Która z nich wzruszyła Was najbardziej?

Ida Marszałek 30 maja 2020 19:00

Dzień kobiet to idealna okazja, by przypomnieć autorkę, która w swojej twórczości zbudowała tak wiele interesujących kobiecych charakterów. Jane Austen w trakcie swojego krótkiego 41-letniego życia zdążyła wprawdzie napisać tylko 6 powieści, jednak każdą z nich można spokojnie określić klasykiem angielskiej literatury. Pełne wdzięku i inteligentnego humoru historie miłosne zawróciły w głowie niejednemu czytelnikowi. Ich potencjał został też szybko dostrzeżony przez twórców filmowych, którzy wielokrotnie przenosili salonowe perypetie z przełomu XVIII i XIX wieku na duży ekran. W taki oto sposób Rozważna i romantyczna, Duma i uprzedzenie, Mansfield ParkEmmaOpactwo Northanger  i Perswazje doczekały się już wielu adaptacji i wciąż powstają kolejne wersje. Najnowsza ekranizacja Emmy z Anyą Taylor-Joy w roli głównej miała swoją premierę w zeszłym tygodniu! 

Ekranizacje powieści Jane Austen

Żyjąca w XVIII wieku Jane Austen pochodziła z dość ubogiej rodziny, lecz mimo społecznych oczekiwań nigdy nie wyszła za mąż. Jej ulubionym zajęciem było pisanie, jednak swoją pasję skrzętnie ukrywała przed światem. Pierwsze powieści pisarki, opublikowane jeszcze za jej życia, zostały wydane pod pseudonimem "pewnej damy". Dopiero Perswazje oraz Opactwo Northanger, oddane do druku po śmierci Jane Austen zostały podpisane jej prawdziwym nazwiskiem. Choć sama nigdy nie zdecydowała się na małżeństwo (pomimo kilku okazji), autorka chętnie opisywała rozterki miłosne swoich bohaterek. W wyobraźni czytelników szczególnie mocno zapisał się burzliwy romans bogatego i niezwykle dumnego Fitzwilliama Darcy'ego z czarującą, inteligentną i zdecydowanie uprzedzoną Elżbietą Bennet. Jednak pozostałe opisane przez Jane Austen historie były równie barwne i wzruszające. Zwraca uwagę fakt, że praktycznie każda (poza Emmą) z wykreowanych przez pisarkę bohaterek była gorzej sytuowana, jednak mimo wszystko, potrafiły one zawalczyć o swoje szczęście i wyjść za mąż kierując się sercem, a nie rozumem. Być może był to niespełniony scenariusz, który Jane Austen wciąż na nowo pisała dla samej siebie. 

Czytając powieści Jane Austen zawsze możemy spodziewać się happy endu. Jednak czy to samo możemy powiedzieć o filmowych adaptacjach jej powieści? Wśród wielu udanych są też takie, o których wolelibyśmy zapomnieć. Chociażby serialowa wersja Mansfield Park zrealizowana przez BBC w 1983 roku. My skupimy się jednak na tych ekranizacjach, które zdecydowanie zawróciły nam w głowach. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii, w której prezentujemy 7 filmowych adaptacji prozy Jane Austen, które według nas najbardziej się udały! Które ekranizacje znalazłyby się na Waszej liście? 

1/7
Filmy na podstawie Jane Austen
Copyright @Materiały prasowe
1/7

Miniserial wyemitowany w 1995 przez BBC to be wątpienia najlepsza ekranizacja Dumy i uprzedzenia w historii. Doskonałe role drugoplanowe, delikatna Jennifer Ehle w roli Elżbiety, no i cudowny Colin Firth w roli pana Darcy'ego. Czy mokra koszula była kiedykolwiek tak pociągająca?

2/7
Filmy na podstawie Jane Austen
Copyright @Materiały prasowe
2/7

Adaptacja historii dwóch sióstr - rozważnej Elinor i romantycznej Marianne - w reżyserii dwukrotnego laureata Oscara Anga Lee urzekła nas zdecydowanie najbardziej. W rolach głównych znakomicie sprawdziły się doświadczona Emma Thompson oraz młodziutka Kate Winslet. Na uwagę zasługuje też fantastyczny drugi plan!

3/7
Filmy na podstawie Jane Austen
Copyright @Materiały prasowe
3/7

Wesja Emmy z 1996 roku z Gwyneth Paltrow w roli irytującej, przemądrzałej i znudzonej dziedziczki fortuny zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Piękne kostiumy, a także bezbłędny Alan Cumming i świetna Toni Collette na drugim planie.

4/7
Filmy na podstawie Jane Austen
Copyright @Materiały prasowe
4/7

Ekranizacja Mansfield Park z 1999 roku jest z pewnością najbarwniejszą i najzabawniejszą, a także najbardziej odważną interpretacją trzeciej powieści Jane Austen. W roli ubogiej Fanny Price, wychowywanej przez bogate wujostwo i nieszczęśliwie zakochanej w swoim kuzynie Edmundzie, wystąpiła Frances O’Connor.

5/7
Filmy na podstawie Jane Austen
Copyright @Materiały prasowe
5/7

Duma i uprzedzenie Joe Wrighta z 2005 to już druga ekranizacja najsłynniejszej powieści Jane Austen, która zachwyca. Chemia między Keirą Knightley oraz Matthew MacFadyenem jest wręcz namacalna, a Donald Sutherland w roli pana Benneta jest bezkonkurencyjny. 

6/7
Filmy na podstawie Jane Austen
Copyright @Materiały prasowe
6/7

Znana z  Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie Felicity Jones w całkiem innym wydaniu! W telewizyjnej ekranizacji Opactwa Northanger z 2007 roku wcieliła się w młodziutką i zafascynowaną powieściami gotyckimi Catherine Morland. W roli wykorzystującej naiwność bohaterki Isabelli Thorpe wystąpiła Carey Mulligan. 

7/7
Filmy na podstawie Jane Austen
Copyright @Materiały prasowe
7/7

Najnowsza ekranizacji Emmy właśnie weszła do kin! W roli głównej wystąpiła znana z filmu Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Angliiobdarzona magnetycznym spojrzeniem Anya Taylor-Joy. Przepych kostiumów i satyryczna aranżacja sprawiają, że ta wersja zdecydowanie zasługuje, by zając miejsce na naszej liście!

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.