Julia Kolberger reżyserka
Fot. BEW NEWS
ZE ŚWIATA FILMU

Julia Kolberger – reżyserka i scenarzystka

Córka Krzysztofa Kolbergera i Anny Romantowskiej

Anna Galuhn 4 marca 2024 07:42
Julia Kolberger reżyserka
Fot. BEW NEWS

Julia Kolberber już jako kilkuletnia dziewczynka pojawiła się w filmach u boku swoich utalentowanych rodziców. Jednak porzuciła karierę aktorską i postanowiła realizować się jako scenarzystka i reżyserka. Jest autorką świetnych etiud filmowych. Pracowała także przy produkcji seriali.

Spis treści:

Skrócony życiorys i droga do reżyserii filmowej

Julia Kolberger urodziła się 23 lipca 1978 roku w Warszawie. Od dziecka wychowywała się w środowisku artystycznym, ponieważ zarówno jej ojciec Krzysztof Kolberger, jak i matka Anna Romantowska byli aktorami. Po raz pierwszy wystąpiła przed kamerą w wieku 6 lat w filmie obyczajowym „Ceremonia pogrzebowa” (1984) w reżyserii Jacka Bromskiego. Zagrała u boku swojej mamy jako Joasia, córka Teresy i Jana Tarnowskich (Anna Romantowska i Piotr Machalica). 

W 1992 r. wystąpiła w serialu telewizyjnym „Kuchnia polska” w roli Agnieszki Bergman, a następnie w komedii fabularnej „Dzieci i ryby” (1997). Obydwie produkcje powstały w reżyserii Jacka Bromskiego i w obydwu miała wsparcie swoich rodziców – w „Kuchni polskiej” wystąpiła razem z ojcem, a w „Dzieci i ryby” – ponownie u boku matki.

W 2004 r. Julia Kolberger rozpoczęła studia reżyserskie w Łodzi. Zakończyła je z wyróżnieniem wielokrotnie nagradzana etiudą filmową pt. „Jutro mnie tu nie będzie” (2010). 

W 2013 r. ukazał się jej kolejny film krótkometrażowy „Mazurek”, a następnie seriale „Lekarze po godzinach” (2014), „Aż po sufit” (2015) i „Na noże” (2016), „Mój agent” (2022) i „Brokat” (2022), w którym wyreżyserowała dwa odcinki – 8 i 10. W 2021 r. w ramach cyklu „Planeta singli. Osiem Historii” mogliśmy zobaczyć także film telewizyjny Julii Kolberger pt. „Grzesznica”.

Ciekawostki o Julii Kolberger

Chociaż Julia Kolberger rzadko wypowiada się publicznie, udzieliła wywiadu dla magazynu „Replika” w 2021 r., w którym wypowiada się na temat swojej relacji z ojcem.

Aktor rozwiódł się z Anną Romantowską na początku lat 80., po czym związał się z innym mężczyzną. O ich długoletnim związku Julia dowiedziała się w wieku 18 lat i nie miała nic przeciwko temu. Do tej pory utrzymuje kontakt z długoletnim partnerem ojca (Krzysztof Kolberger zmarł w 2011 r.) i dziadkiem dla jej syna.

Najważniejsze nagrody

Duże uznanie krytyków zyskały etiudy, które stworzyła Julia Kolberger w czasie studiów na Akademii Filmowej: 

  • 2008 r. – pierwsza nagroda na festiwalu „Łodzią po Wiśle” za film „Trening”,
  • 2010 r. – nagrody za film „Jutro mnie tu nie będzie” na festiwalach: „Łodzią po Wiśle”, 35 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym, Plus Camerimage w Bydgoszczy (za zdjęcia Jakuba Gizy),
  • 2011 r. – „Srebrne Jajo” na festiwalu Emira Kusturicy za film „Jutro mnie tu nie będzie”,
  • 2013 r. – za film „Mazurek” na: FPFF w Gdyni, festiwalu „Dwa Brzegi” oraz „Młodzi i Film”. 

Wybrane filmy w reżyserii Julii Kolberger

Poniżej kilka słów o tematach, które porusza reżyserka w swoich filmach.

Jutro mnie tu nie będzie (2010) – etiuda o toksycznej relacji z matką

Marta (Julia Kijowska) jest trzydziestoletnią lekarką, która mieszka razem z matką i babcią. Próbuje wyrwać się z domu, ale nie jest to łatwe, ponieważ czuje odpowiedzialność za zaborczą i sarkastyczną, a przy tym bezradną matkę. 

Mazurek (2013) – opowieść o relacjach rodzinnych

Ada (Marta Juras) przyjeżdża do domu na święta wielkanocne razem ze swoim nowym narzeczonym Anglikiem. W domu zbierają się jej matka Ula (Kinga Preis) ze swoim obecnym partnerem i ojciec Stefan (Paweł Królikowski) z dużo młodszą żoną. Okazuje się, że wybranek ich córki jest od niej o wiele lat starszy.

Grzesznica (2021) – film w ramach „Planety singli”

To historia relacji pomiędzy stereotypową dziewczyną ze Śląska a chłopakiem z Tatr. Para spotyka się na góralskim weselu, na którym dziewczyna jest świadkową brata. Tuż przed ceremonią okazuje się, że ksiądz jest chłopakiem, którego poznała kilka dni wcześniej w zupełnie innych okolicznościach.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.