Martin Scorsese
Fot. East News
ZE ŚWIATA FILMU

Do niedawna Martin Scorsese był "wyklęty" przez Watykan. Właśnie spotkał się z papieżem

2 grudnia 2016 11:45
Martin Scorsese
Fot. East News

Martin Scorsese promuje swój najnowszy film „Milczenie”. W związku z przedpremierowymi odwiedził Rzym, gdzie spotkał się z papieżem Franciszkiem. Jak informuje Watykan, ich rozmowa trwała ok. 15 minut, a „spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze”.

 

Prawie trzydzieści lat temu jego film „Ostatnie kuszenie Chrystusa” został przez kościół okrzyknięty niemoralnym i obraźliwym. Jednak najwyraźniej zostało to reżyserowi przebaczone. Martin Scorsese odwiedził Ojca Świętego razem z żoną i dwiema córkami. Rozmawiali głównie o „Milczeniu” - obrazie opartym na kanwie powieści japońskiego pisarza katolickiego Shusaku Endo z 1966 roku.  Reżyser podarował głowie kościoła obrazy związane z podziemnym chrześcijaństwem Japonii - Madonnę z Nagasaki i portret japońskich męczenników, a papież odwdzięczył się różańcami - po jednym dla każdego z uczestników spotkania.

 

O czym jest nowy film Martina Scorsese?

Najnowszy film reżysera „Chłopców z ferajny” opowiada o portugalskich jezuitach w XVII wieku w Japonii, którzy w związku z prześladowaniami musieli ukrywać swoje wyzwanie. Ojciec Święty zdradził Scorsese, że doskonale zna tę powieść, i że jej lektura bardzo go poruszyła. Można się domyślać, że poruszony w niej temat jest mu bliski. Franciszek w młodości wstąpił do zakonu jezuitów i zamierzał wyruszyć na misję do Japonii, jednak musiał zmienić plany ze względu na problemy ze zdrowiem.

 

kadr z filmu
Fot. materiały prasowe

W "Milczeniu" jedną z głównych ról zagrał Liam Neeson. Poza nim na ekranie zobaczymy Andrew Garfielda i Adama Drivera.

 

Scorsese miał zostać księdzem

Co wielu może zaskoczyć, Scorsese, któremu największą sławę przyniosły filmy gangsterskie, w młodości chciał zostać księdzem. Reżyser jest potomkiem imigrantów z Sycylii. Scorsese wychował się w religijnej rodzinie i podkreśla, że wiara jest dla niego bardzo ważna. W swoich filmach często porusza problemy winy, kary i konieczności odkupienia. Za „Ostatnie kuszenie Chrystusa” z 1988 dostał nominację do Oscara, ale wzbudził medialną burzę. Chrystusa przedstawił w nim jako zagubionego człowieka. Scena, w której śni, że uprawia seks z Marią Magdaleną zszokowała chrześcijan na całym świecie. Projekcji filmu zabroniono w wielu krajach, w tym w Argentynie, skąd pochodzi papież Franciszek.

 

„Milczenie” na ekrany kin na świecie wejdzie 23 grudnia (polska premiera odbędzie się 17 lutego). W środę 30 listopada na specjalnym pokazie w Papieskim Instytucie obejrzała je grupa ok. 400 jezuitów.

 

Polecamy też: Równo 60 lat temu „I Bóg stworzył kobietę". A Brigitte Bardot wylansowała modę na Lazurowe Wybrzeże

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…