filmów znaleźć można wiele pozycji, których bohaterem jest Święty Mikołaj. W Elfie również pełni on ważną rolę, ale tym razem główne skrzypce gra tu zielony pomocnik Mikołaja – elf. Jak przystało na komedię z Willem Farrellem, temat potraktowany został przewrotnie, a wszelkie wynikające z tego komplikacje gwarantują dobrą zabawę ze świątecznym morałem.
15. Gospoda świąteczna
Po rozpadzie taneczno-wokalnego trio, z którym święcił triumfy, Jim Hardy (Bing Crosby) postanawia przenieść się na wieś. Po roku uświadamia sobie jednak, że życie farmera mu nie odpowiada. Postanawia wprowadzić w życie nowy plan i otworzyć gospodę, która byłaby czynna tylko w święta. Swoim pomysłem stara się bezskutecznie zainteresować byłych wspólników: Teda Hanovera (Fred Astaire) i Lilę Dixon (Virginia Dale). W jego życiu pojawia się również początkująca artystka Linda Mason (Marjorie Reynolds), która wpada w oko Hanoverowi. Czy to przekreśli szansę Jima na sukces?
Wśród bożonarodzeniowych hitów muzycznych, które każdego roku wypełniają radio, jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów jest „White Christmas” w wykonaniu Binga Crosby'ego. Piosenka napisana przez Irvinga Berlina znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu Gospoda świąteczna, co przyczyniło się do wzrostu jej popularności. W wersji filmowej Crosby śpiewa ją razem z Marjorie Reynolds, której głosu użyczyła Martha Mears. Piosenka została nagrodzona Oscarem, zapewniając tym samym filmowi Gospoda świąteczna nieśmiertelność oraz miejsce wśród najlepszych filmów bożonarodzeniowych.
16. Białe Boże Narodzenie
Dwóch przyjaciół z wojska: Bob Wallace (Bing Crosby) i Phil Davis (Danny Kaye) po zakończeniu II wojny światowej odnosi sukces na Broadwayu. Najpierw jako wykonawcy, potem w roli producentów. Pewnego dnia zgłasza się do nich inny znajomy, który poleca uwadze swoje siostry: Betty (Rosemary Clooney) i Judy (Vera-Ellen). Chcące zrobić karierę dziewczyny wpadają w oko Boba i Phila. Cała czwórka w Boże Narodzenie ląduje w jednym z hoteli w Vermont. W związku z brakiem śniegu, zainteresowanie ofertą hotelu jest znikome. Artyści postanawiają pomóc jego właścicielowi.
Białe Boże Narodzenie w reżyserii Michaela Curtiza (reżyser m.in. Casablanki) przeszedł do historii kina jako pierwszy film zrealizowany w technologii VistaVision. Także i w nim można ponownie usłyszeć jeden z najbardziej rozpoznawalnych świątecznych szlagierów: „White Christmas” w wykonaniu Binga Crosby'ego. Naszym zdaniem to wystarczająco dużo, by ta sympatyczna komedia muzyczna znalazła się na liście najlepszych filmów bożonarodzeniowych.
17. Nieoczekiwana zamiana miejsc
Louis Winthorpe III (Dan Aykroyd) staje się ofiarą zakładu o jednego dolara pomiędzy dwoma najbogatszymi graczami filadelfijskiej giełdy. Chcą oni sprawdzić, czy pozbawiony majątku, narzeczonej i godności Louis stoczy się na samo dno. W tym samym czasie wybierają biednego włóczęgę Billy'ego Raya Valentine'a (Eddie Murphy) zapewniając mu dobrą pracę i bogactwo. Chcą się przekonać na własne oczy czy Billy będzie w stanie skorzystać z takiej szansy. Wkrótce jednak role się odwrócą.
Nieoczekiwana zamiana miejsc w reżyserii Johna Landisa to klasyczna komedia dobra zarówno na Boże Narodzenie, jak i Sylwestra. Akcja tego podzielonego na dwie części filmu rozgrywa się właśnie w tych dwóch okresach, zapewniając świetną zabawę i kilka celnych obserwacji społecznych. Nie zna historii bożonarodzeniowego kina ten, kto nigdy nie widział Dana Aykroyda konsumującego kawał mięcha wyciągniętego zza brudnej pazuchy Świętego Mikołaja.
18. Powrót Batmana
Oswald Cobblepot (Danny DeVito) to król przestępczego podziemia w Gotham City. Znany pod pseudonimem Pingwin, kryminalista wchodzi w spółkę z biznesmenem Maxem Shreckiem (Christopher Walken), chcąc zostać szanowanym obywatelem. Shreck ma jednak swoje niecne plany, w których pomoc Pingwina będzie nieodzowna. Pokrzyżować je może jedynie zamaskowany mściciel Batman (Michael Keaton), któremu pomaga tajemnicza i obdarzona skomplikowana osobowością Kobieta-Kot (Michelle Pfeiffer).
Powrót Batmana to drugi z filmów o Człowieku-Nietoperzu wyreżyserowany przez Tima Burtona. Jak również drugi w naszym zestawieniu – po Miasteczku Halloween – bożonarodzeniowy film, przy którym Burton brał czynny udział. Obdarzony niepowtarzalną wyobraźnią twórca odcisnął swoje piętno na obu produkcjach, choć Powrót Batmana nie wszystkim przypadł do gustu. Nie jest to klasyczne bożonarodzeniowe kino, ale gdzie indziej szukać świątecznych propozycji, w których świąteczne ozdoby używane byłyby jako broń?
19. Rare Export: Opowieść wigilijna
Kilkuletni Pietari (Onni Tommila) mieszka razem ze swoim prowadzącym rzeźnię łosi ojcem w Laponii. Od niedawna w okolicy jego domu na szczycie góry Korvatunturi prowadzone są naukowe wykopaliska. Według starodawnych podań właśnie tam miał zostać pogrzebany prawdziwy Święty Mikołaj. Te same legendy przedstawiają świętego jako krwiożerczą bestię żywiącą się niegrzecznymi dziećmi. Wkrótce wyjdzie na jaw, że w legendach jest dużo więcej niż tylko ziarno prawdy.
Wśród niekonwencjonalnych filmów bożonarodzeniowych wysokie miejsce należy się dla fińskiej czarnej komedii Rare Export: Opowieść wigilijna. To zarazem kolejna propozycja świąteczna dla widzów, którzy po bożonarodzeniowym repertuarze oczekują czegoś więcej niż tylko rodzinnych komedii pełnych ciepła i rodzinnego przeżywania świąt. Albowiem nie wszyscy bohaterowie filmu Rare Export: Opowieść wigilijna przeżyją święta...
20. Wigilijny show
Dla Franka Crossa (Bill Murray) święta Bożego Narodzenia mogłyby nie istnieć. Skoro jednak istnieją, to są dla niego dobrą okazją do tego, by zarobić. Cyniczny producent telewizyjny decyduje się na pokazanie w swojej stacji transmitowanego na żywo widowiska opartego na motywach Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa. Zanim jednak do tego dojdzie, Franka odwiedzą trzy duchy świąt Bożego Narodzenia, które pokażą mu świat przez zupełnie inny pryzmat niż do tej pory na niego spoglądał.
Oparta na motywach Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa – prawdziwa bożonarodzeniowa incepcja – komedia Wigilijny show ma dużo większe ambicje niż jedynie dostarczenie rozrywki. Nie zawsze się to w filmie udaje, a granice między komedią i dramatem zbytnio się tu zacierają, ale i tak wystarczyło na ostatnie miejsce na liście najlepszych bożonarodzeniowych filmów.